Česnek, nejlepší přítel člověka - 2. díl


Česnek je velmi často také vkládán do souvislostí s protirakovinnými vlastnostmi. Protinádorové účinky se podařilo prokázat in vitro, na buněčných liniích, in vivo, na zvířatech, i v klinických studiích. 

Nejprve se podíváme na studie na nádorových buňkách, které jsou vystaveny působení složek česneku. Ty byly testovány, a velmi úspěšně, na buňkách rakoviny tlustého střeva, žaludku, žlučových cest, prostaty, prsu, plic, štítné žlázy, leukémie atd.  

  • Buňky se po přidání česneku přestaly množit a propadaly apoptóze, tj. buněčné smrti. 
  • To znamená, že v reálu by mohlo dojít nejen k zástavě růstu nádoru, ale také k jeho zmenšení.  
  • Krom přímého vlivu na nádorové buňky může česnek omezit růst nádoru také tím, že snižuje novotvorbu cév, které si nádor tvoří, aby byl dostatečně zásoben krví, tj. také živinami.  
  • Česnek může také snížit množství receptorů pro hormony na nádorových buňkách. Vazba hormonu na receptor posiluje růst nádoru.  
Closeup,Of,Garlic,Bulbs,On,Wooden,Table,With,Garlics,Blur

Byly provedeny také četné klinické studie, tj. s pacienty a dobrovolníky.  

  • Nejčastěji se česnek používal ve studiích s nádory trávicího traktu. Byl např. využit u pacientů s pokročilým karcinomem tlustého střeva, u nich byla také velmi snížená funkce imunitního systému.  
  • Podávání extraktu vedlo k vylepšení imunitních funkcí, hlavně pak protinádorové imunity.  
  • Stejného efektu se dosáhlo v jiné studii, v níž byli pacienti s různými typy nádorů (slinivka, játra, tlusté střevo), česnek zabránil poklesu imunitních funkcí.  

Krom posílení protinádorové imunity a přímého působení na nádor, může česnek fungovat i jako prevence vzniku nádorů.  

Pokud chceme zmírnit riziko vzniku nádorových onemocnění, může být česnek velmi dobrým pomocníkem.  

Ve studii s 833 pacienty s nádory tlustého střeva a 833 zdravými osobami se ukázalo, že česnek, společně s dalšími cibulovinami, snižuje riziko rozvoje karcinomu tlustého střeva, a to o více než polovinu. 

Česnek léčí i zvenčí

Stroužky česneku nemusíte užívat pouze vnitřně, ale hodí se i pro vnější užití – na opary, bradavice a plísně. Česnek se musí rozmačkat, přiložit na ránu, zavázat a nechat několik hodin působit. Pokud česnek před přiložením na bradavici naložíte na 2-3 dny do octa, jeho účinky budou ještě silnější. 

Fresh,Garlic,With,Rosemary,And,Pepper,On,White,Concrete,Board.

Česnekový čaj - pomáhá při bolestech v krku, při zánětech močových cest a ledvin a dalších bakteriálních, virových i plísňových infekcích. Tři stroužky česneku prolisujeme, zalijeme 250 ml vroucí vody a krátce vyluhuje. Čaj dochutíme medem a citrónem a užíváme ho 3x denně. 

Česnekový sirup I - stačí smíchat lžíci medu s jedním prolisovaným stroužkem česneku, směs necháme chvíli odstát a můžeme užívat (alespoň 3x denně). Česnekový sirup zvyšuje imunitu, pomáhá zejména proti bolesti v krku, kašli, slouží i jako prevence před nachlazením a infekcemi. 

Česnekový sirup II - další možnost přípravy česnekového sirupu je taková, že smícháme 8 prolisovaných stroužků česneku s hrnkem jablečného octa a hrnkem medu. Směs pořádně promixujeme a v uzavíratelné sklenici uložíme na 5 dní do chladničky. Potom užíváme 2 čajové lžičky rozpuštěné a dobře rozmíchané ve sklenici vody, sirup pijeme nalačno každé ráno. 

Směs česneku a cibule další velmi účinný lék na mnoho neduhů. Čtyři stroužky česneku rozmixujeme se dvěma cibulemi a 2 dcl mléka nebo kefíru. Po doušcích vypijeme. Tato směs není sice žádnou lahůdkou, ale pokud dodržíme postup a budeme nápoj konzumovat 2x denně, do čtyř dnů se zbavíme veškerých příznaků přicházející chřipky, virózy či počátečního stádia angíny. 

Garlic,Aromatic,Flavored,Oil,Or,Infusion,Bottle,,Wooden,Crate,Of

Máte-li akutní průjem, velmi rychle jej zklidníte nápojem z česneku a červené řepy. Kromě zklidnění obtíží dodá také tělu zpět živiny a tekutinu, které s průjmem z těla mizí. Na výrobu nápoje budeme potřebovat 1 lžíci čerstvé česnekové šťávy, kterou rozmícháme ve 2 dl čerstvé šťávy z červené řepy. Nápoj popíjíme po doušcích alespoň 3x denně a alespoň 3 dny. 

Česnek pohledem tradiční čínské medicíny

Stará čínská medicína nás naučila, jak správně pečovat o své zdraví obyčejnými produkty přírody. Číňané používají stroužek česneku jako bonbón. Každé ráno si ho vloží na třicet minut do úst. Tímto způsobem se složky česneku dostanou pomocí slin do našeho organismu. Po půl hodince cucání můžete česnek vyplivnout a vyčistit si zuby, abyste se zbavili typického zápachu. Pokud to nepomáhá, žvýkejte kávové zrnko nebo pár lístků petrželky. 

Podle čínské medicíny česnek způsobuje, že se energie čchi pohybuje nahoru a ven, což znamená, že stimulujeme svůj imunitní systém. Jde o skvělý způsob, jak zmírnit záněty a udržet si obranný tělesný mechanismus v pořádku. 

Podle tradiční čínské medicíny je česnek povahy teplé. Vylučuje chladný hlen, což je jeho nejsilnější charakteristika. Navíc zahřívá žaludek, což je jeho charakteristika střední intenzity.  

Čínská tradiční medicína doporučuje, aby lidé s očním onemocněním česnek konzumovali pouze v menší míře, neboť hrozí poškození jater a také očí. 

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Česnek, nejlepší přítel člověka - 1. díl

Zobrazit Článek

Česnek, nejlepší přítel člověka - 1. díl
5 min

Česnek, nejlepší přítel člověka - 2. díl

Zobrazit Článek

Česnek, nejlepší přítel člověka - 2. díl
6 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi

Zobrazit Článek

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi
4 min

Potvrzeno, Reishi pomáhá prodloužit život ve zdraví

Zobrazit Článek

Potvrzeno, Reishi pomáhá prodloužit život ve zdraví
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.