Cesta želvy – výzva pro dnešní svět


Nevím, zda to také pozorujete, ale svět se rychle mění. Opravdu rychle.

Máme stále rychlejší technologie, rychlejší internet, rychlejší auta… Vše je nějak rychlejší.

A tak nám nějak ubývá čas. Čas si posedět s kamarády, čas na rodinu, čas na koníčky… Nebo čas jen tak si v klidu rozjímat.

O Želvě

Proto si dnes opět povíme něco o Želvě. O Želvě je dobré občas mluvit. A zvláště se to hodí dnes. Každý rok se totiž 23. 5. slaví jako Světový den želv. 

Když jsme vytvářeli s kolegy tento projekt, dali jsme do jeho centra želvu. Želvu jako symbol klidu, rozvahy, vyrovnanosti… Ale také jako symbol odolnosti a dlouhověkosti.

Měli jsme od počátku jasnou vizi. Chtěli jsme nejen vytvořit internetové stránky plné zajímavých článků a webinářů o čínské medicíně, kde každý den najdou čtenáři něco pro zábavu i poučení. Chtěli jsme především vytvořit hnutí. Hnutí Cesty želvy. Směr, který lidem bude ukazovat cestu k lepšímu životu. Směr, který jim bude přinášet tisíciletími ověřené informace a inspirace, díky kterým dokáží ve svých životech udělat změny a žít ve zdraví do vysokého věku.

Myslím, že se nám to daří. Pomalu, ale jistě, kráčí naše Cesta želvy kupředu. Stejně jako želva.

Principy Želvy

V mnoha článcích zde mluvíme o čtyřech nohách a jedné hlavě, tedy o pěti principech Cesty želvy.

Čtyři nohy tvoří čtyři pilíře zdravého životního stylu: zdravé emoce, kvalitní stravování, dobrý spánek, přiměřený pohyb a odpočinek. A pak má želva i hlavu. Ta symbolizuje princip možná nejdůležitější. Je o dobrých vztazích, vztazích s našimi bližními, s partnerem, dětmi, rodiči, kolegy v práci, s lidmi v komunitě, kde žijeme. S lidmi, které běžně potkáváme.

Cesta želvy je tedy postavená na pěti základních principech. Principech, na které bychom měli ve svém životě dbát, pokud chceme být zdraví a šťastní.

Emoce

První noha symbolizuje kontrolu emocí. Želva nám připomíná, že musíme mít kontrolu nad svými emocemi. Jinak emoce získají kontrolu nad námi. Měli bychom se snažit vyhýbat situacím, které vyvolávají silné emoce. Nicméně to leckdy nejde. Proto bychom se měli snažit emoce příliš neprožívat. Ale také je nepotlačovat. Měli bychom emoce vnímat pouze jako pozorovatel. Jako by byly něco, co se nás tak úplně netýká. Jako Qi, co zrovna teď proudí v našem těle. Mohou nám v tom pomoci různé techniky. Například meditace, Qi Gong, Tai Ji nebo modernější mindfulness, které nám pomohou najít klid v duši a lépe zvládat stresové situace.

Stravování

Druhá noha symbolizuje zdravé stravování. O tom není třeba vést další diskuze. Jíst musíme, protože z potravin si naše tělo vyrábí energii Qi, kterou potřebuje, aby vůbec mohlo fungovat. Želva nám ukazuje, že naše tělo potřebuje kvalitní potraviny, aby bylo zdravé a silné. Nejde jen o potraviny plné, čisté a lehce stravitelné Qi. Jde i o způsob jejich zpracování a správné stravovací návyky. Jíst ve spěchu, u televize, nepravidelně, to rozhodně přeměně potravy na využitelnou energii Qi nepomůže. Na druhou stranu se pro mnoho lidí stává ze zdravého stravování novodobá modla. A to jim často přináší do života jen další stres, což je poněkud kontraproduktivní.

 2 Cesta želvy - výzva pro dnešní svět

Spánek

Spánek. To je třetí noha. Můžeme říci, že dostatečný a kvalitní spánek je nezbytný pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu štěstí. Během spánku se naše tělo regeneruje a opravuje. Dostatečný spánek také podporuje imunitní systém, což pomáhá tělu bojovat proti infekcím a mnoha dalším chorobám.

Spánek pomáhá zlepšovat kognitivní funkce, jako jsou paměť, pozornost, koncentrace a reakční čas. Nedostatek spánku může mít negativní dopad na tyto funkce a může vést k potížím s učením, zapamatováním si informací a rozhodováním.

Dostatečný spánek také pomáhá udržovat emoční stabilitu. Jeho nedostatek naopak může zvýšit riziko vzniku deprese, úzkosti a podrážděnosti.

Musíme se proto učit, jak si vytvořit vhodné podmínky pro dostatečně dlouhý a posilující  spánek.

Odpočinek a pohyb

Čtvrtá noha symbolizuje přiměřený odpočinek a pohyb. Želva nám ukazuje, že potřebujeme čas na odpočinek, aby se naše tělo a mysl mohly zrelaxovat a obnovit se. Musíme se učit, jak si najít čas na odpočinek a jak si ho užít. Důležitý je také pohyb. Bez pohybu není život. I v našem těle se vše musí neustále pohybovat. Pokud něco začne stagnovat, začínají zdravotní problémy. Pohyb pomáhá udržovat srdce a cévy v kondici, podporuje pevnost kostí a pružnost svalů. V neposlední řadě má pozitivní vliv na naše psychické rozpoložení. Už naši předci věděli, že ve zdravém těle je i zdravý duch. Pohyb by měl být přiměřený, ale ne moc vyčerpávající.

Vztahy

Hlava želvy symbolizuje vztahy mezi námi a lidmi kolem nás. Želva nám připomíná, že dobré vztahy jsou velmi důležité pro naše zdraví a pohodu. Musíme se učit, jak si budovat a udržovat zdravé vztahy s rodinou, přáteli a kolegy. To je pro nás esenciálně důležité.

Člověk si možná řekne, že vztahy nejsou tak důležité, jako jsou třeba kvalitní jídlo či dobrý spánek. Ale opak je pravdou. Je vědecky prokázáno, že dobré vztahy mají na naše zdraví výrazně vyšší vliv, než bychom si mohli myslet.

Shrnutí

Celkově vzato, Cesta želvy je myšlenkové hnutí, které se zaměřuje na vytvoření harmonického životního stylu pro dosažení zdraví, dlouhověkosti a štěstí. Představuje pět základních principů, které jsou reprezentovány nohama a hlavou želvy: kontrola emocí, zdravé stravování, kvalitní spánek, dostatek odpočinku a pohybu, a dobré vztahy s ostatními lidmi. Tyto principy mohou pomoci lidem najít rovnováhu v životě a žít plnohodnotný život plný vitality a štěstí.

Pojďte tedy i vy Cestou želvy. Pomalu, klidně a s rozvahou.

A Želva vám na té cestě bude pomáhat.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi

Zobrazit Článek

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi
4 min

Čekáte, kdy vám začnou tikat biologické hodiny? A co když nezačnou?

Zobrazit Článek

Čekáte, kdy vám začnou tikat biologické hodiny? A co když nezačnou?
5 min

Potvrzeno, Reishi pomáhá prodloužit život ve zdraví

Zobrazit Článek

Potvrzeno, Reishi pomáhá prodloužit život ve zdraví
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.