Meditace č. 5 - Kotvící síla dechu
Pocení je málokomu příjemné. Přitom probíhá skrytě vždy, když je nám teplo. Pomáhá nám regulovat tělesnou teplotu a také nás zbavuje některých nežádoucích látek.
Koláče v podpaží a typické véčko na zádech a hrudníku však nejsou estetické a používání antiperspirantů znamená buď vyšší přehřívání, nebo větší pocení z jiných částí těla, hlavně hlavy. V létě se pocení nevyhne nikdo, ale jde minimalizovat. Další nepříjemností, která má také původ v horku jsou otoky.
Jedná se zejména o otoky periferních, tedy koncových částí těla, zejména kotníků, zápěstí a prstů. Tady se už nejedná jen o kosmetickou záležitost, nýbrž o seriózní zdravotní problém, který se projevuje zatím mírnými příznaky.
Krev je nositelkou Qi, zajišťuje výživu a odvod odpadních látek a také tělesného tepla. Z hlubokých cév se krev postupně dostává do jemných kapilár, umístěných v podkoží, které se rozprostírají po celém povrchu kůže a fungují jako chladič. Když je horka příliš, zapojí se ještě potní žlázy, protože voda odvádí teplo skoro 25 x rychleji.
A tady nastává problém. Když trvá horko příliš dlouho a ani v noci se nezchladíme, zůstávají cévy dlouhodobě rozšířené a dochází k městnání krve. Problém zhoršuje chronická žilní nedostatečnost, při které chlopně umístěné v žilách dolních končetin s věkem slábnou a uvolňují se. Tím se zhoršuje čerpání krve a také tekutin směrem k srdci a hrudnímu mízovodu a vznikají otoky.
Problém zhoršuje nadváha, protože podkožní tuk slouží jako izolant, bránící odvodu tepla. Dále jsou to některé léky, především na tlak, cukrovku a také antikoncepce. Nejvíce jsou ohrožení lidé s cukrovkou, u kterých hrozí neuropatie a mají menší zpětnou vazbu, že se něco zlého děje. Tento problém signalizuje problém ledvin, srdce a jater.
Srdce a ledviny ovlivňují koloběh tekutin a krve, játra jsou zodpovědná za tvorbu albuminu, který na sebe váže vodu a doplňuje tělní tekutiny a krev. Porucha tvorby albuminu v případě poškození jater vede k hromadění vody a tvorbě otoků nebo nadměrnému pocení.
Nadměrné pocení a tvorba otoků je podle TCM způsobena oslabením Sleziny, Plic a Ledvin v kombinaci s horkem, které se generuje v Játrech, hromadí se v Plicích a škodí Srdci.
Vše se zhoršuje únavou a nevyspáním, proto je první pomoc zaměřená zejména na pročištění horka, posílení Sleziny a krve, případně odvedení patologického vlhka. Vitální houby nesmí chybět a zmínit je třeba zejména tyto tři.
Polyporus neboli choroš oříš nejlépe odvádí vlhkost a podporuje močení. Řeší zadržování vody, otoky, urogenitální problémy, včetně kvasinek a chlamydií, které se rády množí na terénu vlhka a horka. Je účinný na snižování krevního tlaku – snižuje hlavně diastolický tlak, odpovídající Ledvinám.
Maitake, trsnatec lupenitý je nazýván „tančící houba“ a důvodem k radosti a křepčení je jeho schopnost posilovat Slezinu a filtrovat vlhkost. Odvádí také horko, zejména z Plic a Tlustého střeva a skvěle se hodí při syndromech plnosti, spojených s tíhou, únavou, průjmy, pocením a otoky. Svým diuretickým působením snižuje pocení, otoky a zlepšuje stolici. Je to také ideální pomocník při úpravě váhy a preventivní houba pro stáří.
Pórnatka kokosová je šetrně působící vitální houba, která mohutně podporuje Slezinu a uklidňuje ducha Shen. Posiluje a doplňuje nejen Slezinu, ale také Srdce a s nimi spojené psychické funkce. Pórnatka tak zlepšuje využití živin z potravy a jejich přeměnu na krev a zároveň zlepšuje dlouhodobou paměť a spánek. Svým účinkem je ideální při syndromech prázdnoty, spojených s hubnutím a špatnou regenerací a také pro těhotné a děti.
Nejlehčí pomoc je ta nejjednodušší. Platí to i v případě nadměrného pocení. Když upravíme stravu směrem k neutrálním a osvěžujícím potravinám, omezíme maso, vypustíme alkohol, zlepšíme pitný režim a omezíme kávu, tak se hodně změní i tak.
Velkým problémem je sůl. Sodík zadržuje vodu v mimobuněčné tekutině, je spolupachatelem otoků. Jeho působení kompenzuje draslík, který je naopak močopudný. Zároveň otvírá „dvířka“ z buněk, aby se použité odstranilo a čisté přijalo a zužitkovalo. Tak zlepšuje koloběh Qi a výživy a zabraňuje výkyvům glykémie. Podporou močení zvyšuje chuť pít a také upravuje krevní tlak. Chlorid draselný je součástí dietní soli, kde nahrazuje přibližně třetinu chloridu draselného. Pokud nemáte denně dostatek zeleniny, pak máte jistě deficit, protože draslík najdeme hlavně ve slupkách a listech. Nadměrné pocení, výkyvy hladiny krevního cukru, únava, tíha těla a přibírání na váze jsou jasnými signály.
Velkým pomocníkem při vedru a vlhku jsou luštěniny. Tradiční odvar z fazolí mungo by u nás vypil málokdo, ale čočku, cizrnu nebo hrách můžeme mít na talíři pravidelně. Při správné případě jsou dobře stravitelné a stačí je doplnit kouskem vejce, sýra, nebo plátkem šunky. Pečivo není třeba, stačí zelenina ale ne moc, kvůli obsahu vlákniny.
Ovoce je skvělý zdroj tekutin. Obsahuje ovocné kyseliny a cukry a také vlákninu, proto jsou ideální svačinou na osvěžení. Všeobecně se voda, zabudovaná do zeleniny a ovoce využije lépe než ta vypitá. Platí to i v případě vařených potravin. Těstovinový salát je lepší volba, než namazaný krajíc chleba nebo dobrota z fritézy.
Mléčné produkty mohou nahradit jídlo v horku. Například kefír je dobrým zdrojem bílkovin, tuků a vápníku a svým mírně kyselým pH pomáhá zlepšit trávení. Komu nevadí mléko, může si vyrobit smoothie s ovocem. Možné je použít i proteinový prášek a vodu. Všeobecně čím méně zpracované bílkoviny v horku přijímáme, tím méně nás přehřívají!
Zkuste se inspirovat šerifem, který si po pochůzce hodil nohy na stůl. Když máte poblíž kanape, ještě lépe. Poloha vleže se zdviženýma nohama odlehčí žilnímu systému a ulehčí srdci a ledvinám. Pokud při tom na pár minut usnete, ještě lépe. Krátké zdřímnutí přes den pomáhá osvěžit krev, která tak lépe plní svou funkci chladícího média.
Proč nevyužít vlastností vody? Když není poblíž nějaký rezervoár, schopný pojmout celé Vaše tělo, pomůže i umyvadlo. Proudící voda na zápěstí skvěle odvádí horko z horní části těla. Opláchnutí hlavy zvýší odvod tepla z hlavy. Jen pozor na klimatizaci a průvan! Lavor s vodu v horkých dnech odvede teplo z dolní části těla, ale tento luxus si v práci nelze dovolit.
Zkusili jste už barefoot boty? Protože lymfu ženou svaly, je práce chodidel při chůzi klíčová. „Bosé“ boty zapojují svaly chodidla, holeně i lýtek, ulehčují chodidlům, kolenům a kotníkům a poskytují dostatek prostoru, aby se chodidlo tolik nepotilo. Léto je ideální čas vyzkoušet tyto lehké boty, naučit se správně chodit a užít si naplno letní Qi a pohodu.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.