Čtyři fáze lidského života - Dospívání a mládí očima TCM - 1. díl


Dnešní článek Giovanniho Maciocia ze série zabývající se čtyřmi fázemi lidského života se bude věnovat mládí a dospívání, což je fáze lidského života, kdy je člověk na jednu stranu v plném rozpuku, ale na druhou stranu také velmi zranitelný.

V knize Vnitřní kánon Žlutého císaře je život ženy rozdělen do sedmiletých cyklů, zatímco u mužů se jednotlivé fáze života střídají po osmi letech. Z toho tedy vyplývá, že životu ženy dominuje číslo 7 a k zásadním změnám v jejím těle dochází vždy po sedmi letech, zatímco u mužů je dominantní číslicí 8, a tím pádem se jejich životní cykly mění každých osm let. Ostatně již v první kapitole výše uvedené knihy se říká: „Ve 14 letech vstupuje do života dívky nebeská voda Tian Gui, dráha Ren Mai začíná být průchodná a Chong Mai vzkvétá, což znamená, že přichází pravidelná menstruace a s ní také možnost otěhotnění.

Ve 21 letech má dívka stejnou energii Ledvin jako dospělá žena a přestávají jí růst zuby… U chlapce je v 16 letech Qi Ledvin hojná, přichází nebeská tekutina, kdy esence nechává proudit své přebytky, Yin a Yang se dostávají do vzájemné harmonie a chlapec již může plodit děti. Ve 24 letech má chlapec stejnou Qi Ledvin jako dospělý muž, šlachy a kosti jsou silné a přestávají mu růst zuby.“ V tomto článku se zaměřím na fyziologii, etiologii a patologii ve věku 14–21 let u dívek a 16–24 let u chlapců.

FYZIOLOGIE

Jak lze odvodit z výše uvedeného textu, v období mezi 14 a 21 lety u dívek a 16 a 24 lety u chlapců dozrává energie Ledvin, která dosahuje hojnosti a dokonce překypuje, což vede u chlapců k ejakulaci, zatímco u dívek se objevuje menstruace. Zuby v tomto období dosahují s výskytem zubů moudrosti zralosti, což poukazuje na rozkvět energie Ledvin. Stejně tak získávají na síle i kosti. V průběhu dospívání a mládí je fyziologie dívek a chlapců na svém vrcholu a Ledviny se dostávají do fáze své největší síly. Z toho důvodu jsou mladí lidé v tomto věku velmi silní, dokážou ustát vysoký energetický výdej a neporazí je životní styl, který by u starších lidí vedl k onemocnění.

I přesto jsou však „západní“ chlapci a dívky v tomto věku náchylní k infekcím, jako jsou infekční mononukleóza nebo herpes, cítí se často unavení a také v depresi nebo bez motivace.

Obrázek3

ETIOLOGIE

Život mladých je stále složitější, přičemž jeho součástí je celá řada stresujících faktorů. Období dospívání je fází života, kdy jsme velmi zranitelní, a to jak na fyzické, tak i na emoční úrovni, což platí zejména pro dívky.

Při pečlivém provádění anamnézy u dospělých žen často dojde k odhalení počátku konkrétního problému během dospívání. Například pokud dívka trpí bolestmi hlavy již od první menstruace, což lze zjistit pouze velmi pečlivým dotazováním, se vší pravděpodobností to ukazuje na nedostatek krve Jater vedoucí k vzestupu jaterního Yangu a oslabení drah Chong a Ren Mai, což bude hlavní příčinou problému.

Kožní problémy mohou být v tomto věku způsobeny zhoršením nedostatku krve spojeným s nástupem menstruace. Pokud mladá žena trpí bolestivou menstruací již od samého počátku, téměř jistě to ukazuje na napadení dělohy chladem v období začátku puberty, kdy je děloha velmi zranitelná.

Během dospívání jsou mladí lidé zranitelní také na emoční rovině, přičemž mají hluboké emocionální problémy čerstvě dospělých jedinců svůj prvopočátek právě v tomto období. Jakýkoliv emocionální problém, který se objeví v průběhu dospívání, bude mít závažnější a dlouhodobější důsledky než emocionální problémy, které člověka potkají až v jeho dospělém životě.

Značný dopad má v pozdějších letech také nadměrná fyzická zátěž v období puberty a dospívání, což platí především pro dívky. Při nadměrné fyzické námaze dochází k oslabení Sleziny a Srdce, což je u mladých lidí mimo jiné častou příčinou nepravidelného srdečního tepu.

Stravování

Mnoho zdravotních problémů v dospělosti je velmi často způsobeno stravováním v pubertě: v praxi k tomu dochází v době, kdy mladí lidé odejdou z domu, aby se postavili na vlastní nohy, nebo krátce poté, protože se jedná o období, kdy je jejich strava obvykle nepravidelná a často také chudá na živiny. Dalším faktorem, který v této životní fázi mnohdy ovlivňuje stravování, je náhlý přechod k vegetariánství. Ačkoliv může být vegetariánská strava dokonale zdravá, vyžaduje poměrně sofistikované znalosti o tom, jak ideálně kombinovat potraviny, které většina mladých lidí zdaleka nemá. Převážné procento mladých lidí, kteří se v tomto věku stanou vegetariány, konzumuje v zájmu získání živočišného proteinu hodně sýrů a salátů. A jak dobře víme, z pohledu čínské dietetiky může sýr v těle probouzet tendenci k tvorbě vlhkosti, zatímco nadměrná konzumace studené zeleniny může vést k vnitřnímu zachlazení a následně k oslabení Sleziny. Takto nesprávně uchopené vegetariánské stravování oslabující Slezinu může dále vyústit nedostatkem Qi a krve, což se opět vztahuje především na dívky.

Emoční stres

Protože je dospívání obdobím hlubokých hormonálních změn, které přicházejí relativně náhle, mladý člověk je v této fázi svého života velmi zranitelný, což zde ostatně již několikrát padlo, a často podléhá emocím. Z hlediska emocí je dospívání náročné především, když se teenager musí vyrovnávat se složitými rodinnými situacemi. Proto mnoho mladých lidí trpí v tomto věku depresemi a nedostatkem motivace. Emoční problémy, které se vyskytnou během puberty, mají hlubší a dlouhodobější efekt než ty, k nimž dojde v jiných fázích života.

LÉČBA

Směs Calm the Spirit™ (Utišení ducha)

Směs Utišení ducha představuje variaci odvaru Gui Pi Tang na tonizování Sleziny: jedná se o recept určený k tonizování Qi a krve Sleziny a Srdce. Jde o vynikající prostředek k napravení Qi a krve a utišení ducha u dospívající mládeže trpící emocionálními problémy pramenícími ze smutku a žalu. Silnou indikací pro použití této směsi je velká centrální srdeční rýha na jazyku (viz obr. 1).

MyTao s.r.o. (14)

Směs Ease the Muscles™ (Lehkost svalů)

Směs Lehkost svalů je zaměřená na odvedení vlhkosti a horka ze Středního zářiče a ze svalů. Jedná se o preferovaný recept při únavovém syndromu po prodělání virové infekce nebo infekční mononukleózy, které se v první řadě projevují příznaky vlhkého horka. Únavový syndrom po prodělání infekce se u mladých lidí objevuje stále častěji, přičemž často udeří právě v období dospívání. Hlavními projevy, které indikují vhodnost použití směsi Lehkost svalů, jsou bolesti svalů, únava, malátnost, pocit tíhy, lepkavý žlutý povlak na jazyku a klouzavý pulz.

Směsi Tonify Qi (Doplnění Qi) a Ease the Muscles (Lehkost svalů) ™

Při použití obou směsí, Doplnění Qi a Lehkost svalů, dojde k tonizování a nadzvednutí Qi a také k odvedení vlhkosti. Jedná se o recept, po kterém bychom měli sáhnout v případě únavového syndromu po prodělání virového onemocnění nebo v případě chronického stádia infekční mononukleózy s příznaky nedostatku a mírné vlhkosti. Hlavními projevy, které by nám měly napovědět, že je dobré kombinovat směsi Doplnění Qi a Lehkost svalů, jsou malátnost, únava, deprese, odpolední pocity mírného horka, tenký povlak na jazyku a slabý pulz.

Směs Soothe the Centre™ (Utišení středu)

Léčivky obsažené ve směsi Utišení středu tonizují Qi Sleziny, rozhýbávají Qi a odvádějí vlhkost ze Středního zářiče. Jedná se o recept určený pro mladé lidi trpící nedostatkem Sleziny a zažívacími potížemi v důsledku nepravidelné stravy a/nebo stravy obsahující nadměrné množství mléčných výrobků a tučných jídel.

Směs Central Mansion™ (Sídlo středu)

Směs Sídlo středu, která je variací prášku Shen Ling Bai Zhu San (obsahující ženšen, pornatku a atraktylis), tonizuje Qi a Yin Sleziny, tonizuje Qi a Yin Žaludku a odvádí vlhkost. Vhodnost použití tohoto receptu se nejlépe pozná podle jazyka, kterému uprostřed chybí povlak nebo má uprostřed povlak bez kořenu, zatímco zbylý povlak je mírně lepkavý. Mimo to může být v oblasti Žaludku na jazyku centrální rýha nebo zde může být několik žaludečních rýh (viz obr. 2 a 3).

Obrázek5

Směs Release Constraint™ (Uvolnění sevření)

Směs Uvolnění sevření utišuje Játra, odstraňuje stagnace, utišuje ducha Shen a usazuje éterickou duši Hun. Jedná se o směs volby v případě duševní deprese plynoucí ze stagnace jaterní Qi.

Adolescenti a mladí lidé jsou často vystaveni značnému emocionálnímu stresu, který je způsoben různými příčinami, ať už se jedná o studium na střední nebo vysoké škole, problémy ve vztazích i obecně obtížný přechod z dětství do dospělosti. Mezi typické projevy indikující použití tohoto receptu patří deprese a únava, jazyk s červenými okraji a strunovitý pulz.

Jedním z charakteristických příznaků, který nás navede na použití tohoto léku, je určitý kontrast vzhledu mladého člověka, který působí unaveně a depresivně, často je bledý, chodí pomalu a mluví tichým hlasem, s pulzem, který je ve všech polohách plný a strunovitý. Pulz tedy při výběru tohoto léku představuje zásadní diagnostický prvek.

Směs Warm the Menses™ (Ohřátí luny)

Směs Ohřátí luny vypuzuje chlad a zahřívá dělohu: u dospívajících a mladých žen je častou příčinou bolestivé menstruace právě zachlazení dělohy.

Autor: Giovanni Maciocia

V příštím článku z této série se přeneseme z fáze mládí do období dospělosti, které má taktéž celou řadu svých specifik.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Čtyři fáze lidského života - Dospělost očima TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Čtyři fáze lidského života - Dospělost očima TCM - 2. díl
9 min

Čtyři fáze lidského života - Dospívání a mládí očima TCM - 1. díl

Zobrazit Článek

Čtyři fáze lidského života - Dospívání a mládí očima TCM - 1. díl
7 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Crohnova choroba a vitální houby

Zobrazit Článek

Crohnova choroba a vitální houby
6 min

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny

Zobrazit Článek

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny
3 min

Chaga a herpetické infekce

Zobrazit Článek

Chaga a herpetické infekce
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny

Zobrazit Článek

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny
3 min

Chaga a herpetické infekce

Zobrazit Článek

Chaga a herpetické infekce
2 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.