Cvičíme, tedy jsme.


Ano, tento článek je určen primárně pro ty z nás, kdo alespoň v koutku své zlenivělé dušičky cítí dluh vůči zdravému pohybu, sportu, nebo prostě jakémukoli cvičení pro zdraví. Ano, pojďme cvičit, abychom byli zdraví. A že budeme krásnější? To je jen malý bonus navíc! 

Cvičení = zdraví

Jestli také patříte mezi lidi, kteří si každou věc v životě musí patřičně zdůvodnit, možná čekáte na ty správné argumenty, proč začít cvičit. Ano, cvičení, zdravé a správně prováděné cvičení má většinou jen samá pozitiva. Spolu se správnou stravou a životosprávou vám zdravé cvičení – a všimněte si, že neradíme jaké – přinese samé dobré věci: 

  • Zlepší se vám kondice, a to znamená zdravější srdce, plíce, krevní oběh apod. 
  • Svaly v těle začnou lépe fungovat a budou přirozeně spalovat nepatřičné tuky.
  • Tělo se stane pevnějším a pružnějším – a to se projeví nejen na jeho přirozené kráse, ale také na vašem sebevědomí. 
  • Aktivní pohyb přispívá k detoxikaci, a tedy vyplavování škodlivin z těla. 
  • Cvičení přináší lepší soustředěnost, uvolňuje stres, zajišťuje lepší spánek. 
  • Zkrátka přináší mnoho celkových zlepšení ve fyzické i psychické oblasti. 

Mnoha lidem pomáhá správné cvičení ještě na mnohem více oblastí – například zlepšení trávení, snížená míra únavy, větší odolnost proti prochladnutí a celkově vyšší imunita proti různým nemocem a mnoho dalšího. Zkrátka – s cvičením je život o dost lepší, zdravější, plnější, vyrovnanější.  

Attractive,Sporty,Tanned,Fit,Woman,Wearing,Sports,Bra,Sitting,Fitness

Kolik je tak akorát?

Nejdříve si řekněme zásadní věc: každý jsme jiný. Máme rozdílný zdravotní stav, máme rozdílný metabolismus, každého baví něco jiného a každý má také jiné cíle, kterých chce pomocí cvičení dosáhnout. Někdo potřebuje vyplavit stres, jiný chce zhubnout, další touží po vyrýsovaných křivkách a někdo ví, že když se nebude hýbat, bude z něj za chvíli hora tuku, a tak to chce nějak "přetrpět".  

Takže pochopitelně neexistuje jeden plán, který by vyhovoval všem. Můžeme si ale říct základní strategie, které si každý může přizpůsobit podle svého. Hlavní otázka zní: Kolik dní v týdnu je potřeba cvičit? 

Pokud patříte mezi fitness nadšence, pak to nejspíš vůbec neřešíte. A nám ostatním byl trenéry i lékaři vynesen ortel: jednou nebo dvakrát týdně je málo. Ideální je chodit cvičit čtyřikrát až šestkrát týdně. 

„Pokud chcete splnit své cíle za rozumně dlouhou dobu, měli byste cvičit třikrát týdně, pak zůstanete fit a zdraví."

Tom Mans, osobní fitness trenér pro The Independent

Zdravé cvičení

  • Současná medicína potvrzuje, že pravidelné cvičení snižuje riziko stařecké demence a to v průměru až o 40 %. Vědci také zjistili, že lidé, kteří pravidelně cvičí, jsou zručnější, mají lepší paměť, snadněji se rozhodují a efektivněji řeší problémy. Cvičení má totiž příznivý vliv i na kardiovaskulární systém. Díky tomu se v něm tak rychle nevytvářejí sraženiny, které pak brání správné výživě a funkci mozku. 
  • Cvičením také snížíte riziko onemocnění osteoporózou, srdeční onemocnění, cukrovku a rakovinu. U žen po třicítce, které pravidelně cvičí, například dochází k výraznému snížení rizika vzniku rakoviny prsu. Podle vědců to může být způsobeno tím, že cvičící ženy mají méně tukové tkáně. To v malé míře produkuje ženský hormon estrogen, který může částečně hrát roli ve vzniku rakoviny prsu. 

Srdce a plíce jsou díky pravidelnému cvičení odolnější a pracují efektivněji. Lépe se vám dýchá a máte více energie na další aktivity. Vše si můžete tak mnohem více užít. 

Portrait,Of,A,Teenager,Girl,Wearing,Hood,Breathing,Deep,Fresh
  • Pravidelný pohyb zvyšuje citlivost tkání vůči inzulínu a snižuje riziko vzniku diabetu typu 2. Jenže není cvičení jako cvičení. V prevenci diabetu typu 2 je ale důležitější intenzita cvičení než jeho délka. Takže velmi tvrdé posilování či velmi intenzivní pohyb jako sprint, jsou lepší než méně zátěžové cviky. 
  • Pravidelné cvičení způsobuje uvolňování endorfinů (hormony štěstí), které fungují jako přírodní antidepresivum. Díky tomu kvalitněji spíte, nejste tak stresovaní a úzkostliví, nepropadá depresím a celkově se cítíte lépe naladěni. 

Může cvičení prodloužit život?

Všichni už velmi dobře chápeme, že pohyb může upevnit, či dokonce zlepšit nejen naši fyzickou kondici, ale také celkové zdraví. Vědci se ale také snaží přijít na to, zda může pohyb lidský život prodloužit.  

Odpověď na tuto otázku nastínila studie z roku 2018, která vyšla v prestižním vědeckém časopisu JAMA. Ve studii bylo sledováno 122 007 osob. Ty byly sledovány cca 8,4 roku, tedy poměrně dlouhou dobu.  

Fyzický stav účastníků, jejich kondice a stav srdeční a dýchací soustavy byl vyhodnocován pomocí zátěžového testu chůze na pásu, kde je možné nastavit různou intenzitu fyzické zátěže. Osoby byly rozděleny do 4 skupin dle výkonnosti, a to na výkonnost nízkou, podprůměrnou, nadprůměrnou, vysokou a elitní. Vědci pak sledovali závislost mezi kondicí/fyzickou výkonností a úmrtím z jakékoli příčiny.  

Během doby sledování zemřelo 13 637 osob. Nejvíce osob patřilo do skupin s nižší mírou výkonnosti. Nejméně úmrtí bylo mezi osobami s elitní výkonností. Velmi pozitivní efekt cvičení byl patrný hlavně u osob 70 let a starších. Ukázalo se také, že osoby s horší kondicí trpěly častěji chronickými nemocemi, např. cukrovkou typu II či vysokým krevním tlakem. To je samozřejmě spojené s vyšším rizikem komplikací a předčasného úmrtí.  

Tato studie, která proběhla na velkém vzorku osob, prokazuje, že lidé v dobré fyzické kondici, tj. ti, kteří se pravidelně věnují nějaké fyzické aktivitě, se mohou dožít vyššího věku, a déle si také udrží své zdraví.

Z výzkumů také vyplývá doporučení cvičit alespoň v mírné aerobní intenzitě, proto jako mimořádně vhodné jsou doporučeny aktivity typu chůze, pomalý běh, plavání či jízda na kole. Ideální je věnovat se takovým pohybovým aktivitám alespoň 150 až 300 minut týdně. Pokud cvičíte intenzivněji, tak stačí 75 minut.  

Je samozřejmě lepší začít cvičit již v mládí, ale nikdy není pozdě! 

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Léčba ortopedických onemocnění zvířecích pacientů čínskou medicínou

Léčba ortopedických onemocnění zvířecích pacientů čínskou medicínou
6 min

Nenechte se převálcovat podzimní depresí!

Zobrazit Článek

Nenechte se převálcovat podzimní depresí!
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti

Zobrazit Článek

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti
5 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí - 4. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí - 4. díl
9 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.