TCM jako pomocník v boji proti diabetu: Objevte sílu přírodní léčby
Hericium erinaceus je divná vitální houba, divně totiž vypadá. Odborně řečeno její jméno zní Korálovec ježatý, ale svůj běžný, lidový název v češtině i angličtině dostala podle tvaru své plodnice. Ta totiž připomíná lví hřívu. Hericium je houba jedlá a velmi chutná. Má své místo v gastronomii asijských národů. Není však pouze potravinou, ale hlavně léčivkou, která je využívána hlavně v tradičních medicínách v Asii, tedy i té čínské. Ale znali ji i indiáni ze Severní Ameriky, existují důkazy, že ji v podobě prášku nosili stále při sobě a využívali její léčivou sílu při ošetřování otevřených ran, a to hlavně k dezinfekci a zástavě krvácení. No a my už dnes víme, že houba zvaná Hericium léčí mnohem, mnohem víc nemocí a neduhů.
K prvnímu vědeckému zkoumání houby Hericium ze strany západní medicíny došlo až v 18. století. Postarali se o to dva mykologové, prvním byl Francouz J. B. F. Bulliard, který dal houbě název Hydnum erinaceus, své současné jméno však dostala od Ch. H. Persoona v roce 1797. Znalosti o léčivých účincích houby se rychle rozšířily, a proto také začala být široce vědecky zkoumána.
My se ale podívejme na houbu Hericium východním pohledem. Např. tradiční čínská medicína na této vitální houbě oceňuje hlavně tyto čtyři zdravotní účinky:
Milan Schirlo, známý terapeut tradiční čínské medicíny, o houbě Hericium říká, že je to houba s velmi různorodými účinky. Sám ji ve své léčebné praxi používá velmi často.
„V praxi ji používám v mnoha situacích. Za prvé je Hericium velmi dobré u různých trávicích problémů, hlavně pokud je doprovází horko. Čínská medicína popisuje tyto stavy jako horko v žaludku. Hericium má schopnost harmonizovat žaludek a trávení a ochraňuje a zklidňuje sliznice, používá se tedy u problémů trávicího traktu, jako jsou gastritidy, žaludeční vředy, pálení žáhy, reflux a také zlepšuje zažívání. Dokáže zklidňovat sliznice trávicího traktu,“ říká Schirlo.
Druhá oblast, kde Hericium ve své praxi používá, jsou různé neurologické problémy, jako jsou demence, Alzheimerova choroba, Parkinson, roztroušená skleróza, neuropatie či neurastenie. V současnosti je totiž Hericium předmětem mnoha studií, které zkoumají jeho schopnost stimulovat produkci NGF (nervového růstového faktoru). NGF je protein, který stimuluje růst nervových buněk a napomáhá nervy nejen chránit, ale i je opravovat, pokud jsou poškozené. Podpora NGF podle nejnovějších výzkumů zlepšuje také přežití lidí po prodělaném infarktu. Snižuje riziko selhání srdce.
Milan Schirlo k účinkům houby Hericium ještě dodává: „Už staří Číňané tuto houbu používali k podpoře mentálních funkcí, paměti a soustředění. Chodí za mnou třeba studenti, kteří Hericium berou ve zkouškovém období. Je vhodné ho také použít, pokud jsme ve stresové zátěži, zvláště pokud se stres projevuje na našem těle, čemuž se říká somatizace stresů.“
Tyto stavy se projevují různě, třeba tlaky kolem žaludku či na hrudi, knedlíkem v krku, pocitem vnitřní rozechvělosti, pnutím, rozpínáním, premenstruačním syndromem, podrážděností, depresí, nepravidelným cyklem apod. Popisované příznaky jsou způsobeny tzv. stagnací jater a jsou obvykle zhoršovány emocemi.
„Hericium je vhodné v těchto případech doplnit čínskými bylinkami, které dokáží uvolnit stagnovaná játra,“ dodává Schirlo.
Hericium je naprosto unikátní v tom, jak působí na nervovou soustavu. Žádná jiná rostlina či houba tohle neumí. Co? Prováděné výzkumy odhalily, že látky obsažené v houbě podporují produkci neurálního růstového faktoru v nervové soustavě. Díky tomu dochází k tvorbě nových nervových buněk, regeneruje se nervová tkáň, nervové buňky jsou odolnější proti negativním vlivům a déle přežívají. Jednoznačným přínosem je Hericium v případech, kdy dochází k degenerativním procesům v mozku či při poranění a s tím souvisejícím poškozením míchy či nervů.
Hericium pozitivně ovlivňuje jak mentální, tak psychický stav člověka.
Hericium pomáhá také ženám, které mají deprese v menopauze.
Není nadsazené, když řekneme, že nás imunitní systém udržuje při životě. Imunitní systém nás chrání před škodlivými vlivy z okolního prostředí, ale také proti těm uvnitř těla. Jeho práce je náročná a musí být plně koordinovaná, sehraná, dobře načasovaná, no a imunitní odpověď dostatečně silná i dlouhá. Pokud je krátká a slabá, nedojde k odstranění nebezpečí, pokud je silná nebo dlouhotrvající, může dojít lidově řečeno k sebepoškození organismu. No a právě v této oblasti je houba Hericium také velmi účinným pomocníkem.
Hericium je, podobně jako jiné houby, složené z velkého množství polysacharidů, které mají imunostimulační účinky. Odborně řečeno jde o to, že tyto polysacharidy se vážou na receptory imunitních buněk, a tím je aktivují. U takto stimulovaných buněk dochází k vyššímu dělení, zvyšuje se tedy počet imunitních buněk, posiluje se jejich imunitní odpověď, lépe a účinněji pak dokážou pohltit cizorodé částice, třeba bakterie či viry. Zvyšuje se také efektivita likvidace takto pohlcených virů a bakterií a schopnost informovat o jejich přítomnosti další imunitní buňky.
Ale protože v mnoha případech je dobré naopak aktivitu imunitní odpovědi tlumit (např. u chronického zánětu, alergických zánětů či masivních akutních zánětů), využívá se v takovém případě Hericium pro její schopnost zmírňovat intenzitu imunitní odpovědi organismu.
Hericium je zkrátka velmi užitečná houba. Věděli to už dávní čínští mistři, no a v posledních desetiletích se to „dozvěděla“ také západní medicína. Nastal čas pro větší pokoru vůči zkušenostem našich předků a také vůči nezměrné síle a moudrosti přírody kolem nás.
Ave, Hericie, morituri te salutant!
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.