Tradiční čínská medicína a krize středního věku


Pro stárnoucí dospělé je krize středního věku často spojena s nudou, vztekáním nebo podrážděností, impulzivními nákupy nebo rozhodnutími, s pocitem smutku, přestože k němu nemají důvod a měli by se radovat z dosažení narozeninového milníku. Přechodné období, kdy člověk bojuje se svou identitou a sebevědomím, tedy takzvaná krize středního věku, není obvykle fyzické povahy, ale psychické. Toto období přichází mezi 40. a 60. rokem věku. Proč by se tito lidé měli zajímat o tradiční čínskou medicínu, a v jakých případech dokáže pomoci?

Projevy krize středního věku se u každého různí

Vzhledem k tomu, že krize středního věku není oficiální diagnózou, je pro výzkumníky obtížné ji studovat. Vědci se často neshodnou na tom, co tento pojem představuje. Velká část výzkumu závisí na odpovědích jednotlivců na otázky, zda zažili krizi středního věku. Samozřejmě to, co jeden člověk definuje jako krizi, nemusí být v souladu s tím, jak to cítí jiný člověk. I když se obvykle má za to, že krize středního věku zahrnuje strach ze smrtelnosti nebo touhu být znovu mladý, emoce zažité během krize středního věku se nemusí tolik lišit od utrpení, které může někdo zažít během jakéhokoli jiného typu životní krize.

Podle Americké psychologické asociace existuje několik projevů krize středního věku. Příklady změn chování mohou zahrnovat:

  • Zanedbání osobní hygieny
  • Dramatické změny ve spánkových návycích
  • Hubnutí nebo přibírání
  • Výrazné změny nálady, jako jsou zvýšený hněv, podrážděnost, smutek nebo úzkost
  • Ústup z obvyklé rutiny nebo vztahů
  • Zamyšlení se nad smyslem existence a svojí identitou

Pro mnoho lidí je střední věk obdobím, kdy se mění vztahy a role. Někteří lidé třeba začínají pečovat o stárnoucí rodiče, jiní se mohou stát prázdnými hnízdy, protože se jim odstěhují děti. I z těchto důvodů může být pro některé lidi střední věk obdobím lítosti. Proces stárnutí je v tomto období také patrnější než kdy jindy. U některých jedinců se mohou rozvinout nemoci, zatímco jiní si mohou začít všímat poklesu svých fyzických schopností. Zajímavé také je, že mnozí lidé začínají s hlubokými úvahami o sobě samých a o životě. Velmi častá je tedy reflexe uplynulých let a možné říkání si: ,,Co by bylo, kdybych se tenkrát zachoval nebo zachovala jinak.” Mnozí tak přijdou na to, že si vybrali špatnou profesní dráhu nebo si nevytvořili život, o kterém kdysi snili. V opačném, pozitivnějším případě, přemýšlejí lidé o šťastných dnech svého života.

2 TCM a krize středního věku

Tradiční čínská medicína pomáhá řešit problémy spojené s krizí středního věku

Tradiční čínská medicína a akupunktura jsou zakořeněny v tisíce let staré tradici, která již dlouho respektuje specifické potřeby člověka po celý jeho život. Akupunktura může pomoci v období středního věku obnovit hormonální rovnováhu v těle člověka, léčit pocity deprese a ztráty zájmu, řešit další zdravotní problémy, jako jsou například krevní tlak nebo impotence u mužů. Na akupunkturu se také obracejí lidé, kteří chtějí zpomalit proces stárnutí a jeho projevy, jako jsou vrásky a šedivění vlasů.

Další velkou roli na tom, jak se cítíme v těle, ale i na duši, hraje strava. Poraďte se s odborníkem na tradiční čínskou medicínu, který dokáže doporučit jídelníček na míru podle aktuálních problémů spojených s krizí středního věku. Jídlo se totiž podle tradiční čínské medicíny rozděluje na chladné, zahřívací a neutrální a optimální nastavení jídelníčku pomůže vrátit energie jin a jang do rovnováhy. Vnímejte stravu jako lék, tak, jak tomu je v tradiční čínské medicíně a přemýšlejte nad každou porcí, kterou sníte. Vědomým jezením dokážete lépe rozpoznat vaše špatné návyky, ale také si uvědomíte, čeho jíte možná až příliš mnoho a měli byste ubrat, ale zároveň zjistíte, co třeba ve vašem každodenním životě chybí.

V neposlední řadě se nabízí meditace a různé druhy praktického cvičení vycházející z východní tradice, které léčí tělo i duši. Jedno z takových je třeba čchi kung, které aktuálně patří mezi nejpopulárnější energetická cvičení v Česku. Jeho tradice sahá do dávné minulosti, a to 3000 let. Jedná se o léčebný systém, který patří vedle akupunktury, fytoterapie a nejrůznějších masáží do tradiční čínské medicíny. Při cvičení uvolníte svaly, pojivé tkáně, ale také emoce. Pohyb je opravdu nedílnou součástí zdravého života, proto jej zařaďte do svého života v takové formě, v jaké vás bude bavit a po čase se dostaví ten správný efekt.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.