Hypermobilita a její příčiny


Hypermobilita je nadměrná kloubní pohyblivost (aktivní i pasivní). S ní souvisí zvýšená volnost vaziva, které je méně odolné proti tahu. Hypermobilní klouby mají větší sklon k zablokování a při pohybu vedou k častějším a více devastujícím zraněním než u běžné populace. Naštěstí je tato kloubní indispozice zjistitelná již v kojeneckém věku a při znalosti problematiky lze přijmout preventivní opatření. 

Jak jednoduše zjistit, zda jste hypermobilní?

  • Maximálně se předkloňte a dejte dlaně na zem. Pokud se dotknete země jen špičkami prstů, je vše v mezích normy. Pokud položíte bez problémů na zem celé dlaně, je vaše páteř hypermobilní.
  • Propněte kolenní nebo loketní klouby. Pokud se při jejich propnutí dostanete do minusového úhlu, jste opět v hypermobilním postavení.
  • Když ohnete palec na ruce až k zápěstí, jde opět o hypermobilitu.

Pohled západní medicíny

Hypermobilita se bohužel v západní medicíně nijak neřeší. Často se na ni přijde až ve chvíli, kdy z nějakých zdravotních důvodů navštívíte ortopeda nebo fyzioterapeuta, anebo při úrazu. Lékař pouze konstatuje „uvolněné klouby“ a odcházíte bez konkrétních doporučení. Máte-li štěstí a narazíte na dobrého fyzioterapeuta, upozorní vás na případná rizika a doporučí vhodné cviky.

Často se ve své praxi setkávám s jednou zarážející věcí. Lidé s hypermobilitou neznají základní pravidla, jak své tělo připravit na sportovní výkon. Místo toho, aby se rozehřáli a své klouby zastabilizovali, věnují se protahování kloubů do jejich maxima. Správně by však měli svaly a úpony kolen a kotníků aktivizovat pomalými dřepy, které ve chvíli, kdy hrozí podvrtnutí, jsou správně připraveny klouby ochránit. V případě ramen se velmi osvědčily gumy, kterými si například volejbalisté stabilizují rameno. Více detailních technik by vám měl doporučit dobrý fyzioterapeut.

Young,Gymnast,Girl,Stretching,And,Training

Pohled Tradiční čínské medicíny

Pohled Tradiční čínské medicíny se snaží dostat až do hloubky problému. Najít příčinu v některém z nerovnovážných stavů organismu. Ne, že by tradiční medicína uměla hypermobilitu vyléčit, to ne, ale umí pomoci tak, aby nenadělala během života „velkou paseku“.

Nejčastěji se ve své praxi setkávám s hypermobilitou u žen (a to potvrzují i západní statistiky). Důvod je zřejmě ten, že ženy trpí nedostatečností krve jater. Což je, vzhledem k tomu, že ženy během života ztrácí krev menstruací a porody, logické. Typickými znaky jsou bledost pleti, bledý jazyk, zimomřivost a často se krevními testy přijde i na skutečný deficit - snížená hladina železa, hemoglobinu, hematokritu, případně i červených krvinek.

Druhým častým důvodem, který může život s hypermobilitou velmi znepříjemnit, je nedostatečnost dráhy sleziny, která „nerodí maso“. Převedeno do řeči běžného člověka: tito lidé téměř nejsou neschopni vytvářet svalovou hmotu. Často se trápí v posilovnách, ale bez efektu. Doprovodné příznaky bývají únava, zimomřivost, kašovitá stolice apod.

Kdy si dát největší pozor?

Nejdůležitější období, kdy si není radno s hypermobilitou zahrávat, je dětství. U malých holčiček, dále období prvního roku menstruace, těhotenství a poporodní období.

Hypermobilita se nejvíce z celého těla podepisuje na páteři (skolióza páteře), a to právě v době první menstruace. Mé zkušenosti fyzioterapeuta jsou opravdu o tom, že k největšímu rozvoji a zhoršení skolióz u dívek dochází v tomto období. Dívka začne ztrácet krev, která má živit drobné úpony kolem páteře a tím, že často už i tak má krve málo, dochází k jejímu zborcení.

Moje rada zní

Pokud máte u svého dítěte podezření na hypermobilitu, obraťte se na svého lékaře (fyzioterapeuta) a následně na šikovného terapeuta TČM. Oba by určitě měli spolupracovat.

Také zvažte, jaké sportovní aktivity jsou pro vaše dítě, případně i pro vás, vhodné. Plavání, jízda na kole, lehký kondiční trénink. Z aktivit tradiční medicíny určitě doporučuji cvičení Qi Gong. Toto vše neopomeňte doplnit vhodnou bylinnou léčbou ušitou na míru terapeutem TCM na posílení krve a doplnění energie Qi.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.