Jak mít paměť slona a šedé buňky Hercula Poirota


Protože si začátek nového školního roku tak trochu říká o sepsání článku na téma učení, zaměřím se v dnešním příspěvku na posilování paměti a koncentrace. Nicméně abych zcela neobešla název článku, uděláme si malou odbočku do říše zvířat, respektive slonů. Okřídlené rčení o paměti slonů vůbec není žádným mýtem, protože je ve volné přírodě paměť slonů klíčová pro jejich přežití. Samice vedoucí stádo (sloní společenství je matriarchálního typu) totiž potřebuje mít v hlavě například velmi dobrou mentální mapu zdrojů vody v poušti, díky níž se může dokonale orientovat na poměrně rozlehlém území. Navíc má stádo vybudované velké rozpoznávací schopnosti, protože sloni, které k němu nepatří, představují velké nebezpečí. Slon je schopný rozpoznat jiného slona i v případě, že s ním v minulosti strávil velmi krátký čas, přičemž používá mimo jiné jako vodítko také pach moči. O velké paměti a mentálních vlohách slonů však svědčí i jejich schopnost naučit se desítky povelů a například i malovat chobotem, což naznačuje i notnou dávku kreativity. Zde je namístě podotknout, že podle nejnovějších výzkumů by je nicméně v souboji paměti předčili delfíni, kteří jsou schopni rozpoznat zvuky, které neslyšeli i 20 let. Vzhledem k obšírnějšímu zvířecímu úvodu již vynecháme legendárního fiktivního detektiva Hercula a vrhneme se na to, co vás zajímá více, a to jak je to s pamětí u lidí.

Zopakování obecných pravidel pro lepší paměť

Pro začátek si zopakujeme pár pravidel, která všichni asi dobře známe, jen je pro nás někdy pohodlnější je ignorovat.

  1. V první řadě to chce při učení odstranit z dosahu pokud možno všechny rušivé vlivy. Přesně tak, mám tím na mysli telefony, mailíky, sociální sítě. Pokud se snažím na něco soustředit a ve vedlejší záložce nebo dolní liště mi bliká upozornění na nepřijatý e-mail nebo nový zcela jistě zajímavý příspěvek či komentář na sociálních sítích, jen těžko si udržím koncentraci. Ještě horší je, když se člověk učí z klasických tištěných podkladů a neustále přejíždí pohledem na chytrý telefon. Kromě rušivého efektu také dochází k vyšší únavě očí, které se musí tak trochu nepřirozeně přizpůsobovat jinému barevnému spektru. Má rada tedy zní, při učení nebo náročné mentální práci mobil a další komunikační lákadla pryč.
  2. Je fajn udělat si plán. Člověk má radost i z dílčích úspěchů, a proto bychom si měli náročné úkoly rozdělit do menších úseků, přičemž je fajn udělat si seznam a splněné „položky“ si odškrtávat. Vizuální typy klidně i barevně.
  3. Velmi důležitý je přísun kyslíku, což znamená otevřené okno. Pokud venku není 35 °C ve stínu, tak si pustíte do místnosti i trochu osvěžujícího chladu, čímž omezíte tendenci k usínání. Samozřejmě, pokud je venku -10 °C a nejste milovníci otužování, s větráním to raději nepřehánějte. Otrlejší povahy, které se zvládnou soustředit i za různých zvuků linoucích se z okolí, se mohou klidně vyrazit učit ven. Zde jen drobná poznámka: jestliže máte hyperaktivního psa, raději ho jako svého sparing partnera nepřibírejte.
  4. Zásadní je také dobře spát. Pokud nestíháme, máme tendenci „táhnout to“ do noci nebo vstávat extrémně brzy a šidit se na spánku. Nicméně ruku na srdce, opravdu toho uděláte víc a kvalitně? Já tedy ne. Kdykoliv přesvědčím samu sebe, že je lepší se pořádně vyspat, můj mozek podává větší výkon a ve výsledku toho zvládnu více a bez nutnosti následných oprav. S pamětí to funguje stejně. Ve spánku navíc probíhají procesy ukládání informací do dlouhodobé paměti. Proto si také studenti učící se v noci před zkouškou nabiflované vědomosti moc dlouho v hlavě neudrží, což opět mohu z vlastní zkušenosti potvrdit.
  5. Hodně pít, protože tekutiny urychlují regeneraci mozkových buněk, a také si zajistit dostatečný příjem kvalitních cukrů, ideálně ve formě ovoce. A sem tam si za odměnu zobnout kvalitní čokoládu.
  6. Dělat si pauzy, ve kterých je fajn jít se ven provětrat. Nyní nastává čas věnovat se například onomu hyperaktivnímu psíkovi, protože nás krátká či delší procházka rozhodně vzpruží. A nebudeme mít proleženiny či prosezeniny (bráno s nadsázkou).
Obrázek2

Učení pravou mozkovou hemisférou

Pokud jde o mozek, určitě bych se zmínila také o učení pravou hemisférou, které naštěstí v poslední době zaznamenává lepší časy a které nám může pomoci v mnohem větší míře využívat schopnosti našeho mozku. O co jde? Nikoho asi nepřekvapí, že jsou v současné době oficiální studijní metody založeny na analytických postupech odpovídajících funkci levé mozkové hemisféry. A to i přes spoustu nových poznatků, k nimž došlo od 60. let minulého století nejen v oblasti neurologie, ale také kvantové fyziky a další vědeckých oborů. Pravdou je, že spousta dětí i v dnešní době trpí tím, že má silnější pravou hemisféru mozku. Tyto děti jsou schopné výborně se učit prostřednictvím vizuálních, auditivních a kinestických kanálů, přičemž je pro ně klasický školský systém někdy až vyloženým mučením. Nejhůře jsou na tom ty, které mají kinesticky podmíněné vnímání, protože je pro ně sezení v lavici a memorování podivných textů v lepším případě o ničem. Často jsou pak onálepkovány jako „zlobivé“, „hyperaktivní“ nebo jako „trpící poruchami vnímání“. Přitom však záleží jen na přístupu.

V první řadě je třeba zjistit, jaký typ učení vám nejvíce vyhovuje. Ten, kdo preferuje sluchový kanál, se bude určitě nejlépe učit třeba tím, že si texty nahraje a následně si je bude pouštět, ideálně i před spaním. Vizuálním typům zase prospějí vlastnoručně nakreslené myšlenkové mapy, v nichž se používají barevně označená jednoduchá slova a spousta obrázků. Kinestické typy se zase nejlépe učí pohybem. A samozřejmě, stále v sobě máme i něco z analytiků, takže někomu vyhovují i klasické metody učení. Důležité je také vzít v úvahu, že máme všichni v sobě v různém poměru zastoupeny všechny typy, jen je třeba zjistit, jaký z kanálů je pro nás nejvýhodnější, a současně i posilovat ty slabší. Pokud vás učení pravou hemisférou zajímá do hloubky, doporučuji pro začátek třeba knihu Petra Vladyky Učení pravou hemisférou.

Potraviny, které prospívají našemu mozku

A jaké potraviny prospějí našemu mozku? Podle tvaru jistě uhodnete, že vlašské ořechy. V těch jsou obsaženy mastné kyseliny pozitivně ovlivňující nejen mozkovou činnost, ale také psychiku. Dále sem patří avokádo obsahující vitaminy B, C, K a E v kombinaci s omega-3 mastnými kyselinami, které přispívají k lepší koncentraci a zlepšení paměti. Banány pak obsahují draslík nezbytný pro správnou funkci mozku. Mezi další patří také jablka, skořice a jak jistě doufáte, i čokoláda. Samozřejmě ta kvalitní, která působí na přenos nervových vzruchů v mozku, čímž přispívá ke zlepšení paměti a soustředění. Protože stimuluje sekreci serotoninu a endorfinů, cítíme se díky ní v psychické pohodě a máme dobrou náladu.

Doplňky stravy pro posílení paměti a koncentrace

Pokud jde o doplňky stravy, na trhu jich je mnoho a nebudu zde dělat žádnému reklamu, protože bych asi nevybrala nějaký top. Nicméně protože jsme na webu zabývajícím se čínskou medicínou a vitálními houbami, určitě zde zmíním hericium, což je houba bohatá na polysacharidy a polypeptidy, která dokáže podle TCM vyrovnávat v těle Yin a Yang a současně má schopnost harmonizovat Žaludek a Slezinu, jejíž oslabení vede právě k poruchám učení a k problémům s pamětí. Výborná je také kurkuma podporující funkci nervové soustavy nebo bakopa drobnolistá, která posiluje paměť, schopnost učení a pomáhá udržovat dobré kognitivní funkce. Od únavy a bolestí hlavy způsobených stresem vám uleví rozchodnice růžová. Ta je mimochodem dobrá také ve formě koupelí. A v neposlední řadě je fajn také ginkgo biloba přispívající k dobré nervové a duševní rovnováze.

Tím jsme si ve zkratce shrnuli základní tipy jak na učení. Pokud byste měli zájem o podrobnější informace o jednotlivých tématech, dejte nám zpětnou vazbu. Určitě pro vás budeme rádi psát články na témata, která vás zajímají.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.