Jak mohou vitální houby podpořit konvenční léčbu rakoviny prsu?


Rakovina prsu je v současné době nejčastěji se vyskytujícím nádorovým onemocněním u žen v České republice. Ročně je diagnostikováno více než 7 000 nových případů. Riziko tohoto onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. I přesto, že se počet nemocných každý rok zvyšuje, úmrtnost klesá. Důvodem jsou především nové možnosti konvenční léčby, jako jsou chirurgická léčba, biologická léčba, chemoterapie i radioterapie. Na rozdíl od ostatních nádorových onemocnění rakovina prsu postihuje ženy v jejich nejhlubším nitru, ovlivňuje jejich sebevědomí, sebehodnocení a oslabuje pocit ženskosti.

Jak pohlíží na rakovinu prsu čínská medicína?

Podle tradiční čínské medicíny existuje mnoho příčin, které jsou schopny spustit rakovinu prsu. Jednou z nejvýznamnějších jsou nadměrné či potlačované emoce a stres, které způsobují tzv. stagnaci jaterní Qi (energie). U všech žen, se kterými jsem hovořil v mé ordinaci, a které trpěly tímto onemocněním, jsem viděl tuto nerovnováhu. Systém Jater (kam patří i žlučník, oči, nehty atd.) je citlivý na stresové situace. Jednou z funkcí Jater (podle čínské medicíny) je vše v organismu zprůchodňovat. Pokud je tato funkce omezena, začne se energie Qi v těle zpomalovat a na určitých místech později blokovat. To vyvolává pocity napětí. U žen se energie Qi nejčastěji blokuje v oblasti krku (štítná žláza), v prsou (adenomy, karcinomy), kolem žaludku (trávicí diskomfort) či v podbřišku (myomy, cysty). Později se začne shlukovat i hlen a krev, čímž postupně vznikne nádor. Příčin je určitě ještě více, nicméně stagnace jaterní Qi hraje při vzniku rakoviny prsu určitě velkou roli.

Proto radím ženám, aby si vážily samy sebe, svého těla a svého zdraví. Aby žily a pečovaly o sebe tak, aby se jejich jaterní Qi neblokovala a vše v organismu volně proudilo. Čínská medicína říká, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. V praxi to znamená nepotlačovat emoce, kontrolovat nadměrné emoce a vyhýbat se stresovým situacím.

Než se člověk naučí se svými emocemi pracovat a zvládat je sám, může být dobrým pomocníkem produkt MycoStress. Obsahuje směs extraktu z vitální houby Hericium a čínských bylinek, které účinně pomáhají odblokovat energetické shluky, které předcházejí téměř všem onemocněním. Uvolňuje stagnaci energie Qi Jater a pomáhá při nejrůznějších somatizacích stresů (když se stres začne projevovat jako tělesný příznak). MycoStress je fajn jako prevence, ale pokud se nádor již objeví, pak je třeba poohlédnout se po vitálních houbách se silnějším a specifičtějším účinkem, které se obvykle užívají souběžně s konvenční léčbou. To znamená, že důrazně doporučuji spolupracovat s příslušným onkologickým pracovištěm.

Jak našemu tělu pomáhají vitální houby?

Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Jejich účinky jsou založeny nejen na zkušenostech, ale dnes i na mnoha vědeckých studiích, které dokazují, že houby mají výraznou schopnost modulovat naši imunitu. V organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk (tzv. přirozených zabíječů). Tyto buňky imunitního systému atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají vedle toho schopnost i přímo zabíjet nádorové buňky a omezovat jejich dělení. A v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. tvorbu metastáz.

Hair,Loss,Problem,,Asian,Woman,Look,At,Hair,Fall,In

Vitální houby jako doplněk při chemoterapii a radioterapii

Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojují proti rakovinným buňkám, současně mají však dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již tak oslabeného organismu. Proto se jako doplněk k chemo a radioterapii doporučují vitální houby. Pomáhají zmírnit negativní účinky náročné léčby a zlepšit kondici pacienta. Na rozdíl od běžných bylinek neoslabují působení chemo ani radioterapie. Tento efekt prokazuje řada studií. Podáváním vitálních hub je navíc možné zmírnit negativní vedlejší účinky konvenční léčby, jako jsou únava, nevolnost, padání vlasů či poškození kostní dřeně. Ještě jednou zdůrazňuji, že vitální houby je možné užívat souběžně s chemo či radioterapií.

Co na to západní věda?

Existuje celá řada studií, které prokazují, že vitální houby kromě toho, že mají protinádorové účinky a podporují imunitní systém, tak mohou snižovat i negativní dopady chemoterapie. Zde je několik příkladů:

a, Studie z roku 2014, publikovaná v časopise ,,Supportive Care in Cancer", se zabývala vlivem Reishi houby (Ganoderma lucidum) na vedlejší účinky chemoterapie u pacientů s rakovinou prsu. Výsledky naznačovaly, že užívání Reishi extraktu vedlo ke snížení nevolnosti a zvracení spojených s chemoterapií.

b, V roce 2015 byla provedena studie, publikovaná v časopise ,,Integrative Cancer Therapies", která se zaměřila na účinky Maitake houby (Grifola frondosa) na negativní dopady chemoterapie u pacientů s rakovinou prsu. Výsledky naznačovaly, že Maitake extrakt může snižovat únavu a podporovat imunitní systém u pacientů podstupujících chemoterapii.

c, V jiné studii z roku 2018, publikované v časopise ,,Nutrition and Cancer", byl zkoumán vliv houby Cordyceps sinensis na vedlejší účinky chemoterapie u pacientů s rakovinou prsu. Výsledky naznačovaly, že užívání houby Cordyceps sinensis může snižovat únavu, zlepšovat kvalitu spánku a snižovat zánět spojený s chemoterapií.

d, Studie z roku 2020, publikovaná v časopise ,,Frontiers in Pharmacology", se zaměřila na účinky houby Shiitake (Lentinula edodes) na vedlejší účinky chemoterapie u pacientů s rakovinou prsu. Výsledky naznačovaly, že extrakt z Shiitake může snižovat zánět a podporovat regeneraci tkání po chemoterapii.

Jak mohou vitální houby podpořit konvenční léčbu rakoviny prsu? 2

Jaké vitální houby jsou u rakoviny prsu vhodné?

U rakoviny prsu (podobně i u rakoviny plic) se obvykle doporučuje užívat kombinaci tří vitálních hub:

 

  1. Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý)

Maitake je jednou z nejvýznamnějších hub užívaných při léčbě karcinomu prsu. Podle vědeckých studií obsahuje bioaktivní složku (D frakci), která je známá pro své imunostimulační a protinádorové účinky. Tato složka dokáže u rakovinných buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky. Navíc pomáhá navést účinek dalších dvou hub (Coriolu a Reishi) do prsou.

Výzkum provedený v roce 2018, publikovaný v časopise ,,Oncology Reports", se zaměřil na účinky Maitake na rakovinu prsu. Výsledky ukázaly, že extrakt z Maitake může inhibovat růst nádoru prsu a zvýšit účinnost hormonální terapie. Maitake také podporuje imunitní systém a snižuje vedlejší účinky chemoterapie.

 

  1. Coriolus (Coriolus versicolor, outkovka pestrá)

Coriolus je využíván tradiční čínskou medicínou k léčbě celé řady onemocnění.  Pomáhá při únavě, moduluje funkce imunitního systému a v neposlední řadě má prokázané protirakovinné účinky. Dokáže velmi efektivně a systematicky likvidovat jakékoliv patogenní buňky v organismu, ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Spolu s Reishi má výrazné protizánětlivé účinky. To zmiňuji záměrně, jelikož spojitost mezi chronickými záněty a rakovinou je dnes již vědecky prokázána.

V roce 2012 byla provedena klinická studie, která byla publikována v časopise ,,ISRN Oncology". Cílem této studie bylo hodnotit účinky doplňkového užívání houby Coriolus versicolor u pacientů s rakovinou prsu, kteří podstoupili konvenční léčbu. Studie zahrnovala 111 pacientů a byli rozděleni do dvou skupin. Skupina, která užívala Coriolus versicolor jako doplněk k léčbě, a kontrolní skupina, která užívala pouze konvenční léčbu.

Výsledky této studie jasně ukázaly, že doplňkové užívání houby Coriolus versicolor mělo pozitivní vliv na prognózu pacientů s rakovinou prsu. Skupina, která užívala Coriolus versicolor, prokázala delší celkové přežití a delší dobu bez progrese onemocnění ve srovnání s kontrolní skupinou. Bylo také zjištěno, že u pacientů, užívajících Coriolus versicolor, došlo ke zlepšení imunitního stavu a snížení nežádoucích účinků chemoterapie.

 

  1. Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá)

Reishi je jednou z nejznámějších a nejužívanějších vitálních hub. Její léčebné účinky jsou známy více než 4000 let. Díky vysokému obsahu polysacharidů, triterpenů a fytosterolů je používána právě k léčbě nádorových onemocnění a k jejich prevenci.

Studie portugalských vědců z roku 2011 zjistila, že pokud chceme působit na rakovinné buňky, tak není smysluplné použít jen některé části houby (třeba vysoce koncentrované polysacharidy či triterpenoidy), ale je třeba použít celý komplex látek obsažených v této houbě. Právě tento komplex přírodních látek má cytotoxické účinky na rakovinné buňky.

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise ,,Cancer Research and Treatment" se zaměřila na účinky houby Reishi (Ganoderma lucidum) na rakovinu prsu. Výzkum ukázal, že extrakt z Reishi inhibuje růst rakovinných buněk prsu a indukuje apoptózu (sebevražda rakovinných buněk). Dále bylo zjištěno, že Reishi může zvýšit citlivost rakovinných buněk prsu na chemoterapii.

Jak tyto vitální houby užívat?

U onkologických onemocnění doporučuji užívat 3-5 g výše uvedených vitálních hub denně (myšleno všech tří hub dohromady).

Nejčastěji svým pacientkám navrhuji režim:

  • Reishi 1-0-1 (tzn. 1 kapsle s 500 mg extraktu ráno a jedna večer)
  • Maitake 1-0-1
  • Coriolus 1-2-1

To je dávka 4 g/den vhodná pro ženu do 70 kg. Tuto dávku je možné podle potřeby i zvýšit.

Pro lepší efekt doporučuji užívat vitální houby 5 dní v týdnu a 2 dny udělat pauzu. Užívat vždy na lačno (minimální odstup od jídla by měl být 30 minut před jídlem nebo 1 hodinu po jídle). Při dlouhodobém užívání doporučuji udělat po 3 měsících 1 týden pauzu.

Kombinace těchto tří hub se podává po celou dobu konvenční léčby a ještě cca 2 měsíce po jejím ukončení. Poslední měsíc se dávky postupně snižují až do ztracena.

Pokud je léčba úspěšná, doporučuji nasadit preventivní kúru a užívat tuto kombinaci hub 1-2x ročně. Pokud je vše v pořádku, tak dávám jako „prevenci“ dlouhodobě Reishi a Coriolus v dávce 1-0-1.

Ve většině případů přidávám ještě Curcumin, což je extrakt z kurkumy dlouhé. Kurkuma je všeobecně známá jako koření, ale málokdo už ví, že má významné protinádorové a protizánětlivé účinky, a že z pohledu čínské medicíny dokáže rozbíjet blokády, což je u nádorů velmi důležitá vlastnost. Obvykle stačí 1 kapsle na den.

Při užívání hub je dobré zvýšit příjem vitaminu C. Buď žena jí přiměřené množství zeleniny a ovoce nebo doporučuji přidat extrakt z Aceroly (brazilská třešeň, obsahuje vysoký podíl vitaminu C).

Jak vybrat kvalitní vitální houby?

Výrobců produktů z vitálních hub je celá řada. Často se předhánějí tvrzeními, že mají ty nejsilnější, nejkvalitnější, nejúčinnější produkty. Těžko se pak jako zákazník v této nabídce vyznat. Ne vždy jsou totiž tato tvrzení pravdivá. Proto doporučuji vybírat produkty, které používají ve svých ordinacích lékaři a praktici čínské medicíny. Oslovte je, určitě vám rádi poradí. Nedovolí si doporučit produkt, který nefunguje a nezlepší stav pacienta. Já ve své terapeutické praxi používám extrakty z vitálních hub s 30% koncentrací polysacharidů. Pouze Coriolus je o koncentraci 40 % polysacharidů.

Je opravdu kvalita houbové suroviny tak důležitá?

Ano, u hub je extrémně důležitá. Určitě víte, že houby jsou schopné do sebe lehce natáhnout různé škodliviny. Je důležité, aby výrobce veškerou produkci velmi pečlivě testoval. Zvláště tehdy, pokud houby dáváme u takto závažných onemocnění.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Zobrazit Článek

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.