Jak posílit imunitu dětí před vstupem do školek a škol?


Mezi jednu z nejčastějších otázek, které dostávám v naší poradně na konci prázdnin, patří, jak posílit imunitu dětí před nástupem dětí do škol a školek. Díky posílené imunitě se totiž můžou vyvarovat celé řadě nemocí. Jedním z řešení je pravidelné užívání vitálních hub, jejichž účinky jsou potvrzeny nejen tradiční čínskou medicínou, ale také moderními vědeckými studiemi. Pojďme se tedy podívat na tři tradiční bylinné a houbové recepty, které vám pomohou s posílením imunity u vašich dětí.

Recept Long Tang Jiang

Jedná se o tradiční směs, která se používá ve formě sirupu. Možná ho znáte pod názvem Dračí sirup. Sirup je vhodný především pro malé děti, které nejsou schopné polykat tabletky. Vyniká výbornou chutí díky přídavku kvalitního holandského kakaa a dětem jistě zachutná. Jeho účinky na zvýšení obranyschopnosti těla spočívají v kombinaci bylinek a vitálních hub. Dračí sirup obsahuje Cordyceps, Reishi, Echinaceu a Acerolu.

Cordyceps posiluje Ledviny i imunitu a výborně působí i na atopické problémy a posílení plic. Také vitální houba Reishi má velmi příznivé účinky na posílení imunity a zároveň se výborně osvědčila u alergií i atopických ekzémů. Velmi známá pro svůj příznivý vliv na imunitu je i Echinacea, která má také pozitivní vliv na psychiku. Dostatek přírodního vitamínu C je jednou z důležitých součástí pro správnou funkci organizmu dětí, proto Dračí sirup obsahuje Acerolu s vysokým obsahem tohoto nezbytného vitamínu.

Recept Si Ge Mo Gu San

Druhým receptem je Si Ge Mo Gu San, možná ho znáte pod názvem MycoComplex, který je vhodný pro větší děti ale i pro dospělé. Kapsle obsahují již výše zmíněné vitální houby Cordyceps, Reishi a Acerolu, a navíc jsou doplněny o houbu Agaricus a houbu Shitake.

Houba Agaricus patří mezi nejsilnější houby při posílení imunitního systému. Příznivé účinky má také při léčbě ekzémů a u dalších kožních problémů. Houba Shitake je pro svou chuť vyhledávanou houbou při přípravě pokrmů, mimo to však také posiluje imunitu a trávení a dokáže si poradit s viry a bakteriemi.

Pokud jde spíše o preventivní posílení imunity, dávám u předškoláků 2x denně jednu kapsli, u školáků ráno dvě a večer dvě. Při vážnějším stavu lze dávku upravit směrem nahoru.

Recept Lian Ren San

Třetí směs přidávám vždy u dětí, které mají tendenci k zahlenění, teče jim z nosu, často něco vykašlávají. Také pokud mají měkkou stolici či často trpí nadýmáním. Tím receptem je Lian Ren San, který možná znáte pod názvem MycoClean. Obsahuje vysoký podíl extraktu slzovky (jobovy slzy), která velmi dobře posiluje Slezinu a odvádí z organismu patologickou vlhkost a různé nečistoty. Mohli bychom říci, že organismus detoxikuje. U školkových dětí se obvykle půl lžičky rozmíchá třeba v přesnídávce či v kaši. U školních dětí doporučuji 1–⁠2 lžičky na den.

Tento recept se přidává často k prvním dvěma receptům.

Někdy se místo této směsi používá vitální houba Pornatka, která posiluje Slezinu a zároveň z organismu odvádí vlhkost.

Jak posílit imunitu dětí před vstupem do školek a škol?2

Pravidlo 5/2

Pokud se řeší problémy týkající se imunitního systému, doporučuji užívat houby 5 dní v týdnu, 2 dny pauza. Působení vitálních hub na imunitní systém je pak výrazně efektivnější.

Příjem vitamínu C

Po dobu užívání vitálních hub doporučuji zvýšit příjem vitamínu C. A to buď ve formě extraktu z brazilské třešně Aceroly nebo jen zvýšením příjmu ovoce a zeleniny.

Vitální houby = polovina úspěchu

V případě oslabené imunity jsou vitální houby jedním z řešení, jak dětský organismus posílit. Podle praktiků tradiční čínské medicíny je však důležité pečovat také o správný chod Sleziny, která je kromě Ledvin a Plic jedním ze zdrojů imunity.

Je možné posílit Slezinu u dětí?

Odpověď zní ano, je však důležité dodržovat několik pravidel:

- děti by měly jíst pravidelně ve stejné časy, 4krát až 5krát denně

- strava by měla být pestrá

- je důležité jíst tak, aby se děti nepřejídaly

- samozřejmostí jsou kvalitní potraviny, které obsahují dostatek živin důležitých pro růst a správný vývoj dětí

- v případě oslabené Sleziny je vhodné výrazně omezit sladké potraviny, mléčné produkty a výrobky obsahující pšenici

- dalším důležitým aspektem je pravidelný pohyb

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku?

Základem jídelníčku jsou složité sacharidy, které jsou doplněny malým množstvím vysoce hodnotných bílkovin a porcí lehce povařené zeleniny. I děti potřebují stravu, která je čerstvá a chutná, velmi vhodné jsou lokální potraviny. Většině potravin stačí lehké povaření, po kterém zůstává jídlo křupavé. Trávení začíná již v ústech, proto je dobré děti učit, aby jídlo nejdříve důkladně rozžvýkaly a vychutnaly si každé sousto. Ne nadarmo se říká, že jste to, co jíte, a u dětí, které potřebují kvalitní stravu pro svůj zdravý vývoj, to platí dvojnásobně.

Které potraviny posilují Slezinu?

Vhodné jsou neutrální nebo teplé sladké chutě: lehké obiloviny, zvláště bílá rýže a rýžová kaše (congee), oves, pražený ječmen, lepkavá (sladká) rýže, špalda, dýně, sladké brambory, celer, tykev, mrkev, kukuřice, pastinák, cizrna, černé fazole, batáty, jamy, hrách, vlašské ořechy, kompot, kuřecí, hovězí, jehněčí, játra, ledvinky, makrela, tuňák, ančovičky.

Ostré chutě (v malém množství): cibule, pórek, česnek, vodnice, paprika, čerstvý zázvor, skořice, muškátový oříšek, fenykl, kuchyňská koření.

Složité sladké chutě (v malém množství): melasa, datle, rýžový sirup, ječný slad, palmový cukr.

Jaké potraviny naopak nejsou vhodné?

Nevařené a syrové potraviny chladné povahy: saláty, syrové ovoce (celé i vymačkaný džus, zvláště z citrusů), pšenice, klíčky a obilné výhonky, syrová zelenina, rajčata, špenát, mangold řapíkatý (římský špenát), tofu, jáhly, chaluhy, sůl, přílišné množství sladkých jídel a koncentrovaná sladidla, hnědá rýže, antibiotika, vitamín C (ve větším množství než 1–⁠2 gramy denně), pivo.

Zadržující a vytvářející vlhkost: zmrzlina a mléčné výrobky (kromě malého množství másla a jogurtu), cukr, čokoláda, ořechy a semínka (s výjimkou vlašských ořechů), ořechová másla.

 

Autor: Milan SchirloČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

1 KOMENTÁŘŮ
 • Monika Blahova Avatar
  Monika Blahova

  Prečo nie sú vhodné jáhly? Myslela som si, že tie guľaté, sladké, žlté potraviny budú naopak pre slezinu ideálne.

  Tento příspěvek byl smazán autorem.

  Zobrazit více Zobrazit méně
  • {{ discussionTextLength }} / {{ discussionTextMaxLength }}
Přejít do komunity

Na podobné téma

Crohnova choroba a vitální houby

Zobrazit Článek

Crohnova choroba a vitální houby
6 min

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny

Zobrazit Článek

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny
3 min

Chaga a herpetické infekce

Zobrazit Článek

Chaga a herpetické infekce
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny

Zobrazit Článek

Wu Xing: Pět prvků tradiční čínské medicíny
3 min

Chaga a herpetické infekce

Zobrazit Článek

Chaga a herpetické infekce
2 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.