Jak se zotavit ze stresu, když se nám vymkne z rukou


Šokující zpráva aktuálně odhalila, že Britové (podle průzkumu se to týká tří čtvrtin britské populace) se v minulém roce cítili tak vystresovaní, že byli zdrceni nebo neschopni se se svými stavy vyrovnat. Ještě více šokující je, že každý třetí pociťoval sebevražedné sklony a každý šestý se sebepoškozoval. Ženy (81 %) byly postiženy více než muži (67 %) a celkově nejvážněji byli postiženi mladí dospělí.

Kromě přímých potíží v důsledku stresu může při dlouhodobém působení stresu dojít i k vážným zdravotním problémům – včetně trávicích onemocnění (jako syndrom dráždivého tračníku = IBS, žaludeční vředy), srdečních chorob, nespavosti, bolestí hlavy, depresí, oslabené imunity, diabetu, neplodnosti, ztráty libida, erektilní dysfunkce a bolesti svalů.

Zdá se být celkem zřejmé, jak velké množství faktorů může tuto epidemii způsobovat. Patřila by k nim i chudoba, přepracovanost a nejistota práce, nejistota bydlení, špatná strava, nedostatek pohybu, neustálé vystavování se hrozivým zprávám ze světa, které vedou ke strachu z budoucnosti, nedostatek kontaktu s přírodou, závislost na sociálních sítích, posedlost konzumem a vzhledem a další.

V čínské medicíně – a obecněji v čínské kultuře – existuje dobré porozumění vztahu mezi vnějšími a vnitřními faktory. Například u infekčních onemocnění je vztah mezi vnějším patogenem (virem nebo bakterií) a naším vnitřním imunitním systémem. Možná se nebudeme moci vyhnout kontaktu s vnějším faktorem, ale můžeme být schopni posílit svou vnitřní odolnost.

Samozřejmě bychom se vždy měli usilovně snažit snížit vystavování se patogenům (historicky zajištěním čisté vody, hygienickou likvidací odpadu), a to zcela stejným způsobem, jakým bychom měli vynakládat velké úsilí k vytvoření politického, ekonomického a vzdělávacího systému, který nám všem pomůže vést spíše šťastný život než takový, ve kterém budeme strádat a budeme nešťastní.

State,Of,Harmony,On,The,Background,Of,The,Ocean

Ale myslím, že je fér říci, že téměř v každé situaci máme určitý prostor pro práci na interní části vztahu – abychom zlepšili naši vlastní schopnost vypořádat se s vnějšími stresory. Jak jednou řekl jeden tibetský učitel buddhismu, nemůžete pokrýt celou cestu kůží, ale můžete si zakrýt vlastní nohy (a vyrobit boty pro ostatní).

Naučit se a učit způsoby, jak snížit stresovou reakci a zotavit se ze stresu, když se nám vymkne z rukou, je životně důležité pro nás, naše přátele, rodiny a komunity i naše pacienty, pokud jsme praktiky.

A naštěstí existují osvědčené způsoby. Mezi ně patří:

  • Pomalé koherentní dýchání – jednoduchá technika, která funguje tak, že nás posune z napjatého a vystresovaného sympatického stavu („bojuj, nebo uteč“) do parasympatického „odpočinku a uvolnění“. Více informací o základech tohoto dýchání najdete v tomto videu. 
  • Cvičení. Zdá se, že veškeré cvičení je prospěšné pro snižování stresu, ať už intenzivní a aerobní, nebo mírnější, jako je chůze (zejména v přírodě). Hraní her nebo sportování s ostatními může tento efekt zvýšit, pokud je tato činnost zábavná a společenská.
  • Jóga, qigong a tai chi. Protože tato cvičení asijského původu zahrnují pomalé dýchání a prožívání přítomného okamžiku (mindfulness), jsou zvláště ceněna při snižování stresu. Zde se můžete podívat na moje (poněkud dlouhé) video o tom, co je známé jako ‚vnitřní cvičení‘. 
  • Meditace/mindfulness. Jednoduchá meditace (nejlépe se ji naučíte v kurzu) nás může naučit trénovat naši mysl způsobem, který nám umožní sledovat naše pocity a získat určitou kontrolu nad negativními stavy, jako je stres. Existuje však několik zajímavých výzkumů, které naznačují, že „vědomý pohyb“ – pomalý vědomý pohyb praktikovaný v józe, qigongu atd. – může usnadnit dosažení bdělého klidu a pozornosti, a to lépe než při klidném sezení. A jak meditace, tak jóga/qigong atd. přinášejí další důležitou výhodu – čas strávený sami se sebou, kdy se můžeme věnovat svým vlastním potřebám, spíše než očekáváním druhých.
  • Kontakt s přírodou. Po většinu naší evoluční historie jsme žili v přirozeném prostředí. Není proto žádným překvapením, že i něco tak jednoduchého, jako je prohlížení si obrázků stromů sníží krevní tlak a stresové hormony. Chcete-li objevit různé způsoby, jak může spojení s přírodou zlepšit naše fyzické a emocionální zdraví, můžete se podívat na toto video.
  • Rodina a přátelé. Jednou ze skvělých dovedností, jak mít svůj život pod kontrolou, je stanovit si, které součásti našeho života chceme mít poblíž, a poté se pokusit zařídit si život tak, abychom pro ně našli prostor. Spojení s ostatními lidmi je podstatou přežití homo sapiens – a tuto podstatu zanedbáváme na vlastní nebezpečí. Přátele a rodinu je třeba objímat a užívat si je. Navíc máme potenciál proměnit i krátké každodenní kontakty s kolemjdoucími cizími lidmi ve výživná setkání – pomocí úsměvu, uznání, pár laskavých a přátelských slov a tak dále. Prospíváme tak sobě i druhému člověku.
  • Procvičování vděčnosti. Pěstování postoje vděčnosti se zdá být hodnotným způsobem, jak čelit škodlivým emocím, jako je nespokojenost a chamtivost. Pro některé z nás je život relativně snadný (žijeme v klidných částech světa a nemusíme bojovat o základní přežití), zatímco pro jiné je mnohem náročnější. Ale i když se nechceme zapojit do samolibého života těch, kterým život nadělil jen bohatství, myslím, že je fér říci, že ať už je náš život jakýkoli, vždy existuje určitý prostor pro vděčnost… Za jídlo, pokud jej máme, za východ slunce, za zpěv ptáků, úsměv milovaného člověka, za prostý fakt, že jsme naživu.

 

Autor: Peter Deadman



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl
10 min

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi

Zobrazit Článek

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl
10 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.