Jak správně stimulovat lymfatický systém?


Únava, otoky, zvýšená náchylnost k infekcím, problémy s trávením a přetrvávající záněty v těle. Tyto příznaky může mít na svědomí narušené odvodňování lymfy a nedostačující odstraňování toxických látek z těla. Jak lymfu správně stimulovat, posílit imunitní systémem a harmonizovat aktivitu lymfatického systému si vysvětlíme na následujících řádcích.

Co je lymfatický systém a jak funguje?

Lymfatický systém se skládá z lymfatických cév, uzlin a orgánů, jako jsou slezina, brzlík a mandle. Jeho hlavní funkcí je odstraňování toxických látek a bakterií z těla. Dále transportuje bílé krvinky, které jsou naprosto nepostradatelné, když naše tělo bojuje s infekcí.

Lymfa sama o sobě je bezbarvá tekutina plná bílkovin, minerálů, tuků a oněch bílých krvinek. V lymfatických uzlinách jsou tyto látky filtrovány a škodlivé látky jsou neutralizovány. Poté je očištěná lymfa vrácena do oběhového systému.

V lidském těle je celkově několik set až tisíc lymfatických uzlin, které jsou spojeny lymfatickými kmeny. Největší a nejdůležitější lymfatické kmeny jsou na obrázku vyznačeny puntíkem, jsou to oblasti jako je krk, hrudní a břišní dutina, oblast podpaží a třísla. To jsou právě ty oblasti, které je vhodné stimulovat (Narahari & Aggithaya & Ryan, 2018).

Zdroj: BC Lymphadema Associatio
Zdroj: BC Lymphadema Associatio

Proč je nutné lymfatický systém stimulovat?

Problém je v tom, že na rozdíl od krevního oběhu nemá lymfatický systém vlastní čerpadlo, které by ho pohánělo. Jeho tok je doslova závislý na pohybu těla, našem dýchání a celkové svalové aktivitě. Pokud se člověk dostatečně nehýbe, lymfatický systém je blokován a mohou se v těle začít hromadit toxiny. To oslabí imunitu a vede ke zdravotním problémům jako je únava, zvýšená náchylnost k infekci, ale i problémy s trávením a otoky končetin (Dhotre, 2016).

Co můžu pro správné fungování lymfy udělat?

1. Výpad + rotace páteře (twist): výpad intenzivně stimuluje tříslo, rotace působí na lymfatické uzliny v břišní dutině a podporuje odplavování toxinů. Spolu s rameny rotujte i hlavu a speciální pozornost věnujte oblasti svého krku.

2. Nohy opřít o zeď - inverze jsou skvělým způsobem, jak navrátit lymfu zpět k srdci a popohnat lymfatické cesty v celém těle. Pod pánev si můžete vložit bloček, aby byly kyčle jemně nad úrovní srdce. V pozici můžete setrvat i několik minut.

Obrázek2

3. Pozice luku (Dhanurásana) -ásana pomáhá stimulací dutinu břišní a odvodňuje lymfatický systém v blízkosti hrudníku. Stimuluje brzlík, žlázu mezi plícemi, která produkuje bílé krvinky, které pak budou moci efektivněji bojovat s infekcemi v těle.

Obrázek4

4. Stojan na ramenou/svíčka popř. pluh (Sarvangasana, halasana) -  v této ásaně je hlava pod úrovní srdce, což umožňuje gravitaci stimulovat tok lymfy směrem k horní části těla, což podporuje odtok lymfy z nohou. Stoj na ramenou nabízí kromě lymfatické drenáže i další výhody. Může pomoci zlepšit funkci štítné žlázy a zmírnit pocit stresu. Jako kompenzační ásanu zvolte pozici ryby.

Obrázek3

5. Pozice dítěte (Balasana) - do pozice dítěte se položte jako poslední. Nádherně se doprotáhne celé tělo a vy budete mít šanci se zase propojit s hlubokým dechem. Jemně přesuňte paže na podlahu před sebou a natáhněte se dopředu s rukama nataženýma před sebe. Tato pozice stlačuje břicho a zlepšuje lymfatický oběh. Můžete jemně pohupovat čelem nebo trupem, abyste zvýšili odvodnění.

Obrázek5

Pravidelný pohyb, masáž, sprchování, pitný režim, zdravá strava a snižování stresu je podle výzkumu ta nejefektivnější kombinace, jak docílit správně fungující lymfatického systému. I tak je nutno zmínit, že každý člověk je jiný, a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Poslouchejte svoje tělo. Těším se na vás ve středu na podložce!

 

Autor: Alena HoráčkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.