Jin a jang dřeva


K prvku dřeva přináleží orgány játra a žlučník. Naše mysl si automaticky představí orgány jako takové, jak je známe z anatomie. Nicméně „čínská játra“ a „čínský žlučník“ poukazují na funkce, které tyto „orgány“ ovládají a které souvisejí s krví, čchi a tělesnými tekutinami.

Čím déle člověk praktikuje, tak bývá uzavřen v obrazech nemocí. Pokud je však nějaký případ komplikovaný, stojí za to se vrátit na úplný začátek, a to k teorii pěti prvků WU XING XUE, která vysvětluje patologické vztahy mezi orgány a vnitřnostmi. Tyto prvky jsou dřevo, oheň, země, kov a voda. Všechny se vzájemně vytvářejí, ovládají a uvádějí do rovnováhy, a to jak v makrokosmické, tak mikrokosmické rovině. Dalo by se říci, že toto je „teorie všeho“, protože v rámci WU XING XUE můžete vysvětlit veškeré dění světa, a to jak vnitřního, tak toho vnějšího.

Dřevo a jeho JANG (YANG)

Nedá mi to, abych nepřipomněla základní poučku o YIN a YANG. Věci nikdy nejsou čistě jinové nebo jangové, takže tvrzení, že je něco YIN, je velmi relativní a je možné je použít pouze v porovnání se svým opozitem.

V čínské medicíně se o dřevu (játra a žlučník) říká, že ovládají pohyb do stran a šíření QI. To znamená, že když dřevo funguje normálně, tento element prosperuje jako strom na jaře.

U tohoto přirovnání bych zůstala. Naše dřevěná energie v těle je přesně jako strom na jaře. Jang elementu dřeva představuje jeho růst. Jangová energie je spojena spíše se žlučníkem. Číňané říkají, že člověk, který se umí rychle rozhodnout a dokáže se i přes strach vrhnout do neznáma, má silný žlučník (jangový aspekt dřeva). Ten strom je v těle pevný a silný.

„Žlučník je připojený k játrům, navzájem jsou ve vztahu povrch-nitro. I kdyby byla čchi jater silná, bez žlučníku nemá rozhodnost. Játra a žlučník si navzájem pomáhají a z toho se rodí smělost a odvaha.“ 1)

Jangová přirozenost stromu je růst. Je to i naše přirozenost a máme-li silný aspekt dřeva, toužíme po určité životní kreativitě a různorodosti. Tento jang je však brzděn překážkami, které jsou často vytvořeny našimi emocemi.  Ruku na srdce, kdo umí dát volný průběh svým pocitům nebo jen tak z plna hrdla křičet? Tím, jak sami sebe omezujeme, blokujeme jang naší energie dřeva. Strom se pak někde zarazí v růstu, protože taková blokáda je stejná, jak když v přírodě narazí na skálu. Často si prorazí i cestu ven. Je to však za cenu bolesti. Na těle to můžeme pociťovat jako deprese z blokády, poruchy menstruace nebo bolesti.

Jak již bylo řečeno, dřevo řídí v těle průchodnost QI (vše proudí, jak má). QI a emoce nejsou dvě oddělené věci. Emoční stres je nejčastější příčinou stagnující QI. Tím, že dřevo řídí průchodnost, tak se stagnující QI nejčastěji projeví na disharmonii dřeva. To je třeba i důvod, proč se např. steatóza jater objevuje u žen, které jsou celoživotními abstinentkami.

Jang dřeva má v patologii tendenci být nezvladatelný, extrémně stoupající a expandující.

Dřevo a jeho JIN (YIN)

Jinovým aspektem dřeva jsou játra GAN.

K tomu, aby strom v nás dostatečně rostl, potřebuje tekutiny. Představuji si to vždy tak, že každá buňka toho stromu musí být naplněná „šťávou“. To je vlastně „tekutá“ složka dřeva, tedy princip jin. Jin dává tomu stromu pružnost. Naše šlachy (větve) jsou vyživené, pevné a pružné, abychom se mohli rozběhnout vstříc naší fantazii a snům.

Jednou z hlavních tekutin, která proudí v našem těle, je krev. Dle teorie čínské medicíny se krev XUE hromadí v játrech a když je vše v harmonii, se spolu s QI rozproudí ven a pronikne do všech buněk v těle. Strom může začít pučet, zelenat a plodit. Na těle to jsou vlasy, nehty, jiskřivé oči nebo šlachy. Pokud YIN vysychá, vznikne diagnóza „XUE XU – prázdnota krve“. Takový strom (tělo) je pak velmi slabý, často jej oslabí sebemenší vítr, praskají mu větve a neroste do takové míry, do které by mohl.

Lidé se slabou YIN dřeva často reagují na stres křečemi nebo bolestmi hlavy.

Jin a jang dřeva 2

Propojení YIN/YANG a sezonní QI

K prvku dřevo přináleží také jarní období, dětství nebo východ slunce. To jsou vše spíše jangové aspekty. V přírodě je to viditelné na tom, jak vše začíná sílit a růst. Nikdy však není nic jen jangové nebo jen jinové. Dřevěné orgány dřeva mají svoji sezonní QI. U jater je to země a žlučník má vodu, což jsou jinové aspekty. Teorie sezonní QI vychází ze Su Wen, kapitola 68. Nalezení této teorie, v rámci přednášek Arama Tzayiga, mi objasnilo souvztažnost jater s krví a funkce žlučníku, který jako jediný orgán FU v sobě uchovává tekutinu (žluč).

Sezonní čchi je určována tak, že denní funkce orgánů a energií (orgánové hodiny) jsou aplikovány na sezony – jaro, léto, podzim, zima. Přechodem mezi tímto obdobím je DOJO (vždy země).

Dřevo je jangový aspekt jater a země je jinový aspekt jater.

Dřevo je jangový aspekt žlučníku a voda je jinový aspekt žlučníku.

V rámci dřeva je žlučník jang a játra jin.

Žlučník a jeho esence

V knize Klasická čínská medicína od V. Anda najdeme popis žlučníku takto 2):

Žluč je podle čínské medicíny esenciální tekutina, poněvadž vzniká akumulací jaterní čchi. Po vytvoření vtéká do žlučníku a je v něm uskladňována pro další použití. V této souvislosti proto žlučník bývá nazýván i „skladištěm, v němž je esence“ a jelikož žluč je průhledná, čistá šťáva, a žlučník tudíž na rozdíl od ostatních FU neobsahuje tzv. „kalné“, tj. zbytky trávené potravy, bývá nazýván i „skladištěm, v němž je čisté“.

Tato citace jasně ukazuje, že jang v jangu dřeva musí mít i svůj jinový aspekt. Můžeme se dohadovat i o tom, zda pojmenování „esence“ souvisí s „esencí“ uloženou ve vodě (ledviny a močový měchýř). Určitě nebudou mít stejnou úlohu, ale to, že žlučník dodává rozhodnost, odvahu a vyšší odolnost vůči psychickým stresům, může na nějakou korelaci ukazovat.

Vztah jater a plic

Základním vztahem je to, že kov kontroluje játra. Jde to však mnohem hlouběji.

Kouzlo knih, jako je Klasická čínská medicína od Vladimíra Anda, začínám nalézat čím dál více. Při jejich čtení mi docházejí souvislosti znalostí, které jsem studiem načerpala. Čtení na začátku studia pro mě byla „španělská vesnice“ nebo možná spíše „čínská vesnice“.

Teď když u popisu jater najdu tento odstavec, je mi to mnohem jasnější.

„V souvislosti s játry existuje v čínské medicíně úsloví – vlevo játra, vpravo plíce – které ovšem nesouvisí s anatomickým umístěním těchto dvou orgánů, nýbrž popisuje jejich určité charakteristické funkce. Poprvé se to objevuje už ve Vnitřní knize ve větě – játra rodí vlevo a plíce uschovávají vpravo. Vysvětlení tohoto výroku souvisí jednak se začleněním jater a plic do jinjangového systému vazeb mezi pěti prvky, a jednak se způsobem, jakým tyto dva orgány řídí v těle čchi.“

Sezonní čchi plic je dřevo. Kov je tedy jinový aspekt plic a dřevo jangový aspekt plic, což i vysvětluje teorii, že mluvíme-li o stagnaci čchi, je nutné brát vždy v potaz i plíce. Toto potvrzuje i Giovanni Maciocia ve svém díle Diagnostika v čínské medicíně, kdy například u klasického „stagnačního“ projevu – pocit překážky v hrdle uvádí stagnaci jaterní čchi, ale i stagnaci čchi plic.

Stagnace čchi v hrdle nepochází pouze z jater, ale stejně často vychází z plic. Objevit se může i stagnace čchi žaludku a srdce. 3)

Pokud tedy někdy zabřednete do diagnostického oříšku, zkuste se vrátit úplně na začátek. K teorii pěti prvků, jejich vzájemnému ovládání, rození a kontroly.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.