Trápí vás otoky? Objevte jejich příčiny a tipy na úlevu

V tradiční čínské medicíně (TCM) hraje Osrdečník – čínsky Xin Bao (心包), tedy „obal Srdce“ – velmi specifickou roli. Nejedná se o orgán v anatomickém slova smyslu, jak jej známe ze západní medicíny (například jako perikard), ale o energetický a funkční systém, který je úzce propojen se Srdcem, emocemi, krví i duševní stabilitou.
Osrdečník je zároveň součástí systému ohně, podobně jako Srdce, avšak působí více ve sféře ochrany a zprostředkování vnějších i vnitřních vlivů. Jeho rolí je bránit císaře – Srdce, které je v TCM považováno za sídlo ducha (Shen), vědomí, moudrosti a emocí.
V systému pěti prvků patří Osrdečník spolu se Srdcem k elementu Oheň, konkrétně k jeho tzv. „ministerské větvi“. Zatímco Srdce je vnímáno jako vládce, Osrdečník je jeho ochránce a tlumočník. Zajišťuje, aby se k Srdci dostávaly jen ty podněty, které Srdce unese – jak po fyzické, tak i emoční stránce.
Z pohledu TCM je Osrdečník první linií obrany, pokud do těla vnikne patogen – ať už ve formě větrného horka nebo ohně, vnějšího chladu nebo silného emočního otřesu. Když je Srdce ohroženo, zasahuje nejprve Osrdečník. Tak chrání naši schopnost myslet, cítit, milovat a být ve spojení sami se sebou i s druhými.
V čínské medicíně se říká, že „Osrdečník přijímá ránu místo Srdce“. Pokud se do těla dostane patogenní faktor (např. horko, vítr, chlad) nebo nás zasáhne emocionální šok, Osrdečník reaguje jako štít. Zastaví to, co by jinak mohlo narušit samotný duchovní střed člověka – Shen.
Stejně jako srdce, i osrdečník se podílí na správné distribuci krve. Ovlivňuje krevní tlak, srdeční rytmus, prokrvení končetin i pokožky. Poruchy osrdečníku se tak mohou projevit oběhovými problémy, bolestí na hrudi nebo nepravidelností pulsu.
Osrdečník je prostředníkem mezi naším vnitřním světem a okolím. Zprostředkovává naši schopnost důvěřovat, navazovat blízké vztahy, projevovat city. Pokud je oslaben, může se člověk uzavírat, mít strach z blízkosti, potíže s intimitou nebo emoční výkyvy.
Osrdečník má důležitou termoregulační funkci. Pomáhá vyrovnávat „nebeský oheň“ (Srdce) a „zemský oheň“ (Ledviny – Ming Men). Udržuje rovnováhu mezi horním a dolním ohřívačem, čímž přispívá k hormonální, metabolické i emoční stabilitě.
Meridián Osrdečníku je yinový meridián ruky, který začíná v oblasti hrudníku, prochází středem vnitřní strany paže a končí na špičce prostředníčku. Má celkem 9 bodů označovaných PC1–PC9 (zkratka pro Pericardium).
Hlavní body:
Práce s body na meridiánu Osrdečníku přináší rychlé zklidnění mysli a uvolnění napětí v oblasti hrudníku. Velmi účinné jsou body PC6, PC7, PC8 – lze je také jemně masírovat či stimulovat tlakem (např. při stresu nebo úzkosti).
Cvičení zaměřená na oblast hrudníku, ramena a bránici pomáhají rozproudit energii Osrdečníku a uvolnit stagnace způsobené stresem. Pravidelný vědomý dech je účinným nástrojem, jak „otevřít Srdce“.
Dlouhodobé napětí, uzavřenost, potlačování emocí a nevyjádřený smutek mohou výrazně oslabit Osrdečník. Práce s emocemi, vědomá komunikace, vnitřní otevřenost a schopnost odpouštět – to vše jsou formy „emocionální výživy“ pro náš Osrdečník.
Osrdečník je tichý ochránce, který zajišťuje klid pro naše Srdce a ducha. Pečuje o naši schopnost milovat, důvěřovat, být v bezpečí – a to jak na úrovni fyzické, tak emoční. Je-li v harmonii, projevuje se jako vnitřní klid, otevřené Srdce a hluboké propojení se sebou i ostatními.
V dnešní době emočního přetížení a vnějších tlaků je péče o Osrdečník možná důležitější než kdy dřív. Ať už skrze byliny, dotek, dech nebo laskavé vztahy – podporujeme tím nejen své Srdce, ale i svou duši.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.