Jsou líní lidé produktivnější?


Lenost je často vnímána jako negativní vlastnost. Avšak překvapivě, někteří velmi úspěšní lidé v historii byli známí pro své činnosti, které by se dnes za lenost daly označit. Lord Melbourne, oblíbený premiér královny Viktorie, vyzdvihoval přednosti „mistrovské nečinnosti“. Jack Welch, předseda představenstva a generální ředitel společnosti General Electric, trávil hodinu denně tím, čemu říkal „čas strávený pohledem z okna“. Zastánci strategické lenosti využívají své „nečinné“ chvíle mimo jiné k pozorování a užívání si života, hledání inspirace, udržování nadhledu, obcházení malicherností, omezování neefektivity a k šetření zdraví a energie pro skutečně důležité úkoly a problémy.

Lenost je často považována za charakterovou vadu nebo rys nemotivovaných lidí. Další aspekt vnímání lenosti jako špatné věci spočívá v přesvědčení, že tvrdá práce je lepší než odpočinek. V současnosti je ale stále více chápána i v pozitivním smyslu jako synonymum pro obnovené povědomí o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem a o pohodě v zaměstnání. Zdaleka tedy není osudovou vadou, v rozumných mezích může být naopak prospěšná. Přináší například větší spokojenost v kariéře a lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, může vést k uvolněnějšímu, ale také produktivnějšímu životu – od lepšího zdraví až po vyšší pracovní výkonnost. Změna přístupu k lenosti je tedy na místě.

Side,View,Of,Content,Female,Sitting,On,Armchair,And,Stretching

Jak můžete lenost využít, abyste se stali ještě lepšími v tom, kým jste a co děláte?

  1. Lenost vám pomůže snižovat stres

Jak? Lenost uvolňuje mysl prostřednictvím prokrastinace a směřování pozornosti k jiným, zdánlivě méně důležitým věcem. Může pomoci odblokovat vaše myšlenkové procesy a uvolnit napětí, které vede ke vzniku stresorů. Pokud je vaše lenost správně řízená způsobem, který nebrání realizaci dlouhodobých plánů, může se zbavování stresu prostřednictvím lenosti stát jakousi skrytou superschopností.

  1. Díky lenosti lépe spíte a více odpočíváte

Při nicnedělání odpočíváte a zotavujete se z náročného nebo stresujícího období. Prostoje mohou být prospěšné pro vaše duševní i fyzické zdraví a mohou vám pomoci vrátit se do práce s novou energií a soustředěním. Když jsme líní, naše pozornost je v klidu, nijak ji neregulujeme, a to nabízí regenerační výhody, včetně hlubšího spánku, lepšího snění a účinnější obnovy energie.

  1. Může vás udržet organizované a zvýšit vaši produktivitu

Tzv. „organizovaný produktivní lenoch“ musí udělat svojí práci za méně času, aby mu zbyl prostor i na jeho oblíbené lenošení. Proto je schopný pracovat rychleji a s vyšší efektivitou. Líní lidé dokážou dobře odhadnout, kterým činnostem nebo projektům stojí za to věnovat čas a kterým ne. Díky tomu soustřeďují svoji energii na projekty, které jsou důležité a přidávají jejich životu hodnotu.

Mnoho lidí ztotožňuje lenost i s tím, že nedokážou vykonávat více úkolů najednou. Výzkumy však ukazují, že v mnoha případech může multitasking dlouhodobě negativně ovlivnit zdraví mozku. Proto si raději naplánujte jen skutečně důležité úkoly, kterým se pak budete věnovat naplno, a určete si dopředu, kolik jim věnujete času.

  1.  Lenost podporuje kreativitu

Když dovolíme své mysli, aby se toulala a odpočinula si od strukturované rutiny, můžeme narazit na nová řešení, která by nás jinak nenapadla. Nejlepší nápady nepřicházejí v kanceláři u počítače, ale na procházce v přírodě, při hře s dětmi nebo ve vaně!

  1. Může vám pomoci zaměřit se na vaše cíle a chránit vás před vyhořením

Zní to možná trochu jako oxymóron, ale lenost vám může pomoci soustředit se na vaše cíle! Lenoši si jich nedávají přehnaně mnoho, jen tolik, kolik mohou zvládnout, aniž by příliš plýtvali drahocennou energií. Vytváření prostojů a jejich využívání k odpočinku chrání vaše energetické rezervy. Mírnou leností vlastně zabraňujete tomu, abyste vynakládali neúměrné úsilí a energii ze svých rezerv. Právě tehdy totiž může dojít k syndromu vyhoření.

Lenost je mnohem složitější chování, než si uvědomujeme. Samozřejmě má své nevýhody a bylo by na škodu, kdybychom byli líní neustále. Pokud ji ale používáme jako jednu složku našeho komplexního života, může nám lenost skutečně pomoci podpořit naši pohodu, dosahovat cílů, pozitivně ovlivnit kariéru a pomáhat nám vytěžit maximum z každého dne.

Takže: až budete příště běhat od jednoho úkolu k druhému a přemýšlet, zda to, co děláte, opravdu stačí, udělejte krok zpět a uvolněte se. Moderní svět nás totiž nutí být neustále v pohybu a často si neuvědomujeme, co všechno si tím můžeme způsobit. Vypnutí a lenošení má pozitivní vliv na zdraví. Dobíjí energii, pomáhá odpočinout si a odpojit se ode všeho, co vám způsobuje stres. V tomto ohledu je trocha lenošení tím nejlepším lékem!

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM

Zobrazit Článek

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.