Jsou vitální houby vhodné i pro vaše domácí mazlíčky?


Možná vás překvapí, že ve své ordinaci řeším nejenom zdravotní problémy mých pacientů, ale už několik let i obtíže jejich domácích mazlíčků – psů, koček, králíků, ale i koňů a ovcí. 

Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který vám vitální houby přiblíží z pohledu světa zvířat a jejich zdraví. Protože určitě se teď ptáte, zda by mohly houby pomoci i vašemu psovi nebo kočičce?

Čím jsou vitální houby jiné?

Vitální houby jsou velmi zvláštní skupina hub. Oproti běžným houbám, které v těchto dnech sbíráme v lese, obsahují zvýšené množství určitých účinných látek, které působí blahodárně na zdraví člověka. Používají se tradičně k léčbě a prevenci mnoha lidských onemocnění.

Tuto schopnost mají díky vysokému obsahu specifických bioaktivních látek, jako jsou houbové beta glukany, triterpeny, steroly, vitaminy apod. Obecně se vitálním houbám připisuje schopnost přispívat ke správně fungující obranyschopnosti, mají protirakovinné účinky, zpravidla působí protizánětlivě a harmonizují metabolismus. Některé z nich umí i příznivě působit na psychiku člověka. Velmi důležitá je i jejich schopnost zvyšovat adaptivní schopnosti, tzn. schopnosti přizpůsobovat se stále se měnícím vnějším podmínkám, což může způsobovat u člověka výraznou stresovou zátěž. A tento stres bývá spolupříčinou mnoha onemocnění. V dnešní zrychlené době se tato schopnost hodí – a to každému z nás.

Vitální houby a zvířecí organismus – jde to dohromady?

Vnitřní ústrojí zvířat je velmi podobné tomu lidskému. Jsou tam určitá specifika, ale v principu zvířecí organismus funguje stejně jako ten lidský. I z pohledu čínské medicíny fungují zvířecí organismy podobně jako ty lidské. Zvířata mají stejně jako lidé síť akupunkturních drah, v kterých proudí energie Qi. Toho využívají někteří specializovaní veterináři, kteří léčí zvířata akupunkturou. A funguje to stejně jako u lidí. V praxi vidím, že zvířata reagují na vitální houby, ale i na další bylinné prostředky čínské medicíny stejně jako lidé.

A co víc, reagují mnohem citlivěji a rychleji než lidé. Vysvětluji si to tím, že se o naše zvířecí miláčky staráme často mnohem lépe než o sebe a nezahlcujeme jejich organismy různými škodlivinami, které do sebe dostáváme nekvalitní stravou. Naši zvířecí přátelé také většinou netrpí stresem. Stejným způsobem na vitální houby reagují i malé děti.

Obrázek1

Na co si při léčbě zvířat dát pozor?

Pokud se rozhodnete léčit svého domácího mazlíčka vitálními houbami, neměli byste používat houby v surovém stavu. Trávicí systém většiny zvířat není uzpůsobený na trávení surových hub. Houby je třeba nejprve zpracovat. Ideální je používat houby ve formě horkovodních extraktů. Extrakcí se zvyšuje dostupnost účinných látek, stravitelnost a také jejich koncentrace.

Které houby se nejčastěji používají?

Většina hub má výrazné protinádorové účinky. Asi nejčastěji používanou houbou u nádorů je houba Coriolus (outkovka pestrá), která má výrazné cytostatické a cytotoxické působení na rakovinné buňky.

Houba Reishi (lesklokorka lesklá) je hodně vitalizační. Používá se tedy nejen u nádorů, ale i na celkové posílení vitality organismu. Výborně také pročišťuje Játra.

Cordyceps (housenice čínská) je výrazný dobíječ energie. Z pohledu čínské medicíny posiluje Ledviny a Plíce.

Další houbou je Chaga (rezavec šikmý), která je výrazně protizánětlivá, podobně jako většina ostatních hub a pročišťuje trávicí systém.

Maitake (trsnatec lupenitý) používáme k posílení kostí a na celkovou harmonizaci metabolismu. Jeho nerovnováha se může projevovat diabetem, nadváhou, vysokým krevním tlakem či zvýšeným cholesterolem.

Vitální houba Shiitake (houževnatec jedlý) je výborná nejen na talíři, ale zároveň jako zbraň proti virům. Stimuluje imunitní systém zvířat a harmonizuje jejich trávení.

Nesmím zapomenout na Hericium, které působí blahodárně na trávení, je protizánětlivé a dokáže regenerovat nervová spojení, takže se používá u různých neurologických problémů.

Nově používám houbu Pornatku (pornatka kokosová), která posiluje Slezinu a odvádí z organismu vlhko, a houbu Ohňovec (ohňovec brázditý), který kromě stimulace imunitního systému našeho mazlíčka dokáže z organismu pročišťovat tzv. vlhkou horkost, my bychom řekli chronický zánět.

Vitálních hub je mnohem víc. O dalších druzích a jejich účincích se můžete dočíst v Encyklopedii Cesty želvy, kterou naleznete zde. 

Obrázek2

Jak správně vitální houby dávkovat?

Pokud použijete extrakty z vitálních hub (podle mého názoru jsou optimální ty, které obsahují 30 % polysacharidů, ne více, ne méně), tak obecně doporučuji na 10 kg váhy zvířete dávat 0,5 g (1 000 mg) houbového extraktu/den:

Obrázek3_tabulka váha zvířete

Toto je spíše preventivní či lehce léčebné dávkování. V případě zdravotních problémů je vhodné dávky i zvýšit, klidně dvoj- až trojnásobně.

Někdy není jednoduché do zvířátek houby dostat. U lidí je vhodnější dávat houby na lačno, aby se co nejvíce využilo efektu účinných látek. Nicméně u zvířátek nejlépe funguje podávání s nějakým pamlskem.

Pokud řešíte problémy, které se týkají imunitního systému (i sekundárně, takže skoro vždy), doporučuji houby užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny udělat v užívání pauzu. Dochází pak k výraznější stimulaci imunitního systému zvířete a užívání je efektivnější.

Obrázek4

Je třeba se bát nějakých nežádoucích vedlejších účinků?

Obecně není. Velkou výhodou hub je to, že jejich užívání není doprovázeno nežádoucími vedlejšími účinky, což u chemických léků vidíme velmi často. Důležité ale je kupovat houby u renomovaných výrobců, kteří své produkty testují na škodlivé látky, jako jsou těžké kovy, pesticidy či radioaktivita. Asi sami víte, že houby do sebe lehce natáhnou různé škodliviny. Proto je kvalita hub důležitá, aby se organismus léčil, a ne ještě více zanášel.

Pokud má váš mazlíček zdravotní problémy, je určitě dobré v první řadě navštívit veterináře. Vitální houby mohou fungovat jako výborný doplněk konvenční léčby. Dávají se dokonce i u tak složitých stavů, jako jsou onkologická onemocnění. Souběžně třeba s chemoterapií. Podpoří léčbu a sníží negativní dopad chemických léků.

Samozřejmě je vhodné chorobám předcházet. Chytrý chovatel tedy dává svým mazlíčkům vitální houby i preventivně. Pokud zvířátko nemá žádné vážné problémy, tak je třeba vhodné udělat dvě dvouměsíční kúry během roku. Ideálně v klimaticky měnících se stavech, jako je začátek podzimu a začátek jara. Tato období jsou pro organismus náročnější.

 

Autor: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicínyČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu

Zobrazit Článek

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu
5 min

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu

Zobrazit Článek

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu
5 min

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.