Kde začínají nemoci


Odpovědí na tuto otázku může být mnoho. Dnes se hodně mluví o střevu a střevní mikroflóře a skoro se zdá, že všechny nemoci mohou zmizet úpravou střevního mikrobiomu. Spousta z nás by také mohla vyhrknout, že nemoci začínají v hlavě. Vše je jistě pravda, ale jen z části. Naše nemoci totiž často začínají ještě dříve, než se narodíme. Samozřejmě řečeno s lehkou nadsázkou.

Esence jako životní síla

Esence „jing“ je náš prenatální zdroj energie. Je to prvek, který přebereme od svých rodičů. To, v jaké byli v kondici při našem zplození, jakou oni sami měli esenci a jak probíhalo těhotenství, určuje to, zda bude naše esence silná, či slabá. A nemusíte rozumět čínské medicíně, abyste pochopili, že lidé se silnější esencí budou odolnější i vůči nemocem. Dalo by se říci, že bývají celkově odolnější vůči životu, takže u nich ani tolik nehrozí potíže, vznikající „v hlavě“.

Své rodiče ani prarodiče si nevybíráme (pravděpodobně), stejně tak nemůžeme ovlivnit matčino těhotenství, ani to, do jakého prostředí se narodíme. Nicméně jsou aspekty ovlivňující naše zdraví, nad kterými máme kontrolu. Je to naše chování a životní styl. Uvědomělým, a někdy ne zrovna lehkým úsilím, se můžeme naučit se svým tělem, ale i svými duševními a emočními stavy pracovat. Ty duševní jsou stejně důležité jako ty emoční. Na to nikdy nezapomínejte. Stejně tak, jak řešíte zdravou stravu a zdravý pohyb, řešte své duševní rozpoložení.

Kde tedy nemoc začne?

Popravdě na tuto otázku nejde jednoduše odpovědět, ale myslím, že kdybych to shrnula do věty, že ve chvíli, kdy se odpojíme sami od sebe, tak nebudu lhát. Když přestaneme vnímat sami sebe a potřeby svého těla a mysli, jsme na cestě pro nějakou diagnózu.

Celý tento web se věnuje příčinám nemocí dle tradiční čínské medicíny (TČM). Jaký vliv mají na naše zdraví klimatické faktory a jak vznikají dle TČM respirační nemoci atd. Já bych se chtěla zaměřit na to odpojení od sebe.

Žijeme v době informační

Na sociálních sítích, v lifestylových časopisech nebo od multilevelových poradců slýcháme rady, v kterých se vůbec nejsme schopni zorientovat. Často děláme něco, v čem se vůbec necítíme dobře, jen proto, že nám někdo řekl, že je to zdravé. A jsou na to dokonce výzkumy. Ty však nebyly prováděny na vás a na vaši konstituci. Na vašem životním stylu, na vašem emočním rozpoložení atd.  Pak se stane to, že popíjíte celou zimu zázvorový čaj. Vůbec vám vlastně nedělá dobře, nechutná vám, ale někde jste četli, že je zázvor zdravý a působí i proti rakovině. Tak proč ho nepít. Fakt je takový, že když si dáte třeba zázvorový čaj v kavárně a pak jdete do větru, jste mnohem náchylnější k tomu chytit „virózu“, protože máte otevřené póry, a škodlivina tak mnohem snadněji vnikne do těla. Kdybychom více vnímali, co nám dělá, či nedělá dobře, nepodléhali bychom marketingovým praktikám a nevytrhávali informace o bylinách ze souvislostí. Což mimochodem západní popis bylin často dělá.

Kde začínají nemoci 2

Jíst to či ono?

Protože už neumíme úplně vnímat sami sebe, tak ani nevíme, co nám dělá, či nedělá dobře v jídle. Jíme podle tabulek, rad ostatních, podle časopisů či dietologických koučů. V zimě pak máme v jídelníčku syrové saláty a studené smoothie. Nevnímáme, že máme hned potom hlad nebo že se stáváme zimomřivější a trávení není úplně v pohodě. I po malých porcích jídla, kde převažuje salát, se můžeme cítit nadmutí. Navíc často není ani tak důležité, co jíme, ale jak jíme. Pokud si super zdravé jídlo dáme ve spěchu a stresu, tak je otázka, zda hambáč v klidu a pohodě by byl horší, či lepší. Jíme-li makrobiotiku hlavně z obavy z nemoci, tak co je silnější? Ta emoce obavy nebo to zdravé jídlo?

Pokud chceme žít zdravě a kvalitně, potřebujeme dobře fungující zažívací systém. Pokud nejíme, nežijeme. Řešíte-li zažívací bolesti, nadýmání, pálení v nadbřišku, průjmy či zácpy, tak stejně jak se díváte na kvalitu jídla, podívejte se i na kvalitu času, který nad jídlem trávíte. Zároveň si zkuste uvědomit, jaký pocit z jídla máte. Zkuste si vzpomenout, jaká byla atmosféra u jídla, když jste byli malí. Jaké máte vzpomínky na jídlo a co o něm říkali rodiče. Není výjimkou, že se lidem při těchto vzpomínkách stáhne žaludek. Je pak příčinou potíží nezdravé jídlo? Nebo ta stagnace je způsobená stresem, protože rodiče při jídle často řešili konflikty?

Hýbeme se hodně, nebo málo?

Honba za perfektní postavou nás často žene k výkonům, které vůbec neodpovídají naší konstituci (kvalitě esence jing). Vše musí být v rovnováze. Stejně jako yin a yang. Pohyb je jangová aktivita, klid je jin. Příliš náročný trénink bez adekvátního odpočinku může oslabovat imunitní systém, poškozovat srdce a urychlit stárnutí. Nicnedělání a nedostatek vhodného pohybu zase vede k rozvoji obezity, chronických civilizačních onemocnění, ale i deprese (bez pohybu stagnují i myšlenky). Nadměrné sezení působí na naše svalstvo a pokud sedíte v nevhodném škrtivém oblečení, může způsobit stagnace. Tyto stagnace se objevují hlavně v oblasti gynekologických orgánů. Když už musíte v rámci práce sedět, zkuste se zaměřit na správné sezení ve vzpřímené pozici a několikrát denně se projděte. Skvělým kompromisem jsou polohovatelné stoly, kdy je můžete vysunout a při práci střídavě stát a sedět. Ale ani dlouhé stání není v rovnováze a oslabuje čchi ledvin, potažmo kosti.

Žijeme v době, kdy v našich zeměpisných šířkách netrpíme hlady, máme poměrně mírné klima a nejsme nuceni k tvrdé a „nelidské“ práci.  Nicméně každá doba má své tendence k nerovnováhám. Nám naopak škodí časté nicnedělání, sledování modrých obrazovek nebo chemie (v jídle, kosmetice nebo v nevhodné léčbě). Vše je potřeba udržet v rovnováze. A to i holdování sexu. Příliš sexu vyčerpává. U mužů ejakulace vyčerpává esenci a u žen je vaginální sex určitým způsobem zranění, které tělo musí hojit, čímž také vyčerpává své rezervy. Sexualita a náš přístup k ní je však téma samo o sobě. Jak vidíte, dalo by se o tomto tématu psát hodiny.

Závěrem

Zkuste si své tělo a svou duši představit jako součástí všech přírodních procesů. Nalaďte se na roční období. Jak se cítíte na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě a tomu rytmu se přizpůsobte. Vnímejte své pocity a jak dopadají na vaše tělo. Jak se cítíte, když vidíte na obrazovce telefonu, že volá šéf. Co se vám stane s tělem? Nalaďte se do své životní fáze. Přijměte, že ve 40 máte úplně jiné potřeby a možnosti, než když vám bylo 20. Stačí si uvědomit, jak dlouho se dostáváte z kocoviny. Buďte sami sebou, najděte, kdo jste a co potřebujete, pak nebudete podléhat trendům a utrácet tisíce za probiotika, která třeba vůbec nepotřebujete.

Vyhýbejte se tomu, co vám potenciálně škodí. Což mohou být i lidé. Zdraví, a to tělesné i duševní, můžeme aktivně pěstovat kultivací sebe sama.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.