Když máte alergii na potraviny - 2. díl


Alergii je možné popsat jako přehnanou, tedy vlastně chybnou reakci imunitního systému na často neškodné látky či podněty z okolí. Tyto látky či podněty nazýváme alergeny. K těm nejčastějším patří pyl, prach, různé složky potravin, latex, nebo třeba roztoči či hmyzí jed. Každý druhý Evropan trpí nějakou formou alergie. Přes 2 miliony lidí v naší republice trpí nějakou formou alergie. Počet alergiků přitom každým rokem stoupá a stále častěji bývají postiženy také děti. Jednou z nejčastějších forem alergie je alergie na potraviny.

Víte, že existují zkřížené alergie? Zkřížené reakce existují:

  • mezi potravinami vzájemně,
  • mezi potravinou a inhalačním alergenem (pyl, roztoči),
  • mezi latexem a potravinou.

Některé alergeny jsou si „podobné”, např.:

  • u břízy a brambor,
  • banánů a latexu,
  • u lísky a celeru atd.

Jsme-li tedy alergičtí na pyl lísky, může u nás alergickou reakci vyvolat i celer apod.

Jak zjistím, že mám potravinovou alergii?

Prvním vodítkem k tomu, že máte alergii, jsou reakce organismu po požití určité potraviny.

  • Prick texty. Při diagnóze se pak provádějí kožní prick testy. Kožní prick testy se používají ke zjištění přecitlivělosti časného typu na nejčastější alergeny. Test spočívá v aplikaci alergenu na kůži předloktí. Aplikace je nebolestivá. Alergeny se nechají 15- 20 minut reagovat na kůži předloktí. Hodnotí se vytvořené zarudnutí či pupen a z krve se hodnotí hladiny protilátek.
  • Eliminační dieta. Při diagnostikování potravinové alergie může pomoci také eliminační dieta. To znamená, že ze stravy vynecháte potravinu, o které si myslíte, že jste na ni alergičtí. Obtíže by měly vymizet. Opačným postupem je expoziční test. V tomto případě jste vystaveni potravině v ordinaci lékaře a je sledována reakce.
Alergie část druhá 2

Jak se potravinové alergie léčí?

U potravinových alergií je důležitá prevence. Je nezbytné se vyhýbat potravině, která vyvolává alergickou reakci. Pokud jste snědli potravinu a dojde k vyvolání alergické reakce, mohou pomoci antihistaminika, u vážnějších případů kortikosteroidy a v případě anafylaktické reakce je nutné aplikovat adrenalin.

Jinak ovšem platí, že poctivě dodržovaná dieta vylučující potvrzené alergeny zůstává základem léčby potravinových alergií. Je vždy lepší se alergenu vyhnout než pak řešit nepříjemné následky. Jenže občasné prohřešky – úmyslné či neúmyslné – proti dietě mohou napomáhat i k vymizení alergie.

Ze zkušeností některých zdravotnických výzkumných týmů i nahodilých pacientů vyplývá, že princip alergenové imunoterapie funguje i na potravinovou alergii. Avšak jak už padlo o pár řádku výše, imunoterapeutické vakcíny zaměřené přímo na potravinové alergeny zatím nejsou dostupné.

Můžete, ale experimentálně „vakcínovat“ doma a zkoušet tak svůj imunitní systém znovu „naučit“ snášet konkrétní potravinový alergen. Chce to ale velkou dávku obezřetnosti a hlavně trpělivosti. Tuto proceduru je vhodné provádět pouze při mírné potravinové alergii projevující se jen svěděním v oblasti úst – typicky jde o alergii na ovoce nebo zeleninu (s výjimkou celeru).

Postup navykání na potravinové alergeny:

  • Z důvodu lepší kontroly nad celým procesem si vyberte jen jeden alergen, na který budete tělo navykat.
  • Zhruba jednou týdně rozžvýkejte malé sousto a velikost sousta velmi pozvolna zvyšujte.
  • Alergen se začíná podávat v tak malém množství, které ještě není schopno vyvolat alergickou reakci. Je to dosti individuální, ale obecně jde o množství o velikosti drobku nebo kapky. U lehčích forem alergie to může být i kousek o velikosti fazole nebo půl lžičky tekutiny.
  • Potravinu „žužlejte“ dvě až tři minuty a pak ji polkněte nebo vyplivněte.
  • Proces navykání na alergen může trvat několik měsíců, někdy i pár let. I tato doba je individuální.
  • Pokud se dostaví alergická reakce, je potřeba dát tělu přestávku alespoň 14 dní a pak začít opět od nejnižší dávky a dávku navyšovat pomaleji.

U těžkých potravinových alergiků, jejichž reakce měla podobu anafylaktického šoku, doporučují lékaři tuto imunoterapii provádět jen po dohodě s alergologem.

 

Alergie část druhá 3

Pohledem expertky na tradiční čínskou medicínu

Redakce časopisu Vitalia.cz si na toto téma povídala s jednou z největších odbornic na tradiční čínskou medicínu u nás, MUDr. Štefánií Ebenovou, PhD., v současnosti vedoucí lékařku kliniky Meridian a také jednu z autorek Cesty želvy.

  • Je možné tradiční čínskou medicínou (TČM) řešit pylové alergie a alergie vůbec?

Tradiční čínská medicína dokáže léčit alergie velmi dobře. Pomáháme pacientům zvládnout nepříjemné příznaky, jako je svědění očí, pálení v krku, rýma nebo ucpaný nos. Toto lze řešit jak tělovou akupunkturou, tak i akupunkturou ucha.

Současně používáme i bylinnou léčbu. Tímto způsobem se snažíme alergii a její projevy udržet tzv. na uzdě. K léčbě kořene nemoci přistupujeme až po odeznění těchto akutních příznaků. Další léčbou se zaměřujeme na posílení orgánů, které s alergií souvisí. Jsou to ledviny, plíce, případně slezina. U každého klienta po podrobné diagnostice postupujeme individuálně.

  • Kdy je nejvhodnější začít s léčbou?

S léčbou je nejlépe začít na podzim, zhruba v září, v říjnu. Léčba pokračuje až do následující alergické sezóny. V jarních a letních měsících, kdy je pylová sezóna v plném proudu, jsme schopni klientům příznaky zmírnit, nebo případně úplně zastavit.

  • Jak dlouho léčba trvá a dokáže TČM alergie úplně zbavit?

Léčba trvá v závislosti na tom, jak dlouhou dobu je klient alergikem. Důležité je důsledně léčit alergii v tu dobu, kdy nejsou žádné příznaky, což je právě zmiňovaný podzim a zima. V následující alergické sezóně jsou již příznaky až o polovinu nižší, popřípadě žádné. Léčba dále pokračuje další rok až do vymizení obtíží.

  • Jaké nástroje TČM používá?

Používáme všechny dostupné nástroje k léčbě. Kombinujeme celotělovou i ušní akupunkturu, bylinnou léčbu, dietetiku i cvičení Qi qong.

 

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Když máte alergii na potraviny - 2. díl

Zobrazit Článek

Když máte alergii na potraviny - 2. díl
5 min

Když máte alergii na potraviny - 1. díl

Zobrazit Článek

Když máte alergii na potraviny - 1. díl
5 min


Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Meditace č. 5 - Kotvící síla dechu

Zobrazit Video

Meditace č. 5 - Kotvící síla dechu

Objevte kouzlo Qigongu s knihou Petera Deadmana

Zobrazit Článek

Objevte kouzlo Qigongu s knihou Petera Deadmana
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vánoční pohádka: Jak vytvořit magickou atmosféru pro celou rodinu

Zobrazit Článek

Vánoční pohádka: Jak vytvořit magickou atmosféru pro celou rodinu
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.