Jak se soustředit na hru s dětmi, i když máte mnoho dalších starostí?
Úzkostné poruchy jsou v populaci dost rozšířené. Řadí se mezi ně panická porucha, generalizovaná úzkostná porucha, smíšená úzkostně depresivní porucha, agorafobie, sociální fobie a specifické fobie. Abychom pochopili úzkostné poruchy, musíme si nejprve říct, co je úzkost.
Úzkost je přirozená lidská emoce, k životu patří. Problém ale je, pokud náš život řídí, nedovolí nám volně žít a dýchat. Běžná úzkost je reakce na stresové situace, pomáhá nám mobilizovat energii, vypořádávat se se stresem. Většinou trvá krátkou dobu a nebývá natolik intenzivní, aby nás paralyzovala.
Pokud je úzkost vyvolána častěji určitým podnětem, nebo se dokonce objevuje sama od sebe, bez spouštěče, a je velmi intenzivní, mluvíme o úzkostných poruchách.
Škála projevů je velmi široká. Mohou existovat na psychické úrovni, ale často také na té fyzické.
Objevuje se neklid, strach, obavy, vnitřní pnutí, obsese, poruchy soustředění, paměti i spánku. To vede k podrážděnosti, únavě a depresím.
Na fyzické úrovní se mohou úzkostné poruchy projevit jako bušení srdce, zrychlení srdeční akce, bolesti na hrudníku, dušnost, poruchy trávení, bolesti břicha, nevolnosti, průjmy, zvracení, závratě, parestezie, zvýšené svalové napětí, poruchy zraku a polykání, návaly horka, pocení a mnoho dalšího.
Nyní se blíže podíváme na výše zmíněné skupiny úzkostných poruch a stručně si je přiblížíme.
Panická porucha
Jedná se o stav, kdy člověka zaplaví panika, tj. dostaví se panický záchvat. Člověk cítí intenzivní strach, který je provázen výraznými fyzickými projevy, jako je bušení srdce, dušení, závratě. Postižený může mít pocit, že umírá, že má srdeční infarkt atd. Takové úzkostné ataky mohou trvat až 20 minut.
Generalizovaná úzkostná porucha
Tento typ úzkostné poruchy je spojený s nadměrným přemýšlením nad starostmi a stresy, často banálními. Typické jsou obavy o blízké, strach ze selhání, z budoucnosti atd. Koloběh myšlenek vede k nespavosti, napětí, únavě, nevolnostem, bolestem hlavy atd.
Agorafobie
Pro tuto úzkostnou poruchu je typický strach z otevřených prostranství, z míst, kde je hodně lidí. Lidé s toufo fobií se bojí opustit domov, cestovat hromadnou dopravou, jezdit výtahem, navštěvovat obchody atd.
Smíšená úzkostně-depresivní porucha
Jedná se o spojení úzkostí a deprese. Kromě úzkostí je průvodním jevem také dlouhodobá dysforická nálada, tj. pocity vnitřní prázdnoty, černé myšlenky atd.
Specifické (izolované) fobie
Tyto typy fobií jsou vázány na určitý spouštěč. Může se jednat o objekt nebo situaci. Pokud se nemocný s tímto spouštěčem nesetká, netrpí úzkostí. Nejčastějšími fobiemi jsou strach z uzavřených prostor (klaustrofobie), strach z výšek (akrofobie), z pavouků (arachnofobie) atd.
Sociální fobie
Při této poruše se úzkost objevuje v situacích, v nichž je možnost, že bude člověk posuzován a pozorován jinými lidmi. Osoby s touto fobií se proto vyhýbají společnosti, hlavně neznámým lidem, mluvení před skupinou lidí atd.
Diagnózu úzkostné poruchy vám může sdělit nejprve váš obvodní lékař, který vám následně doporučí péči psychiatra.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.