Vánoční pochoutky bez výčitek: Tradiční recepty, které musíte zkusit
Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších bolestí, které lidi trápí. Výskyt bolestí zad se zvyšuje s věkem, ale nevyhýbají se ani mladým lidem a dětem. Bolesti bývají nejčastěji lokalizovány do oblasti bederní a krční páteře. Pokud trpíte nesnesitelnými akutními bolestmi zad nebo mírnějšími, ale trvajícími bolestmi, navštivte lékaře. Vaše obtíže mohou mít mnoho příčin a je nutné je řešit.
Bolesti zad mohou mít mnoho příčin, od zcela banálních až po velmi závažné. Na ty nejvýznamnější příčiny si trochu posvítíme.
Musíme také zdůraznit, že některé bolesti nesouvisejí se zády, ale mohou se do nich projikovat, např. onemocnění močopohlavního ústrojí, nádorová onemocnění i mimo páteř. Bolesti zad jsou také časté u těhotných.
Bolesti zad mohou mít různou podobu, mohou být tupé, neustupující, ale také bodavé, vystřelující, mohou se zhoršovat či zlepšovat s pohybem. Vždy záleží na příčině, která bolest vyvolala. Velmi často dochází k omezení pohyblivosti a někdy až nutnosti ulehnout.
Pokud trpíte bolestmi zad, je dobré navštívit ortopeda či neurologa. Lékaři provedou fyzikální vyšetření. Podívají se na držení zad, odchylky od postavení (skolióza, lordóza, kyfóza) a sledují také páteř v pohybu, tj. nechají vás např. předklonit, uklonit atd.
Důležitou součástí vyšetření jsou zobrazovací metody, tj. rentgen, CT či magnetická rezonance. V případě, že je podezření, že jsou bolesti zad způsobeny osteoporózou může se provést osteodenzitometrie, která odhalí denzitu/hustotu kostí.
Pokud je možné, že jsou poškozeny nervy, je možné doplnit elektromyelografické vyšetření, tj. EMG, kterým se hodnotí elektrické impulzy produkované nervy a odpověď svalů na ně .
Bolesti zad se léči dle vyvolávající příčiny. Pokud je to možné, je nutné vyvolávající příčinu odstranit, např. řešit osteoporózu či nádorové onemocnění, Velmi účinnou zbraní téměř u všech typů bolestí zad jsou pohybové aktivity, které v mnoha případech patří do rukou rehabilitačním pracovníkům. Ti vám sestaví pohybovou aktivitu na míru.
Některé cviky mohou zádům i uškodit. Při svalových dysbalancích jsou vhodné také masáže či postupy uvolňující záda, různé druhy trakcí atd. Je možné též využít další fyzikální terapii, jako např. aplikace tepla, chladu, ultrazvuku, elektrické stimulace atd. Při výrazných bolestech se podávají léky tlumící bolest.
V případě některých bolestí zad je nutné zasáhnout chirurgicky, tj. operativně. Jedná se o akutní stavy související s úrazem nebo v případech, kdy hrozí útlak míchy či míšních nervů. K tomu může dojít při úrazech, když dojde ke vzniku nestabilní zlomeniny, či při vyhřeznutí ploténky atd.
Již jsme zmínili, že většina bolestí zad vzniká vinou našich špatných životních návyků. Je jim tedy možné předcházet tak, že o sebe budeme pečovat. Dbát o správné držení těla, pravidelně, a hlavně správně cvičit, hlídat si tělesnou hmotnost. Důležitá je také to, jak spíme, resp. na čem spíme. Je vhodné mít dobrou matraci a také polštář. Tím je možné odstranit velké množství bolestí zad.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906
https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Low-Back-Pain-Fact-Sheet
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.