Když nás bolí záda


Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších bolestí, které lidi trápí. Výskyt bolestí zad se zvyšuje s věkem, ale nevyhýbají se ani mladým lidem a dětem. Bolesti bývají nejčastěji lokalizovány do oblasti bederní a krční páteře. Pokud trpíte nesnesitelnými akutními bolestmi zad nebo mírnějšími, ale trvajícími bolestmi, navštivte lékaře. Vaše obtíže mohou mít mnoho příčin a je nutné je řešit.

Proč mě mohou bolet záda?

Bolesti zad mohou mít mnoho příčin, od zcela banálních až po velmi závažné.  Na ty nejvýznamnější příčiny si trochu posvítíme.

  • Vrozené změny na páteři: někteří lidé se narodí se špatně formovanými či nedovyvinutými obratli, což vede k deformaci postavení páteře a bolestem zad.
  • Jednostranné přetěžování a nesprávné držení těla, sedavý způsob života, špatně zvolená matrace atd.
  • Poranění v oblasti páteře: bolest zad může vyvolat jak poraněním svalů, šlach, tak poraněním obratlů. Může se jednat o banální záležitosti jako natažení svalů a vazů po spasmus (křeče, stažení svalů a svalových skupin, které je možné vyvolat příliš intenzivním pohybem, např. rychlým otočením. Vážnější jsou zranění, kdy jsou svaly či vazy natrženy, a také poškození skeletu, tj. poškození kloubních spojení v páteři, poškození a vyhřeznutí meziobratlové ploténky či zlomeniny obratlů. To se děje nejčastěji při různých pádech, nárazech, přímých úderech atd.
  • Degenerativní procesy na páteři: během stárnutí a vlivem nadměrného zatěžování páteře dochází k degenerativním změnám, které postihují hlavně meziobratlové ploténky. Ty se snižují a může dojít k jejich rupturám a vyhřeznutí, což se projeví silnou bolestí. Degenerující obratle se mohou stávat křehčími, náchylnějšími ke zlomeninám, a např. u lidí s osteoporózou jsou časté kompresivní zlomeniny obratlů, kdy dojde k něčemu jako “zborcení” obratle.
  • Zánětlivá onemocnění pohybového aparátu: bolesti páteře mohou provázet také zánětlivá onemocnění pohybového systému, často se jedná o autoimunitní záněty, např. revmatoidní artritida. Oblast páteře postihující je také imunitně podmíněná Bechtěrevova nemoc.
  • Nádorová onemocnění postihující páteř, např. mnohočetný myelom.
  • Poškození míchy a nervů: nervové bolesti vznikají na základě útlaku či poškození míchy či nervů, které z ní vycházejí. Může dojít k útlaku vinou změn v páteři, vyhřeznutí meziobratlové ploténky, zúžení míšního kanálu, ale také vinou infekcí atd.
Bolesti zad 2

Musíme také zdůraznit, že některé bolesti nesouvisejí se zády, ale mohou se do nich projikovat, např. onemocnění močopohlavního ústrojí, nádorová onemocnění i mimo páteř. Bolesti zad jsou také časté u těhotných.

Bolesti zad mohou mít různou podobu, mohou být tupé, neustupující, ale také bodavé, vystřelující, mohou se zhoršovat či zlepšovat s pohybem. Vždy záleží na příčině, která bolest vyvolala. Velmi často dochází k omezení pohyblivosti a někdy až nutnosti ulehnout.

Jak se diagnostikuje bolest zad?

Pokud trpíte bolestmi zad, je dobré navštívit ortopeda či neurologa. Lékaři provedou fyzikální vyšetření. Podívají se na držení zad, odchylky od postavení (skolióza, lordóza, kyfóza) a sledují také páteř v pohybu, tj. nechají vás např. předklonit, uklonit atd.

Důležitou součástí vyšetření jsou zobrazovací metody, tj. rentgen, CT či magnetická rezonance. V případě, že je podezření, že jsou bolesti zad způsobeny osteoporózou může se provést osteodenzitometrie, která odhalí denzitu/hustotu kostí.

Pokud je možné, že jsou poškozeny nervy, je možné doplnit elektromyelografické vyšetření, tj. EMG, kterým se hodnotí elektrické impulzy produkované nervy a odpověď svalů na ně .

Jak se bolesti zad řeší?

Bolesti zad se léči dle vyvolávající příčiny. Pokud je to možné, je nutné vyvolávající příčinu odstranit, např. řešit osteoporózu či nádorové onemocnění, Velmi účinnou zbraní téměř u všech typů bolestí zad jsou pohybové aktivity, které v mnoha případech patří do rukou rehabilitačním pracovníkům. Ti vám sestaví pohybovou aktivitu na míru.

Některé cviky mohou zádům i uškodit. Při svalových dysbalancích jsou vhodné také masáže či postupy uvolňující záda, různé druhy trakcí atd. Je možné též využít další fyzikální terapii, jako např. aplikace tepla, chladu, ultrazvuku, elektrické stimulace atd. Při výrazných bolestech se podávají léky tlumící bolest.

V případě některých bolestí zad je nutné zasáhnout chirurgicky, tj. operativně. Jedná se o akutní stavy související s úrazem nebo v případech, kdy hrozí útlak míchy či míšních nervů. K tomu může dojít při úrazech, když dojde ke vzniku nestabilní zlomeniny, či při vyhřeznutí ploténky atd.

Jak předejít bolestem zad?

Již jsme zmínili, že většina bolestí zad vzniká vinou našich špatných životních návyků. Je jim tedy možné předcházet tak, že o sebe budeme pečovat. Dbát o správné držení těla, pravidelně, a hlavně správně cvičit, hlídat si tělesnou hmotnost. Důležitá je také to, jak spíme, resp. na čem spíme. Je vhodné mít dobrou matraci a také polštář. Tím je možné odstranit velké množství bolestí zad.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Zobrazit Článek

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.