Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Cílem článku není přinášet nějaké hluboké psychologické teze o tom, že emoce dítěte v nás vyvolávají naše zranění z dětství. Je to dost pravděpodobné, ale nemusí to být vždy pravdivé. Osobně si myslím, že naše vnitřní zraněné dítě se mnohem více ozývá při komunikaci s partnerem. Nicméně je rozhodně pravda, že jaká slova a vzorce vkládáme dítěti do hlavy, určuje jejich nastavení v budoucnu.
Náš problém zvládat dětské emoční výpady může mít mnohem jednodušší vysvětlení. Dítě a dospělý se nachází v úplně jiné fázi, ovlivňováni jiným hybatelem a my už často zapomněli, jaké je to být dětmi, a děti nemohou chápat, jaké je to být dospělým. Nakonec dojdeme k tomu, že respekt je jediná cesta, jak si navzájem porozumět.
Ten nadpis neznamená, že je poleno. I když i takováto slova občas z úst vypouštíme. Je tím myšleno, že dětství je ovládáno hybatelem dřevo. V našich končinách můžeme slyšet, že proutek je potřeba ohýbat, dokud je mladý. Já bych mnohem raději slyšela, že semínko je potřeba nechat růst a udržovat půdu kolem něj, aby mohlo být silným stromem, se zdravými kořeny, kmenem i větvemi.
Dítě se nachází v dřevěné fázi a ta představuje růst, proudění, kreativitu. Hlavně ten růst je důležitý, protože v prvních sedmi letech uděláme takový posun, který se nám už v životě nikdy nestane. A je úžasné pozorovat dítě, které je svobodné, neustále se učí, přemýšlí, pozoruje, zkoumá, ptá se a řekne si o pomoc, když potřebuje. Dřevo představuje i určitou lehkost bytí. Flow. Právě udržování proudění čchi je jedna z funkcí, které má dřevo v organismu na starosti. Zastavení proudění znamená bolest, a to jak emoční, tak fyzickou.
Emocí dřevěných orgánů (Játra a Žlučník) je hněv. Ten v případě dětí umí být velmi intenzivní. Nicméně pro zdravý vývoj a zdravý přechod do dalšího hybatele je nutný. Děti se prostě musí vztekat a je potřeba to přijmout, a to i když při tom mlátí hlavou o podlahu. Nechte je. Nebo ještě lépe, dopřejte si to taky. Neřvěte v tu chvíli na ně, ale s nimi.
V naší domácnosti probíhala fáze hněv a vztek jednu dobu velmi intenzivně, právě s mlácením hlavy do čeho se dalo s poměrně velkými boulemi. Z okolí jsem pořád slyšela, to není normální, nenech ho to dělat, vždyť nemá důvod se vztekat, už jste to nějak řešili? A vůbec nebylo jednoduché se s tím poprat. Kdybych nevěděla, že je to v pořádku a dřevěná duše HUN se prostě musí ukotvit, tak by mě to přivádělo do velkého stresu a výčitek. Je jasné, že by to nepomohlo ani jedné straně. Místo toho jsem u něj stála a říkala, že je naprosto v pořádku se vztekat a že mu závidím, že mu to tak krásně jde. Já se to musela v dospělosti zase složitě učit.
Intenzita dětského vzteku je něco, co často dospělého přivádí k šílenství. Ano, můžeme si zde říci, že je to kvůli tomu, že nám to bylo zakazováno. Pro nás je to však již nepochopitelné, protože se nacházíme v jiném cyklu, a to zemi u starších matek již poblíž kovu. Tyto prvky v sobě nesou již jiné hodnoty a potřeby. V mnoha případech je jejich dřevo opravdu potlačené, a to hlavně myšlenkami co by si o nás ostatní řekli nebo něčím ve smyslu, že se to k našemu věku nehodí. Zkuste toto trochu zlomit a vnést dřevo – spontaneitu, křik, hněv, pohyb, učení se novému – do života.
Pochopení pěti hybatelů a jejich vliv na náš život objasňuje mnohem více věcí. Cykly potlačování, rození nebo ovládání vysvětlují to, jak se můžeme v jednotlivých fázích života cítit a jak to ovlivňuje i náš zdravotní stav.
KOV (ovládá mne) - DŘEVO - (já ovládám) ZEMI
Kov jsou určité hranice. Ty jsou pro dřevo nutné. Hranice si však musíte vytvořit vy sami, nikoliv je vytvářet dítěti. Co je pro vás únosné? Co je pro vás „za hranou“? Každý to má někde jinde a je dobré je nastavovat dle těch svých vlastních. Pokud chcete od dětí, aby jedly u stolu, a vy jíte na gauči, těžko si budete tyto hranice vydobývat. Jsme zase zpět u toho respektu. V rámci tohoto ovládání je potřeba i tento kov držet v rovnováze. Čím více tlaku vytváří, tím více způsobuje stagnace proudění. To se projeví na zpomalení růstu, ale i na tělesné úrovni – dýchací potíže, bolesti, úzkosti, skřípání zubů nebo noční děsy.
Země je ovládána zemí. To je také přirozený fakt, a to, že rodič je nucen do určité míry přizpůsobit svůj rytmus dítěti. Schválně píši do určité míry, protože nadměrné přizpůsobování a vypuštění sebe sama vede k tomu, že dřevo zemi potlačí a stane se neovladatelným.
Toto by se dalo popisovat donekonečna a na principu těchto pěti hybatelů (prvků) lze vysvětlit všechny psychologické poučky o výchově dětí. Žádná však nemůže být univerzální, protože do toho všeho nám ještě „vlezou“ naše konstituce, které jsou více kovové, dřevěné, zemité… A taky ta naše dětská traumata. Jaká je tedy rada? Chcete být dobrý rodič, začněte u sebe.
To je další aspekt, který se nám těžko zvládá. Intenzita hlasu, který je všude. A opět je to přirozené. Hlasitým projevem se děti projevují, uvolňují a dávají najevo – jsem tady, rostu. Okřikováním typu chvíli mlč nebo neřvi, zastavujeme jejich růst. Ano, je to pro nás nekomfortní. Čím jsme starší, tím se potřebujeme více zvnitřňovat. Hlasovým projevem země je vzdychání a kovu pláč. Tak nad nimi tak stojíme a vzdycháme se slovy mohl/a bys prosím chvíli mlčet? Není to z naší strany oprávněné. Dítě má potřeby, my máme potřeby. Každý má na ně právo.
Čím více dítě křičí, povídá si pro sebe a vede hlasité monology, tím je jeho vývoj zdravější. Neznamená to, že když je vaše dítě ve své podstatě tiché, tak je to špatně. Neexistuje univerzální návod na děti, každé je jiné, ale pokud často používáte slova jako mlč už chvíli, neřvi nebo zavři pusu, tak se zastavte. Ničíte tak okolní půdu stromu, který potřebuje růst.
Kdo máte malé děti, tak toto snad ani nemusím říkat. Jakékoliv skákání je euforie. Často i jejich chůze je jakýmsi poskakováním. Je to normální. Pokud vaše dítě rok skáče jako koza místo chůze, nechte ho. Tady jen takové malé doporučení, k nějakému velkému skákání bych se tady už nepřidávala. Trampolíny apod. jsou pro ženu velmi nezdravé, protože podporují klesání orgánů jako močový měchýř a děloha. Raději s nimi poskakujte jen lehce.
Vítr chvíli neposedí, je vlezlý, umí být velmi intenzivní a těžko se před ním schovává. Ale také umí být jemným vánkem, příjemným osvěžením a zvládne odfouknout nepotřebné. Vítr neunavíte. Když se ho snažíte usměrnit, vznikne meluzína.
O duši HUN si můžete přečíst celý článek zde. Duše HUN je větroplach a je to zatím jediná duše, která je u dětí aktivní. Není téměř ničím korigována. Mysl SHEN se začne projevovat až později. Dalo by se říci, že ve chvíli, kdy dítě začne chápat JÁ. Do určité doby o sobě mluví ve třetí osobě. V té době je to jen čistá HUN – intenzivní emoce.
Děti chápou, když jim něco říkáte, rozumí slovům, ale zatím si neumí poradit s intenzitou toho, co se v nich děje. Proto je potřeba nechat „tryskat“ vše ven. My už vše analyzujeme rozumem, naše duše SHEN (mysl), YI (intelekt) jsou již aktivní. U dětí ne.
Koncept duší v klasické čínské medicíně je fascinující. Každý prvek – hybatel ovládá nějakou část naší psyché. My často říkáme, že Játra jsou emočním orgánem. Je to tím, že v nich sídlí právě duše HUN, která představuje jakési naše nevědomí.
Není tím myšlena jen samotná fyzická hmota, ale i to, jak se dívají na svět. Potřebují ho pozorovat, hledat, zkoumat. Děti jsou schopné pozorovat jeden kamínek hodinu. Chcete-li pro své děti to nejlepší, vydržte to. Často slýchám poučky, že se máme učit od dětí, jak jsou v přítomném okamžiku, a odkoukat od nich jejich bezstarostnost a schopnost dívat se vesele na svět. V určité míře ano. Pomůže nám to se trochu zastavit, ale nikdy už nebudeme schopni být tak zaujatí, protože už nás tolik neovládá element dřevo. Zde je možná zajímavé se zastavit nad tím, že takto zaujatý se člověk může cítit při požití nějakých drog (marihuana, houbičky). S největší pravděpodobností je to tím, že drogy zasahují a ovlivňují duši HUN.
Čím více dřevěné projevy zvládnete, tím větší přínos to bude mít pro vaše zdraví
Naladíte-li se na dřevo, tím více uvolníte sama sebe. Mnoho zdravotních potíží jako PMS, cysty, bolesti hlavy nebo změny nálad vznikají na podkladu stagnace jaterní čchi. Chovat se jako dítě, je jedna z důležitých terapií.
Autor: Mgr. Jana Kubíčková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.