Letní alergie z pohledu TCM


Léto začíná otevírat svoji náruč, ale ne všichni si ho mohou užívat plnými doušky. Jarní alergie jsou za námi, ale vůně sena a květena našich luk mohou některé z nás pěkně potrápit.

Sklon k alergiím je zakódován v DNA, genech přenášených z rodičů na jejich potomky. Pokud jsou oba rodiče alergici, je sedmdesáti až osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že u jejich dítěte propukne nějaké alergické onemocnění.

Rozvinuté země jsou na tom s výskytem alergií mnohem hůře než země méně vyvinuté. Podílí se na tom mnoho faktorů – strava, stres, kvalita ovzduší, vyšší věk rodičů, umělé oplodnění a očkování a přespříliš sterilní prostředí.

Ale my se musíme podívat na problematiku více zblízka, na orgány, které z pohledu čínské medicíny ovlivňují oslabení organismu. Letos už to určitě vyladit nestihnete, ale na příští rok se můžete dobře připravit. Neznamená to, že projevy úplně zmizí, ale když budete mít trpělivost, po dvou třech letech vaší poctivé práce zaznamenáte obrovský posun.

První na řadu přijde slezina/slinivka. Slezina ovládá svaly, tuk, rty, ústa, chuť, sliny, končetiny a tekutiny. Transformuje energii ze stravy, tvoří krev a ovládá ji, je zdrojem hybné síly, přepravuje a přeměňuje stravu a tekutiny na energii. Plnohodnotné vykonávání této funkce má zásadní význam pro chod celého organismu.

Kvalitní strava je velmi důležitá. Měla by nás posilovat, netvořit hlen a nezachlazovat. Takže je potřeba minimalizovat ve stravě mléčné výrobky, lepek, ostré koření, mořské plody, maso divokých zvířat, kuřecí a vepřové maso, zahřívací koření, jako jsou například skořice, badyán, hřebíček, chilli, kurkuma, sušený zázvor apod., tropické ovoce a zeleninu.

 

Vyřaďte následující přípravy jídla: smažení, grilování na otevřeném ohni zejména v létě, fritování, opékání, pečení, napařování.

Vysokorychlostní mixování vhání do stravy vítr (tedy více kyslíku) a může zhoršit stav alergií, nahraďte ho pasírováním přes široké sítko, rozmačkání pomocí klasického šťouchadla na brambory.

Nejvhodnější přípravy stravy jsou: vaření ve vodě, blanšírování, dušení, restování.


V době největších problémů se vyhýbejte i potravinám, které zvyšují histamin.

Mezi ně patří:

 • kuře, vepřové maso, uzeniny a salámy,
 • kyselé okurky,
 • chilli, kari, muškát, skořice,
 • červené fazole,
 • kysané výrobky z kravského mléka, zrající sýry,
 • jahody, maliny, ostružiny, rozinky, rybíz, ryngle, švestky, třešně, višně, meruňky, broskve,
 • barviva, hořčice, konzervační látky, kvasnice, ocet, sójová omáčka, stabilizátory a zvýrazňovače chuti,
 • lilek, rajčata, špenát.
Letní alergie z pohledu TCM 2

Dalším důležitým orgánem jsou plíce, a protože slezina je vyživuje, zmínila jsem ji jako první. Plíce řídí dýchání a rozptylování energie a její sestup směrem k dalším orgánům. Regulují cesty vody a podílejí se na pohybu a vylučování tekutin, spolu se srdcem regulují oběh krve a regulují pohyb, přeměnu a vylučování tekutin. Jejich prostřednictvím jsou krev, výživná esence ze stravy a tělesné tekutiny rozváděny do všech částí těla, aby byly vyživovány a svlažovány.

Plíce dopravují na povrch pokožky obrannou energii, která nás chrání před vnějšími vlivy a reguluje otevírání a zavírání otvorů pokožky, tedy i vylučování potu. Ovlivňují stav pokožky, ochlupení a vlasů. Jejich smyslovým orgánem je nos.

Pokud máte stravu, která zahleňuje, hlen se dostane do plic a zhoršuje stav alergií. K tomu, když si přičtete špatné dýchání, a ne zrovna kvalitní životní prostředí, tak tento boj nemohou plíce vyhrát.

A co pro ně můžete mimo stravování udělat? Správně jíst, dýchat a hýbat se. Dýchací cvičení velmi rychle dokážou posilovat plíce a pokud ráno cvičíte s mojí kolegyní Wendy qi gong, tak již nic lepšího pro své plíce udělat nemůžete.

 

Plíce posilují následující potraviny:

 • glutinovaná rýže,
 • bílá ředkev, pórek, jarní cibulka, křen, bílá cibule, květák, fenykl, petržel, celer, hlávkové zelí, bambus, česnek, chřest, červená řepa,
 • vaječný bílek,
 • kachna, husa,
 • hroznové víno, jablka,
 • kešu, piniové oříšky, mandle, slunečnicová semínka,
 • máslo, parmazán.

 

Jako poslední bych zmínila ledviny, které jsou kořenem života a uchovávají naši životní sílu (esenci), kterou jsme získali od svých předků a s kterou bychom v průběhu života měli uvážlivě hospodařit a snažit se ji doplňovat. Ledviny řídí metabolismus tekutin. Všechny činnosti ledvin vedou k zásobování na horší časy. Ledviny jsou dolním zdrojem ohně života a podporují činnost močového měchýře, sleziny a žaludku, podporují obranyschopnost a odolnost organismu proti vnějším vlivům.

Ledvinám nejvíc prospějete, když je budete udržovat v teple, v chladném počasí si budete zakrývat kotníky a budete často vařit vývary z kostí, zeleniny nebo obilovin.

Na závěr nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně sil a trpělivosti, protože začít můžete hned. A příští rok si můžeme říci, jak úspěšní jste byli v posilování nejdůležitějších orgánů, které nejvíce ovlivňují naše nestandardní reakce těla.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Zobrazit Článek

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.