Káva a rakovina: Fakta, která vás možná překvapí
Jedná se o gynekologické onemocnění, v jehož důsledku roste výstelka děložní dutiny mimo dělohu. Ložiska se nejčastěji vyskytují v oblasti vaječníků, vejcovodů, střev, močového měchýře a bránice. Výjimečně se bohužel vyskytují i v plicích, mozku, konečníku nebo na kůži. Během menstruace tato ložiska krvácí. V místě se pak tvoří chronický zánět a časem dochází k zjizvení.
Bolesti v podbřišku v době menstruace, které časem mohou přejít v bolest i mimo pravidelnou periodu. Bolesti se objevují i během pohlavního styku. Dalším častým následkem tohoto onemocnění je bohužel i neplodnost. Problém spočívá mimo jiné také v dlouhé době diagnostiky, která může trvat i 10 let.
Příčiny z hlediska západní medicíny nejsou jasné.
V dnešní době je to nejčastější gynekologické onemocnění, které se vyskytuje u 15 až 20 % žen. Přestože se o endometrióze někdy mluví jako o onemocnění moderní doby, faktem je, že byla poprvé popsána již v roce 1860. Nicméně v poslední době je rozšířena natolik, že se o ní mluví jako o epidemii, přičemž lékaři a vědci často přemýšlí, jak se mohou kusy děložní sliznice dostat v organismu tak daleko od svého původního místa.
Jedna z teorií mluví o tzv. retrográdní menstruaci. Podle této teorie se kousky děložní sliznice vrací přes vejcovody zpět do dutiny břišní, kde se přichytí například na bránici. Proto svým pacientkám doporučuji, aby omezily používání tamponů i menstruačních kalíšků. Pokud je endometrióza jednou diagnostikována, je jejich používání už naprosto kontraindikováno.
Další teorie mluví o kmenových buňkách například z kostní dřeně, které se šíří krevním řečištěm a následně se mohou uchytit v plících nebo mozku.
Jiná teorie zas mluví o vlivu špatného životního prostředí, ze kterého se v těle akumulují například dioxiny, nikl a další chemické látky bránící odstranění nahromaděné endometriální tkáně. Jedná se o běžnou fyziologickou reakci organismu.
Ultrazvuk nebo magnetická rezonance, přičemž je často hlavní diagnostickou metodou až laparoskopická operace.
Léčbou je většinou laparoskopická operace a pak dlouhodobé kontinuální nasazení antikoncepce.
Endometrióza se bohužel může i po delším zastavení menstruace objevit znovu.
Pohled TČM
Na základě svých zkušeností z mé ordinace jsem vytvořila vlastní profil typické pacientky s endometriózou:
Chlad v kombinaci se stagnací Jater, krve nebo Qi.
Léčba:
Pokud jde o chlad, velmi důležitá je dietetika, což znamená, že by pacientka neměla jíst chladné potraviny, což jsou například mléčné výrobky, saláty nebo tropické ovoce. Výbornými podpůrnými prostředky jsou Cordyceps a směs GUI ZHI TANG.
U stagnace Jater u gynekologických obtíží je základním receptem směs GUI ZHI FU LING WAN. U psychické nerovnováhy a stresu zase XIAO YAO WAN.
Nicméně pokud je ženě diagnostikována endometrióza, je vždy lepší navštívit terapeuta TČM, který provede přesnou diagnostiku a zvolí také vhodnou terapii akupunkturou. Jako domácí svépomoc je vhodné alespoň 1x týdně po dobu 10 minut moxovat oblast od pupku ke stydké kosti a body BL 23 Shen Shu a MING MEN na zádech.
Důležitý je také aktivní pohyb, při kterém se stagnace tak lehce netvoří a současně je možné lépe rozpustit ty, které tam už jsou. Nicméně vhodným pohybem určitě nejsou silová cvičení jako je posilování. Ideální jsou tanec, míčové sporty, jóga nebo aspoň rychlejší chůze.
Cvik zvaný JELENÍ LAŇ
Jedná se o starou taoistickou praktiku napomáhající dosažení hormonální rovnováhy a zdraví dělohy a prsou.
Sedněte si a patou jedné nohy tlačte do stydké oblasti. Pokud tam nedosáhnete, můžete použít tenisový míček. Dlaně si třete až v nich ucítíte brnění. Na několik vteřin si je položte na prsa. Potom udělejte 50 až 100 kruhů ve směru, který je vám příjemný. Směr dovnitř má vliv na zvětšení prsou. Směrem ven můžete rozptýlit přebytečnou energii. Nestimulujte bradavky, mohly by být citlivé. Dobré je provádět toto cvičení ráno po probuzení a večer před spaním. Můžete používat i zklidňující kokosový olej nebo olej z granátového jablka.
Před 5 lety ke mně přišla 30letá pacientka po operaci endometriózy, po které jí byla nasazena kontinuálně antikoncepce. Ta jí bohužel způsobila lehkou mozkovou mrtvici. Po vysazení antikoncepce začala mít opět velké bolesti a silné krvácení při menstruaci, přičemž se přidalo i krvácení z konečníku, kde byla taktéž nalezena nová ložiska endometriózy. Již po dvou akupunkturách a 3 týdnech užívání bylinných odvarů přišla menstruace téměř bezbolestně. Do půl roku byla klientka bez obtíží. Nicméně po 2 letech přišla znovu s tím, že má opět endometriózu. Spouštěčem u ní byl bohužel obrovský stres. Avšak jiné pacientky, které dodržují režimová opatření, především teplou stravu a pohyb, jsou už léta bez obtíží.
Autor: Jana Dedková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.