Kari z červené čočky s dýní
Dnes si připravíme recept na měsíčkové rizoto se zeleninou na čínský způsob. Než se však pustíme do vaření, pojďme si říci něco blíže o měsíčku lékařském.
Tato nenáročná bylina dosahující výšky 30 až 60 cm zdobí záhony mnoha domovů. Potřebuje pouze minimální péči, a přesto vás odmění svými velkými oranžovo-žlutými květy, které nesou jedinečné léčivé vlastnosti. Možná vás překvapí, že lidé v minulosti dokonce využívali měsíček k předpovídání počasí. Pokud byly jeho květy v sedm hodin ráno zavřené, bylo jasné, že následující den bude pršet.
Pitím měsíčkového čaje podporujeme nejen imunitní systém, ale také zlepšujeme funkci trávicího traktu a stav naší pokožky. Měsíčkové květy jsou bohatým zdrojem betakarotenu, silic, saponinů, hořčinu, vitamínu C a dalších užitečných látek.
Mimo čaj, hojící mast či revitalizující koupele se měsíček využívá v kuchyni k obarvování pokrmů místo šafránu, který býval drahý. Okvětní lístky měsíčku můžete přidat do pomazánek, rizota či celými květy zdobit saláty.
A nyní už se pojďme pustit do vaření.
Můžete servírovat tak, že vodou vypláchnete šálek, který naplníte rizotem a jako bábovičku překlopíte na talíř. Před podáváním posypte pažitkou.
K rizotu můžete připravit okurkový nebo rajský salát.
Přeji dobrou chuť!
Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS.