Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí
Ti z vás, kteří nevědí, co to je snažit se usnout vedle chrápajícího člověka, žijí v blaženosti. Pokud tedy oni sami mohou spát kvalitně a dostatečně dlouho na to, aby se zregenerovali. A pro ty, kteří utrpení v podobě sdílení lože s chrápající osobou znají, je určen tento článek.
Ten přijde vhod i těm, kteří sami chrápou, protože není nic horšího, když člověka probudí ze snu mlaskání, načež ona mlaskající osoba začne záhy sama chrápat. To je situace, která může spustit celonoční koloběh mlaskání a nasupenosti. Rozhodně tomu nepřidá ani stupňující se slušně řečeno naštvanost. Jediný způsob, jak z toho ven, je odchod toho moudřejšího do jiné místnosti nebo prosté odevzdání se situaci.
Z fyziologického hlediska dochází během spánku k uvolnění svalstva v oblasti úst a hltanu, tudíž zejména při ležení na zádech může dojít k situaci, kdy kořen jazyka zapadne natolik hluboko, že se zmenší průměr dýchacích cest. Dýchání nosem již nebude schopno pokrýt potřeby organismu, který spustí dýchání ústy. Vibrace měkkého patra následně vytvoří skvělé podmínky pro rozeznění symfonie různého chrčení, bublání, ržání nebo vrčení.
K chrápání mimo to velmi přispívají alergie způsobující otok sliznic, rýma, obezita a nadváha, hormonální změny u žen (těhotenství a přechod), nadměrná konzumace alkoholu a kouření.
Podle tradiční čínské medicíny může být důvodů pro chrápání hned několik. Nejčastěji může být způsobeno vlhkem a horkem ve středním zářiči, na dráze Žaludku, přičemž bývá také oslabená Slezina. Z horka a vlhka vzniká hlen, který stoupá do horního zářiče, tedy k Plicím, kde ucpává to, co by mělo být volně průchodné. Známkou tohoto stavu je oteklý jazyk s lepkavým povlakem a mnohdy také s otisky zubů, což je v podstatě nejobvyklejší typ jazyka vyskytujícího se v naší západní civilizaci.
Rozhodně ano. A je hned několik cest, z nichž nejefektivnější a asi i nejbolestivější je změna životního stylu. Jestliže se rozhodneme pro tuto variantu, zlepšíme si v životě spoustu věcí, nejen kvalitu spánku. Nicméně někdy je pro nás prostě jednodušší vynaložit nějaké ty finanční prostředky na to, aby problém něco vyřešilo za nás. Já osobně pro to mám pochopení, ale pojďme si napsat pár rad, co dělat pro zlepšení kvality spánku korekcí našich návyků.
Uvolňující olejíčky: éterické oleje uvolní dýchací cesty a usnadní dýchání. Vhodnými bylinkami jsou eukalyptus, máta nebo jalovec.
Bylinný odvar: ke kvalitnímu spánku nám pomůže také popíjení odvarů z máty, ostropestřce nebo oregana.
Anatomický polštář: správný anatomický polštář přispívá ke snížení tlaku na dýchací cesty, které se tím pádem uvolní.
Akupunktura: k dosažení kvalitního spánku může pomoci i vhodně zvolená akupunktura.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.