Náhle sám, náhle sama. Jak využít samotu ve svůj prospěch?


Rozchod s partnerem, úmrtí blízkého člověka nebo stěhování se daleko od rodiny. Všechny tyto situace představují určitý druh samoty, se kterým se musíme vypořádat, ať už chceme, nebo ne. Jestli je člověk extrovert, nebo introvert, nehraje v prožívání samoty takovou roli, od přírody si totiž všichni užíváme naši komunitu, ve které žijeme, ať už jde o úzký okruh několika lidí, nebo velkou skupinu jedinců.

Jak se vypořádat s pocity prázdnoty, smutku, vzteku nebo marnosti, když se náhle ocitneme sami? A lze vůbec těmto emocím předcházet tak, abychom je uměli prožít zdravě? Tyto negativní emoce ovlivňují naši psychiku, ale dle tradiční čínské medicíny jejich dlouhodobé zadržování zasahuje také do fyzického zdraví. V dnešním článku nenajdete pouze teorii, ale nabízíme i praktické rady, co dělat, když se náhle ocitnete sám nebo sama.

Jakým přesvědčením o sobě samých věříte? Samota je dokáže odhalit.

Zpravidla má každý z nás hlubší vztah k určitým lidem, než k jiným, mnohem intenzivnější například prociťujeme situace s rodinnými příslušníky nebo nejlepšími kamarády. Proč tato zákonitost funguje? Na základě dlouholetých vztahů totiž vznikají určité programy, kterým uvěříme a chováme se podle nich. Jestliže v dětství hodně slyšíme, že jsme chytří a za každou špatnou známku dostaneme doma vynadáno, spojíme si pocit sebehodnoty a lásky s výborným prospěchem ve škole. Pokud se kamarádka vyptává již půl roku před narozeninami, jaký dostane dárek, uvěříme, že definice dobré kamarádky obnáší nezapomínat na svátky, narozeniny, Vánoce a vždy kupovat materiální věci, které danou osobu potěší. Takto se dá pokračovat donekonečna…

Logicky tedy nastává obrovská změna těchto osvojených programů v případě, že se odstěhujeme do úplně nové komunity, ztratíme velmi blízkého člověka nebo se cíleně vydáme na delší meditativní či jiný seberozvojový pobyt. Pokud ovšem nemáme dostatečně vyvinutou naši emoční inteligenci, tak se objeví tendence vracet se ke ,,starému”, k tomu, co známe. Proto nejspíš vytvoříme barikádu k novým lidem, novým situacím a nejprve se snažíme bránit tomu, co poznáváme, jelikož se bojíme nekomfortu či změny.

Pokud si ale uvědomíme, že noví lidé pouze reflektují programy a vzorce, které jsme si dávno osvojili s těmi, co známe dlouho, dokážeme se osvobodit nejen z neprospěšných vzorců, které se mohou táhnout po generace, ale také otevřít své srdce a vyměnit neprospěšné emoce jako smutek, vztek, lítost za radost, nadšení nebo lásku. Velkou překážku zde představuje již zmíněný strach ze změny, který se projevuje v obavách, jestli mě rodina nebo dlouhodobí kamarádi budou stále přijímat a mít rádi i přesto, že si vyberu nový přístup k nim, protože prohloubím vztah k sobě samému.

2  Náhle sám, náhle sama

Sami se narodíme, sami taky zemřeme.

Nyní trochu praktičtěji, tedy jakým způsobem docílit vyšší emoční inteligence, jak se co nejsnadněji vrátit k sobě samému, jak využít samotu ve svůj prospěch? Samota nutně nemusí znamenat, že se zavřeme do chaloupky u lesa a odizolujeme se od lidí. Samota se dostaví i ve zmíněných případech, kdy přijdeme o milovanou osobu, ať už jakýmkoliv způsobem. Uvědomte si ale jeden zásadní fakt - sami se rodíme, sami taky zemřeme. Morbidní? Možná. Reálné? Určitě. Pokud si v hloubi duše uvědomujeme tento fakt, dokážeme si vytvářet zdravé vztahy s lidmi. A teď už ke zmíněné praxi.

Všechno je o úhlu pohledu, proto hledejte na samotě pozitiva. Přečtěte si 4 praktické tipy:

      1. Ve vztazích se naučte přijímat, stejně jako dáváte.

 

Uvědomujete si, kolik energie musí daná osoba vynaložit, aby udělala to, co chcete? A dokážete si uvědomit svoji hodnotu, když pro někoho něco děláte? Zdravé ocenění sebe, ale i druhých vede k harmoničtějším vztahům. Když se najednou člověk ocitne sám, velmi často si uvědomí, kolik pro něj daná osoba udělala, nebo v opačném případě zjistí, že vynakládala mnohem více energie, než by si ten dotyčný zasloužil.

 

      2. Pozitivní emoce hledejte v sobě.

 

Pokud na někom lpíme, znamená to, že žijeme v závislém soužití s danou osobou a naše emoce, ať už pozitivní, nebo negativní, se odvíjejí od toho, jak se daná osoba zachová. Samota učí lidi, jak mít rád nepodmíněně, naučíme se totiž, jak mít rád sám sebe a nevyžadovat pozornost nebo naplnění v ostatních. Zkuste tedy vzít sami sebe na večeři, zajít si na výlet nebo začít s novou aktivitou, o které sníte už dlouho. Na základě prohloubení sebelásky potom pochopíte, že vše vychází z vnitřního rozpoložení, a dokážete tak být lepší společností pro ostatní, ale hlavně si čas bez nikoho opravdu užít.

 

      3. Nejjednodušší nástroj, který nás vrací zpátky k sobě, máme všichni - dech.

 

Teorie zní často velmi idylicky, nejvíce ale opravdu záleží na praxi, tedy jak dokážeme opravdu samotu zpracovat, ale i ventilovat negativní emoce, ať už zmíněný strach, vztek, prázdnotu nebo frustraci. Kdykoliv se něco takového objeví, zhluboka se nadechněte nosem do celého těla, od palce u nohy, přes břicho, hruď, až po temeno hlavy, vydechujte potom pusou. Dech funguje i bez nás, ovšem pokud si jej několikrát denně zvědomíme, zastavíme se, tak se dokážeme ukotvit ve svém těle, přijmout negativní myšlenky i emoce, které potom rychleji odejdou.

 

      4. Čas všechno vyléčí, prázdná fráze, nebo pravda?

 

V životní fázi, kdy řešíme samotu, pomůže také zvědomění si energií Yin a Yang ve svém životě. Yang reprezentuje dělání, akci, horko, spěch. Občas máme tendenci od problémů či negativních myšlenek a emocí utíkat, a to prací nebo jinou činností. Nezapomínejte ale Yang vyvažovat Yin energií, která reprezentuje bytí, zpomalení nebo zastavení se, chlad. Sepište si na papír, jak zhruba vypadá váš den a zeptejte se sami sebe, nakolik fungujete v Yangu i v Yinu a zkuste tyto energie lépe harmonizovat.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.