Netrhejme dětem mandle. Je to zbytečné!


Co jsou krční a nosní mandle a jaké jsou jejich funkce? Jsou to měkké žlázovité tkáně, které jsou součástí imunitního systému dítěte.

Krční mandle jsou dvě, umístěné v dutině ústní a jsou viditelné pouhým okem.

Nosní mandle jsou v nosohltanu, schované za měkkým patrem, umístěné za zadní částí nosní dutiny a vidět nejsou. Jejich velikost je individuální a často závisí i na četnosti infekcí, se kterými se dítě setká. Při narození dítěte jsou mandle velmi malé, postupně  až do předškolního roku se zvětšují a po sedmém roce věku se začnou pomalu zmenšovat a  v pubertě se zcela vytratí.

Hlavní funkcí mandlí je zachycovat škodlivé viry a bakterie, které může dítě vdechnout. Protilátky a buňky v mandlích odpovídají za imunitní reakci a snaží se tyto škodliviny zničit. Což z nich činí jakýsi FILTR, který brání infekcím horních a dolních dýchacích cest vstoupit do organismu.

Doctor,Examining,A,Child,Girl,In,A,Hospital

Pokud bych měla hovořit ze své praxe, nejčastějším důvodem, proč za mnou rodiče s dětmi předškolního věku přicházejí, je právě hrozba trhání mandlí. Více případů se týká nosních mandlí. Typické dítě s touto indikací je celoročně „usoplené“ nebo aspoň od září do května. Často všechno začíná nástupem dítěte do předškolního zařízení. A je to i typické období, kdy si dítě vytváří imunitu. Vždycky to tak bylo, ale v posledních letech jsou děti nemocné skoro celý rok. Navíc od doby Covidu nejen, že jsou děti více nemocné, ale každé zakašlání a lehká průhledná rýma dítě okamžitě vyřazuje z kolektivu. Což zpětně vede rodiče ke strachu, že dítě zůstane doma. Rodiče jsou úzkostnější a nechodí s dětmi ven.

Dalším velkým tématem, které má na imunitu dětí vliv, je očkování. Obecně můžeme imunitní systém rozdělit na 2 části:

Podmíněnou imunitu – tu, která vzniká po prodělání nemoci nebo po očkování (spalničky, zarděnky, dětská obrna, tetanus a další). A  buněčnou imunitu, která je částečně ovlivněná naší konstitucí, se kterou jsme se narodili, dále pak životním stylem, stravou, otužováním ve formě pobytu venku nebo našimi emocemi.

Je důležité, aby děti prožívaly radostné dětství bez velkých starostí, ale zároveň aby měly řád. Pravidelný spánek, strava s co nejmenším množstvím mléčných, sladkých jídel a hlavně bez dochucovadel.

Mám takový pocit, že dnešní malé děti dnes „nemají čas“ si dostatečnou buněčnou imunitu vytvořit. Jsou stále nuceny, díky celé řadě nejrůznějších povinných a hlavně nepovinných očkování, vytvářet si imunitu podmíněnou. Možná by bylo dobré se začít zamýšlet, jaké jsou benefity nových očkovacích plánů, když jsou děti rok od roku nemocnější?

Léčba zvětšených nosních mandlí dle TCM

Pokud je dítě hodně zahleněné, podáváme dlouhodobě večer bylinnou směs ER CHEN TANG (Dva uleželí). To je základní směs pro odhlenění, které se nachází kdekoliv v těle. Je dobré ji užívat dlouhodobě. A ráno klasický předpis pro rýmu BI MIN GAN WAN (Nefritový závoj), nebo BI YAN WAN (Nosní vánek). Jako prevence a na posílení imunity se u zimomřivých dětí používá receptura GUI ZHI WAN (Skořicové pohlazení). U ostatních YU PING FENG WAN (Obranný val). Ale já raději doporučuji dětem individuální směsi, které jsou ušité na míru dle konstituce. Nebo střídám i základní předpisuy dle ročního období. GUI ZHI na podzim a v zimě. V létě YU PING FEN WAN.

Léčba zvětšených krčních mandlí dle TCM

Zvětšené krční mandle jsou nejčastěji důsledkem častých angín. Tady se velmi osvědčuje předpis PU JI XIAO DU YIN (Bílý zámotek). Ideální je jej brát 2× denně a po delší dobu. Klidně 2 měsíce. A pak kombinovat ráno YU PING WAN (Obranný val). A večer pokračovat ještě další 1–2 měsíce s PU JI XIAO DU YIN (Bílý zámotek).

Ještě jedna poznámka k léčbě. Určitě pacientům (i těm dospělým) se osvědčilo používat nosní konvičku.

A co je velmi důležité, aby se všichni zamysleli, zda dýchají nosem nebo ústy. I v noci. Samozřejmě, že u ucpaného nosu dýchat nosem moc nejde. Ale mnoho lidí tak dýchá ústy i s průchodným nosem. A děti skoro vždy. A to je velký problém. Jelikož při otevřených ústech dochází k deformaci čelisti, zúžení v krku přesně v místě, kde jsou uloženy krční mandle. Důvod je, že jazyk je příliš těžký a při vývoji malého dítěte tohle postavení opravdu vede k deformacím.

Příběh z ordinace

Přišla za mnou 4členná rodina. Více než 2 roky měli problém s angínami a častými infekty. Nechali si udělat výtěry z krku a všem našli nějaké bakterie. Nejčastěji streptokoky. Ale u nejmenší 8leté dcery byl ve stěru i přemnožený meningokok. A tak se báli ji nepřeléčit antibiotiky. Ale u rodičů a staršího 12letého syna jsme podávali Coriolus a PU JI XIAO YAO po 2 měsíce. Při kontrole po dalším měsíci měla dcera ve stěrech z krku po antibiotikách pro změnu přemnoženého streptokoka. Zbytek rodiny měl stěry čisté. A u staršího syna se i viditelně zmenšily zvětšené krční mandle.

Proto si myslím, že trhat nosní nebo krční mandle ve většině případů není vůbec nutné.

 

Autor: Jana DedkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.