Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí
S prvními silnými jarními paprsky začínají obzvláště ženy toužit po krásném bronzovém odstínu pokožky. Samozřejmě vyjma těch, které si hýčkají svou alabastrovou sluncem nepolíbenou pleť, ať již kvůli své zálibě ve „vamp“ stylu nebo prostě proto, že preferují pobyt ve vnitřních prostorách.
Já sama dávám přednost hnědnutí, které je milosrdnější k některým vizuálním nedostatkům. Opalování ráda nemám, ale zato se snažím trávit co nejvíce času venku, výsledkem čehož je pruhovaná pokožka. Ne každý však tento zebří styl oceňuje, proto si pojďme říct něco o tom, jak se opalovat zdravě.
V první řadě nám pobyt na slunci přinese dobrou náladu a pomůže nám předcházet chmurám. Při opalování se nám přirozeně vytváří vitamín D, který je nezbytný pro správnou funkci kostí svalů a imunitního systému. Vitamín D je přirozeně produkován kůží pod vlivem ultrafialového slunečního záření (UVB), přičemž je nicméně nutné, aby se jednalo o záření v určité vlnové délce, kterou máme v České republice k dispozici obvykle mezi 10. a 15. hodinou od dubna do října. Opalování v přiměřené míře tedy podporuje imunitní systém a integraci vápníku do kostí.
Na druhou stranu může opalování našemu organismu uškodit, protože pokud se to s ním přehání, přispívá ke stárnutí pokožky, za což jsou zodpovědné především UVA paprsky. Při nadměrné expozici UVB paprskům se zase zvyšuje riziko rakoviny, ale zde bych u běžného opalování nemalovala čerta na zeď. Ta pravděpodobnost zase není tak vysoká. Oproti tomu velmi reálné je spálení od slunce, k němuž často dochází při neuváženém prvním slunění, kdy je výchozím stavem vybledlá pozimní pokožka. Pozor by si také měli dávat lidé náchylní k tvorbě pigmentových skvrn.
Jedna britská studie prokázala, že k načerpání dostatku vitamínu D stačí pouhých 13 minut na slunci v době kolem poledne, a to třikrát týdně. Za tuto dobu se asi nikdo nespálí, ale chápu, že to ani nestačí k vytvoření snědé pokožky tahitských tanečnic.
Podle tradiční čínské medicíny řídí pokožku a ochlupení Plíce, což je dáno jejich propojením s povrchem těla a jejich rozptylovací funkcí. Energie Plic dopravuje k pokožce výživu, tekutiny a krev, díky čemuž je pokožka správně vyživována a prokrvována, aby byla pružná a přiměřeně vlhká. Taková pokožka si dokáže mnohem lépe poradit i s procesem opalování. Nerovnováha na úrovni Plic navíc může vést ke kožním problémům, jako jsou lupénka, ekzémy nebo suchá a zdrsnělá kůže. Proto bychom se měli ke svým plicím chovat hezky a podpořit je například vhodnou stravou. Prospívají jim masové vývary, zeleninové polévky, luštěniny, fermentovaná zelenina, která osvěžuje, a proto je vhodnou letní potravinou, česnek, cibule, skořice, anýz, zázvor nebo chilli, které je v rozumné míře v letním období také dobrou volbou, protože ostrá chuť otevírá póry, aby se mohlo horko dostat ven. Vyloženě neprospěšné je kouření, které plicím ani pokožce nesvědčí.
Tak honem na sluníčko.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.