Osteoartritida a cvičení podle tradiční čínské medicíny


Osteoartritida je jednou z nejčastějších nemocí, která postihuje pohybový aparát. Její výskyt se zvyšuje s věkem. Osteoartritida je chronické degenerativní kloubní onemocnění, které velmi často postihuje kolenní klouby. Na vině jsou stárnutí a změny tkání s ním spojené, špatné pohybové vzorce, přetěžování kloubů, úrazy, operace, zkrátka jakékoli vlivy, které mohou vést k poškození kloubů. To se projeví jako bolesti a omezení pohyblivosti kloubu.

Stavba a poškození kloubu

Kloub se skládá ze dvou styčných ploch (dvou kostí), které jsou pokryty chrupavkou. Ta umožňuje společně s kloubní tekutinou snadné klouzání kostí, tj. pohyb v kloubu. Pokud je však chrupavka poškozená výše uvedenými příčinami, pohyblivost v kloubu se snižuje a pohyb je provázen bolestí, otokem kloubu atd. Při výrazném poškození a ztrátě chrupavky se poškozuje také kost, což je vysoká míra poškození, a jedinou skutečně účinnou léčbou je náhrada kloubu. Musíme podotknout, že ani léčba mírnějších stadií není snadná a spíš omezuje další zhoršování (progresi) nemoci, než že by osteoartritidu léčila. Pacientům se podávají hlavně léky chránící kloubní chrupavku (chondroprotektiva) a léky snižující zánět a bolest.

Osteoartritida a pohyb

Krom dříve zmíněných léčebných postupů může ke zmírnění projevů osteoartritidy přispět také pohyb. Studie ukazují, že prospěšná mohou být stará čínská cvičení, která jsou spojená s tradiční čínskou medicínou. V jedné metaanalýze autoři zpracovali data ze 17 studií, v nichž bylo dohromady 1 174 pacientů. Tedy již slušný vzorek. Pacienti s osteoartritidou byli vyšetřeni před zahájením předepsaného cvičení a po nejméně 8 týdnech cvičení. Jednalo se hlavně o hodnocení stavu kolenních kloubů dle skórovacího systému WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis). Tento dotazník se zaměřuje na bolest kloubů v určitých situacích (chůze na rovině, chůze do schodů, bolest v klidu, bolest při stání), na ztuhlost (po probuzení, po sezení, ležení) a na to, jak osteoartritida omezuje běžné denní aktivity (např. navlékání ponožek, vstávání z postele, shýbání se, sezení, vstávání z WC atd.)

Musíme také říct, že pacienti ve většině studií necvičili každý den, ale nejčastěji 2 až 3krát týdně. A co pacienti nejčastěji cvičili? Jednalo se o Baduanjin, Taijiquan, Yijinjing. Všechna cvičení jsou zaměřena na pozornost, propojení dechu a pohybu, koordinaci atd.

Couple,Of,Senior,Masters,Practicing,Qi,Qong,Taijiquan,At,Studio.

A jaké byly výsledky? Pokud jste hádali, že cvičení nemocným s osteoartritidou pomohlo, máte pravdu. Po vyhodnocení výsledků všech studií vyšlo najevo, že cvičením došlo ke snížení celkového skóre WOMAC. Z praktického úhlu pohledu se zlepšila pohyblivost kloubů, neboť došlo ke zmírnění ztuhlosti kloubů, klouby zkrátka lépe fungovaly. Autory také zajímalo, jaký přínos měla jednotlivá cvičení. Zjistili, že nejefektivnější bylo Taijiquan. Cvičení snížilo bolesti, zmírnilo ztuhlost a zlepšilo funkci kloubů. U cvičení Baduajin bylo zaznamenáno zlepšení ve ztuhlosti a zlepšení funkce kloubů. V případě Yijinjing však nebyl zaznamenán žádný efekt, co se parametrů WOMAC týká. Všechna cvičení však mají také efekt na zlepšení stability celého těla i kloubů, přičemž se zlepšilo vnímání postavení těla v prostoru. Efekt cvičení je samozřejmě nejlepší u mírnějších případů osteoartritidy.

Pokud tedy trpíte osteoartritidou, zvažte, zda nezačít cvičit některé z tradičních čínských cvičení. S tím, jaké cvičení je pro vás vhodné, vám jistě poradí praktik tradiční čínské medicíny, popř. specialisté na pohybový aparát, např. rehabilitační pracovníci, fyzioterapeuti, cvičitelé Taijiquan a Baduajin či ortopedi.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Zobrazit Video

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Geriatrie očima TCM - 3. díl

Zobrazit Článek

Geriatrie očima TCM - 3. díl
13 min

Premenstruační syndrom – 4. díl

Zobrazit Článek

Premenstruační syndrom – 4. díl
15 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)
4 min

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?

Zobrazit Článek

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.