Plíseň, nechtěný spolubydlící


Domov je místo, v němž se cítíme v bezpečí a prožíváme klidné chvíle se svými blízkými. I doma na nás však může číhat nebezpečí, a to v podobě plísní. Plísně jsou mnohdy okem viditelné, nepěkné fleky na zdech, v rozích místností, za nábytkem, či v koupelnových spárách. Najdeme je za tapetami, obložením zdí, pod kobercem, okolo oken atd. Nejsou však jen estetickým problémem, ale hlavně zdravotním. A právě na zdravotní rizika plísní v našich domovech se nyní zaměříme.

Proč se objevují plísně u nás doma?

Plísně existují všude ve vnějším prostředí. Vytvářejí spory, jimiž se množí, a ty se dostávají i do našich domovů. Pro růst plísní je nezbytná vyšší vlhkost a teplota cca 18–28 °C. Plísně však mohou růst i při nižších či naopak vyšších teplotách, závisí samozřejmě na druhu plísně. Vlhkost, kterou mají tyto organismy obzvláště rády, se pohybuje v hodnotách nad 70 %. I zde však platí, že mnohdy stačí vlhkost mnohem nižší.

Vyšší vlhkost a teplotu máme v domácnostech hlavně během zimy, kdy i méně větráme a více pobýváme doma. I my sami vytváříme vzdušnou vlhkost. Pokud navíc doma sušíme prádlo, vaříme, umýváme podlahy, to všechno jsou zdroje vlhkosti. I domácí květiny vytvářejí vlhkost. Všechny tyto zdroje vlhkého prostředí jsou zároveň potenciálními zdroji růstů plísní. 

Za vznikem plísní však může stát i samotná budova, ve které žijeme, nikoli primárně naše chování. Jedná se o např. o špatnou hydroizolaci, takzvané tepelné mosty, poškození konstrukce domu, poškození rozvodů vody či odpadů, protékající střecha atd.

Nejčastěji osídlují naše domovy tyto plísně: Cladosporium, Penicillium a Aspergillus. 

Rizika soužití s plísněmi

Plísně jsou velký estetický problém. Dle svého druhu mohou vytvářet černé, šedé či oranžové nevzhledné fleky, navíc může místnost, v níž plísně jsou, nepříjemně, zatuchle zapáchat. Stejně pak zapáchají také věci, které jsou v místnosti umístěny. Co je však mnohem horší, ohrožují naše zdraví.

Plísně doma 2

Problémy s plísněmi mají hlavně alergici, ale mohou zhoršit zdraví také nealergikům. Obzvláště vnímaví jsou k nim také kojenci a malé děti, staří lidé, lidé s narušenou imunitou a chronickými nemocemi plic.

Nyní se podíváme, jaké příznaky můžete mít, pokud jste vystavení plísním:

  • plný nos,
  • podrážděné oči,
  • podrážděná pokožka,
  • bolesti hlavy,
  • únava,
  • kašel,
  • bolesti v krku,
  • dušnost,
  • poruchy koncentrace,
  • poruchy spánku.

U astmatiků dochází ke zhoršení astmatu a vyššímu výskytu astmatických záchvatů. Studie také ukazují, že u dětí, které jsou vystaveny plísním, je vyšší riziko, že se u nich rozvine astma.

V případě, že máte doma tzv. toxickou černou plíseň Stachybotrys chartarum, jste vystaveni mykotoxinům, které, krom zmíněných obtíží, mohou vyvolat závažné stavy. Při dlouhodobém masivním vystavení může dojít k narušení imunitního systému, krvácení do plic u kojenců atd.

Plísně doma 3

Jak se zbavit plísní?

Zbavit se plísní může být velmi složité,  někdy naprosto nemožné. Plísní se totiž nezbavíte tak, že je odstraníte z povrchu. Jsou doslova „zažrané“ uvnitř materiálu, který pokrývají.

Mechanické odstranění plísní, bez odstranění příčiny, vede pouze k tomu, že se za nějaký čas objeví znovu. Mnohdy je nutné oškrábat malbu a dostat se přímo na cihlu a poté nanést „protiplísňové“ přípravky. Ale ani to nemusí stačit, pokud vám např. protéká střecha.

Nejdůležitější je snížit vlhkost v místnostech, tj. odstranit zdroje vlhkosti. Je dobré držet vlhkost v bytě pod 60 %. Je možné lépe větrat, nesušit prádlo v bytě, při vaření používat digestoř atd. Pomocníkem může být také odvlhčovač, který zachytává vzdušnou vlhkost, kterou kondenzuje do podoby kapaliny, kterou pak vylijete.

Neexistuje univerzální rada, jak se plísní natrvalo zbavit. Základním krokem je vždy odstranění příčiny jejich růstu. Jen odstranit následek, tj. již rostoucí plíseň, k jejich likvidaci nestačí.

Nežijte s plísní

Plíseň a její spory jsou všude. Nemůžeme zabránit, aby pronikly do našich domovů. Můžeme však zamezit tomu, aby v našich domovech rostly a poškozovaly naše zdraví. Zdravotní důsledky vystavení plísním mohou být závažné a není radno je podceňovat, hlavně u dětí, oslabených a starých lidí.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.