Poruchy příjmu potravy (PPP) - bulimie, anorexie


Asi každý z nás se už s tímto onemocněním někdy setkal. Když ne osobně, tak alespoň na internetových  stránkách. Občas probleskne v médiích přiznání některých celebrit, že si tímto problémem prošli. Ale samozřejmě už jsou naprosto v pořádku a vše mají pod kontrolou.

A to je první z mýtů této nemoci. Je to podobné jako s alkoholismem nebo drogovou závislostí. Toto onemocnění je bohužel celoživotní a může propuknout i po mnohaleté remisi. Teprve ve chvíli, když si pacient tento zásadní fakt uvědomí, má šanci začít žít bez relapsů.

Dalším mýtem je, že PPP trpí pouze ženy, nejčastěji v období puberty. Mezi pacienty jsou i muži (asi 10 %), starší ženy a bohužel i menší děti.

Odmítání potravy (anorexie), nebo záchvatovité přejídání (bulimie), je psychiatrické onemocnění. Není to jen rozmar. A co je nejzávažnější, je to nejčastější příčina úmrtí u psychiatrických onemocnění.

Bohužel s prudkým rozvojem sociálních sítí se stal kult těla velkým a zásadním problémem. Stačí jedna hloupá poznámka a člověk přestane jíst a problém je na světě. Dnes se často stává, že se pacienti rekrutují i z různých sportovních oddílů, kde je hmotnost důležitým faktorem (gymnastika, judo, biatlon apod.). U anorexie je většinou úbytek na váze viditelný a okolí jej zaznamená. Ale bulimici jsou schopni své onemocnění skrývat velmi dlouho a často jsou hmotnostně v úrovni lehké nadváhy.

Každý člověk, který má poruchu příjmu potravy, by měl být pod lékařským dohledem. U dívek je častým průvodním jevem vynechání menstruace, chudokrevnost, vypadávání vlasů apod.

Důležitým faktorem v léčbě je psychologická pomoc. A samozřejmě pomoc rodiny a nejbližšího okolí.

Morning,Portrait,Of,A,Beautiful,Young,Girl,With,Freckles

Bulimie a anorexie pohledem čínské medicíny

Tím, že pacienti přichází až ve chvíli, když už je nemoc plně rozvinuta, potřebuji v první řadě znát názor rodičů, rodiny nebo partnera, co vzniku PPP předcházelo. Z vyprávění o životě před nemocí, lze dobře vyčíst, jaké emoce byly klíčové pro vznik poruchy příjmu potravy. Pokud vám klient celou dobu vypráví, že se bojí zkoušky, že se bojí neúspěchu a má strach z odmítnutí, je nutné zbystřit. Je opravdu důležité všímat si slov, která lidé používají. Ta nám terapeutům mohou pomoci správně pochopit, proč zrovna u této slečny propukl problém s jídlem.

Pokud často mluví o strachu, znamená to nedostatečnost Ledvin.

Základní směsí, kdy jsou dalšími příznaky – obavy z chladu, studené nohy, nedostatek vůle je JIN GUI SHEN QI WAN. Z hub je ideální Cordyceps. Ve stravování je důležité vynechat chladné potraviny (mléčné výrobky, citrusy, syrovou zeleninu).

Pokud jsou pacienti spíše stále nespokojeni, všechno je štve, jsou stále v pohybu, je na pozadí stísněnost Jater.

A tady doporučuji poradit se s terapeutem, protože příčin stísněnosti může být mnoho, a terapeut je schopen na základě zkušeností vybrat tu nejvhodnější bylinnou směs.

  • Nedostatečnot Krve – příznakem bývá bledost, slabá nebo naopak velmi silná menstruace. V tomto případě je i typicky velmi bledý jazyk. Zde je opět důležitá vhodně zvolená strava (červená řepa, vařená kořenová zelenina, vařené maso, pokud není pacient vegetarián).
  • Mezi patologie Jater patří i horkost, která je typicky vidět na jazyku, který je červený, občas i se silným žlutým povlakem. Tady je důležité se vyvarovat ostrých jídel.

Ve všech případech doporučuji užívat i vitální houby. První volbou může být Reishi, která je teplotně neutrální a má velký přesah do zklidnění psychiky spolu s výživou. Další výborná houba na podporu Jater, která se podílí i na jejich zprůchodňování, je Maitake.

Další emocí, která je hodně obvyklá u PPP, je plachost Žlučníku. Lidé, kteří jej mají, jsou velmi neprůbojní, sedí v koutě a mají pocit ztracenosti, neviditelnosti. Bylinná směs SHI WEI WEN DAN TANG pomáhá lidem najít odvahu postavit se strastem života. Ale hlavní směs, kterou podávám u akutní fáze PPP je XIAO YAO WAN. Je to harmonizační směs, která vyživí střed, který je při poruchách příjmu potravin velmi oslaben, a zároveň pomáhá zvládat stres kolem nás.

Příběh z ordinace dnes žádný uvádět nebud, protože nechci mluvit o konkrétních lidech. Je to příliš osobní. Ale o co se podělit chci, je recept, jak naučit Žaludek opět tolerovat jídlo. Protože to je často největší problém, když už hlava konečně povolí, Žaludek stále moc nechce potravu přijímat. Ideální je uvařit hovězí vývar, který scedíte a před každým jídlem si ohřejete hrnek (asi 1,5 dcl). Ale jen čistý vývar bez zeleniny. Nikdy neohřívat v mikrovlnné troubě!!! A pak je dobré sníst klidně jen pár piškotů a postupně přidávat množství i druhy potravin. Opravdu to zabírá. Vývar můžete nechat v lednici 3 dny. Nedávejte do mrazáku. Vždy uvařte nový.

A hlavně svým blízkým věnujte pozornost a lásku.

 

Autor: Jana DedkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.