Od chaosu k harmonii: Jak vhodně kombinovat alternativní terapie
Dát si silnou kávu, navonět se parfémem, spěchat na lekci nebo se dosyta najíst těsně před jógou. To všechno jsou zdánlivé detaily, které zásadním způsobem mohou ovlivnit to, jak se na jógamatce budete cítit.
Úspěchem jógové praxe je na ni nespěchat. I ten nejdisciplinovanější jedinec z nás se někdy opozdí. Chaotické dobíhání, abyste vše stihli na minuty a dostali se na hodinu včas, může vést ke zvýšenému napětí ve vašem těle.
Pokud si stanovíte záměr, že chcete věnovat čas sami sobě při józe, žijte ji už cestou na lekci. Stejně tak po ní. Part-time spiritualita nefunguje viz článek 5 triků, jak si udělat čas na jógu. Potenciální vyrušení ostatních pozdním příchodem lze vnímat jako příležitost k učení se karma józe, tedy ke kultivaci schopnosti být přítomný za jakékoliv situace.
Svačinka je v pořádku, dáte-li si ji ideálně 2 hodiny nebo alespoň 30 minut před cvičením. Jsou však techniky, jako například očistná nauli, při kterých je opravdu dobré být nalačno. Pokud vás v mládí rodiče naučili, že se bez pořádné snídaně nesmí z domu a máte ráno velký hlad, zkuste banán nebo jíst dříve během dne, abyste nejedli těsně před lekcí.
Kofein zvyšuje srdeční tep, způsobuje svalové napětí a narušuje vnitřní rovnováhu, navíc může snížit hladinu serotoninu. I přesto, že je součástí ranního rituálu mnoha lidí, těsně před lekcí jógy se nedoporučuje.
Je v pořádku pít vodu před, během i po lekci. Ne moc a ne mnoho, důvod je podobný jako důvod, proč byste před lekcí jógy neměli jíst hodně jídla. Plný žaludek vám znemožní pohodlné provádění ásan.
Alternativa může být (podle ročního období, denní doby a vašeho rozpoložení) například vlažná voda s citronem nebo bezkofeinový čaj. Pokud máte pocit, že nutně potřebujete energii, místo šálku kávy vyzkoušejte bhastriku. Tato dechová technika je tak energizující, že si vysloužila přezdívku ,,jogínská káva". Povzbuzuje centrální nervový systém, probouzí vás a zároveň uklidňuje.
Mnoho lidí má ve zvyku používat deodoranty, tělové spreje, parfémy, kolínské vody a další osvěžovače. Nejlepší by však bylo, kdybyste vůně před jógou vynechali úplně.
Důležitou součástí jógy je neustálé hluboké dýchání. Silné výpary budou rušit nejen vás, ale i lidi ve vašem okolí. Pokud je pro někoho nereálné se jich vzdát, zkuste použít alespoň produkty na přírodní bázi a bez alkoholu.
Je neskutečně důležité dopřát svému tělu po cvičení jógy čas na uvolnění v pozici mrtvoly. Naše tělo, a nervový systém obzvlášť, potřebují čas pro integraci účinků předchozích ásan a dechových technik. Nepřeskakujte ji, dopřejte si savásanu alespoň na chvíli vždy na konci vaší jógové praxe.
„Ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, ať si spal doma, nebo venku. Druhý den ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, dělej jógu,” tak uzavírá téma jeden z nejznámějších citátů jógového guru Pattabhi Joise.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.