Předsevzetí: přestanu kouřit - 1. díl


Kouřím. Už 34 let. Aktivně sportuji, denně běhám a cvičím, jím zdravě… ale hulím. Už 34 let se sám před sebou ospravedlňuji tím, že kouření dýmky je přece zábava ušlechtilá, žádná závislost. A že když místo cigaret gentlemansky pokuřuji doutníky, že to přece není tak zlé. Vždyť přece tolik úspěšných a slavných lidí kouřilo a dožili se při tom vysokého věku! Je mi ale jasné, že jsou to jen výmluvy. Že si sám před sebou vylepšuji svůj obraz. Obraz kuřáka a slabocha, který s tím zatím nemá sílu seknout. Jenže je čas novoročních předsevzetí. Proč to tedy nezkusit právě teď a nestat se… nekuřákem?

Že je kouření nezdravé, o tom tento článek být nemá. Nechci Vám znovu připomínat, co všichni normální lidé, kteří mají všech pět pohromadě, dobře vědí. Kouření opravdu zabíjí. Po 35. roce života Vám každý rok kouření ubere cca 3 měsíce života. Nekuřáci tak v průměru žijí o 16 let déle než kuřáci.

Dva druhy závislosti

Nejprve se na kouření podívejme pohledem odborníků na závislosti. Problém můžeme rozdělit na dvě části: psychickou (naučené chování) a drogovou (závislost na nikotinu).

 • Psychicky závislý je na kouření v různé míře každý kuřák. Naučil se zapalovat si v určitých situacích (odpočinek, po jídle), při určitých činnostech (pití kávy) nebo v určité společnosti (zejména s kuřáky, v restauraci). Máme tedy problém č. 1 – psychickou závislost.
 • Pokud kouříme delší dobu, je pravděpodobné, že se u nás vyvinula fyzická závislost na nikotinu. Kouříte denně většinou 10 a víc cigaret, první si zapalujete do hodiny po probuzení, dělá Vám problémy nekouřit? V tom je na nikotinu závislé už i naše tělo.

Podstatné při odvykání kouření je uvědomění: chci! Podpůrné přípravky (i léky) jsou berlička, ne řešení. Musí jít o komplexní proměnu životního stylu včetně změny rituálů a zvyků. Ale stojí to prý za to!

Stop,Smoking,Concept.,Closeup,Of,Woman,Hand,Refusing,To,Take

Až s tím seknu, dřív než to se mnou sekne...

Odborníci nás kuřáky ujišťují o tom, že i když kouříme spoustu let, stále je možné negativní dopady kouření zvrátit. Jakmile definitivně „sekneme“ s cigaretami, pocítíme zdravotní přínosy svého rozhodnutí už po pár hodinách a s přibývajícími roky se budou prohlubovat. Co se přesně bude dít s naším tělem v hodinách a dnech po poslední cigaretě?

 • 1 den – do jednoho dne poté, co skoncujeme s kouřením, snížíme riziko infarktu. Důvodem je menší zúžení žil a tepen a zvýšení hladiny kyslíku, který potřebuje naše srdce ke správnému fungování. Hladina nikotinu v krvi se v této době také sníží na zanedbatelné množství.
 • 2 dny - po 48 hodinách začnou znovu růst dříve poškozená nervová zakončení. Můžeme si také všimnout, že se zostří smysly, které byly předtím otupeny kvůli kouření. Možná si uvědomíme, že Vám jídlo chutná a voní lépe než dříve.
 • 3 dny - do tří dnů po ukončení kouření se nám začne snáze dýchat. Je to proto, že průdušky uvnitř plic se začaly uvolňovat a více otevírat. Kromě toho se zvýší naše kapacita plic.
 • 7 dní - týdenní milník je důležitý nejen pro naše zdraví, ale také proto, abychom uspěli se svým záměrem přestat kouřit – tedy pro naši vůli. U kuřáků, kteří úspěšně zvládnou týden bez cigarety, je devětkrát větší pravděpodobnost, že s tímto zlozvykem skoncují nadobro.
 • 14 dní – do dvou týdnů od ukončení kouření dýcháme snadněji v klidu i při chůzi. Děje se tak díky lepší cirkulaci vzduchu v našich plicích. Jejich funkce se také zlepšila až o 30 %.
 • 1 měsíc - máme celkově více energie, nezadýcháváme se při cvičení a jsme lépe chráněni před bakteriálními infekcemi. Je to dané tím, že plíce se pomalu obnovují a snižuje se v nich hromadění hlenu, které může vyústit v infekci.  
 • 3 měsíce – do tří měsíců po ukončení kouření se u žen zlepšuje plodnost a také riziko, že se jejich dítě narodí předčasně.
 • 6 měsíců - po šesti měsících odvykání si mnoho lidí uvědomí, že lépe zvládají stresující události, které je potkají, aniž by měli pocit, že si musí zapálit. Ustane také vykašlávání hlenu, které způsobovaly chemikálie obsažené v cigaretách, a to v době onemocnění (nachlazení, chřipka) i mimo něj. 
 • 1 rok - naše plíce zaznamenají dramatické zlepšení zdraví, pokud jde o kapacitu a funkci. Zjistíme, o kolik snadněji dýcháme, když se namáháme, a o kolik méně kašleme ve srovnání s dobou, kdy jsme kouřili.
 • 5 let - podle některých studií nyní klesne naše riziko úmrtí na rakovinu plic o polovinu ve srovnání s tím, kdy jsme kouřili.
 • 10 let - riziko úmrtí na rakovinu plic se u nás sníží na riziko u nekuřáka. Buňky, které byly dříve prekancerózní (ve stadiu před vznikem rakoviny), jsou nyní nahrazeny zdravými buňkami. 
 • 15 let - riziko infarktu a cévní mozkové příhody se snížilo na stejné riziko jako u člověka, který nikdy předtím nekouřil.

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Předsevzetí: přestanu kouřit – 2. díl

Zobrazit Článek

Předsevzetí: přestanu kouřit – 2. díl
4 min

Předsevzetí: přestanu kouřit - 1. díl

Zobrazit Článek

Předsevzetí: přestanu kouřit - 1. díl
4 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.