Přejídání není o disciplíně


Na počátku našich chutí stál NÁVYK

Pojďme si nejdříve vysvětlit, co je to návyk. Návyk vzniká při opakovaném uspokojování něčeho. Naše návyky, ač si to připouštíme, či nikoliv, se zakládaly již v pravěku a vznikaly jako poptávka po jídle, které nás zasytilo. Do mozku byla vyslaná informace: „jídlo, které nás zasytí, je správné jídlo!!!“ A právě tato informace se v mozku uložila!!! Stačilo se potom setkat v přírodě s takovým jídlem a mozek již vysílal signály, že toto jídlo je pro nás to správné.

A tak se postupně vytvořil NÁVYK NA URČITÉ CHUTĚ, které byly pro naše tělo bezpečné, protože přinášely pocit sytosti, byly zdrojem těch správných živin.

O jaké že to šlo chutě? Všichni je dobře známe. Šlo o tři základní chutě: SLADKOU, která reprezentovala bezpečný zdroj energie (ovoce, divoké trávy), TUČNOU, která byla vydatným zdrojem energie (tučné maso) a SLANOU, která byla zdrojem elektrolytů (voda, ryby a mořské plody). Pokrm, který obsahoval tyto tři chutě, navodil v těle pravěkého člověka pocit blaženosti a uspokojení, a tím se ještě více posilovala informace o prospěšnosti tohoto jídla. Tedy jak vidíte, základy k našim chutím byly položeny opravdu velmi, velmi dávno.

Kořeny našich chutí sahají do pravěku, a proto je nemůžeme ovládat disciplínou!

Naším úkolem v současné době zůstává jediné, uspokojovat naše chutě přes správné potraviny. Ptáte se, které to jsou? Správné potraviny dávají správné stimuly a přinášejí pocit nasycení.

Potraviny, zbavené výživnosti, dávají chybné stimuly

Od druhé světové války se náš jídelníček zásadně změnil a s ním se změnila i výživová hodnota jídla.

Ještě před válkou lidé kupovali základní potraviny bez značek a obalů. Kupovali tolik potravin, kolik potřebovali.

Tento způsob stravování samozřejmě nevedl ke zvyšujícím se ziskům z prodeje potravin, a proto došlo k razantní změně strategie prodeje. Byla zavedena reklama na průmyslově upravené potraviny, která měla za úkol nekonečným opakováním nabízených produktů je dostat do našeho podvědomí a vyburcovat nás k jejich nákupu. Skutečnost, že náš mozek reaguje na konkrétní chutě (sladkou, tučnou a slanou), využili specialisté pro potravinářskou výrobu a začali v tomto duchu upravovat potraviny. Potraviny zbavili živin, vody, vlákniny, přírodních cukrů a nahradili kukuřičným sirupem, zdravé tuky ztuženými nebo průmyslovými oleji a přírodní chutě umělými dochucovadly a aromaty. To vše s jediným cílem:

Nutričně prázdné potraviny jsou totiž silnými stimulanty chutí, nepřinášejí tělu žádné živiny, a proto přirozeně nutí tělo k další a další konzumaci za účelem nasycení, ale to nepřichází. V konečném výsledku potom kupujeme mnohonásobně více potravin, a tím rostou zisky jejich výrobcům a prodejcům.

Fast,Food,And,Unhealthy,Eating,Concept,-,Close,Up,Of

Tyto upravené potraviny bez jakýchkoliv živin pouze stimulují centra v mozku, ale z jiných důvodů, než zamýšlela příroda. Jejich konzumace nás dovedla k ohromné závislosti. Vysvětlení je nadmíru jednoduché. Tyto potraviny neobsahují žádné živiny, pouze prázdné kalorie. Tudíž nesytí a tělo má tendenci jich konzumovat veliké množství. Signál o nasycení nepřichází z mozku, ale naopak ze žaludku, který je již přeplněný. V tento moment máme v sobě tolik nutričně prázdných potravin, které rozpoutají řetězec chybných hormonálních stimulů. A už se v těle roztáčí kolo hrůzy.

Disciplína nám určitě nechybí

Zvládat tyto chutě disciplínou, tedy snahou poručit si, není jednoduše možné. Nejsme slaboši, i když se tak často cítíme. Máme pocit, že jsme zklamali sami sebe. Přece stačilo si např. ty slané chipsy odříct a nekonzumovat je.

Je potřeba si ale uvědomit, že současné potraviny jsou navrženy pouze za účelem stimulace chuťových pohárků, a ne za účelem vyživení těla.

Sladká chuť v přírodě pochází ze sezónního ovoce, které je bohaté na vitaminy, minerály a mnoho dalších fytonutrientů. Dnes za touto chutí stojí umělá sladidla, rafinované cukry, kukuřičný škrob se spoustou fruktózy. Zdrojem tučné chuti v přírodě je výživná bílkovina se zdravými tuky. V moderní době je tato chuť reprezentována smažením. Slanou chuť v přírodě přinášejí mořské plody a ryby a my dnes konzumujeme jako zdroj této chuti přesolené polotovary.

Myslím, že nyní už určitě chápete, milí čtenáři, co nám moderní doba vzala – výživnost jídla. Nahradila ji prázdnými kaloriemi a syntetickými sloučeninami, které šidí naše tělo, za účelem mylných a abnormálních stimulů.

Přetrvávající biologické signály nás vedou k nadměrné konzumaci sladkých, tučných a slaných jídel bez živin, po kterých tloustneme, a přitom jsme podvyživení!!!

Výrazné sladké, slané a tučné chutě těchto nepravých potravin zastírají chutě potravin přírodních. Ty se potom často jeví jako mdlé a málo chutné. Příkladem může být mlsání u dětí, které jsou zvyklé na průmyslové silně naslazené pamlsky. Pro takové děti je ovoce málo lákavé, jelikož není vůbec sladké ve srovnání s průmyslově vyumělkovanými potravinami, které navíc nemají žádnou výživnou hodnotu. Děti, vyrůstající na průmyslových potravinách plných rafinované bílé mouky a cukru, průmyslově ztužených tuků, dochucovadel a éček, nedostávají správné stimuly do mozku. Nezapínají se zpětné mechanismy v podobě hormonu sytosti a děti se stávají na těchto potravinách závislé. Sní spoustu kalorií, ale nejsou syté.

Nasycení nelze obelstít, protože vychází ze skutečné výživové potřeby těla.

Healthy,Or,Unhealthy,Food.,Concept,Photo,Of,Healthy,And,Unhealthy

Nasycení nelze obelstít

Jak jsme si již vysvětlili, chutě se zakládaly v pravěku a sloužily k uspokojení potřeb našeho těla. Tím, že chutě tělo uspokojovaly a dělaly mu dobře, tělo se na nich stalo závislé. Chutě ovládly náš mozek, ve kterém se vytvořil návyk. Tři základní chutě (sladká, tučná a slaná) se staly pro tělo návykové, ale současně byly jistou a bezpečnou volbou a zárukou dostatku živin. Při konzumaci takovéto stravy se žaludek postupně plnil a potrava se posouvala do střeva, kde probíhalo trávení. Tělo bylo zásobeno živinami a z trávicího traktu byl vyslán signál do mozku: „tělo načerpalo dostatek živin.“ Mozek zprávě rozumí a dává signál přestat jíst.

TOTO JE PODSTATA NASYCENÍ!!!

Ač si to neuvědomujeme, pocit nasycení hraje absolutně klíčovou roli při ovládání našich chutí. Naším nejdůležitějším úkolem při sestavování jídla je dbát na jeho vysoký sytící efekt.

Co říkáte, není čas s touto katastrofou skoncovat a vrátit se k výživným, plnohodnotným potravinám, které nám vrátí zdraví a rovnováhu? Tak neváhejte a dejte tělu šanci skoncovat s nadváhou, nemocemi a stresem!!!

 

Autor: Mgr. Ivana Stenzlová



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Léčba ortopedických onemocnění zvířecích pacientů čínskou medicínou

Léčba ortopedických onemocnění zvířecích pacientů čínskou medicínou
6 min

Nenechte se převálcovat podzimní depresí!

Zobrazit Článek

Nenechte se převálcovat podzimní depresí!
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 39. díl - Yang Fu (GB-38)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 39. díl - Yang Fu (GB-38)
3 min

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti

Zobrazit Článek

Jak odstranit blokády způsobující bolest a ztrátu pohyblivosti
5 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.