Problematika moxování


Moxování je nahřívání akupunkturních bodů pomocí doutnajícího pelyňku čínského zpracovaného do různých forem. Je jednou ze základních léčebných metod tradiční čínské medicíny a představuje skvělý způsob doplňování čchi a jangu, stejně jako rozptylování vlhkosti a chladu.

Co k moxování potřebujeme?

Nějakou formu pelyňku čínského, sirky, svíčku nebo jiný zdroj ohně a případně dusítko. Mezi často používané formy moxy patří moxovací doutníky, pelyňková vata, nalepovací moxy, moxa na jehlu nebo různě velké válečky, které se dají vložit i do moxovacích domečků.

Pro domácí použití budou nejvhodnější formou doutníky, u kterých můžete přesně kontrolovat hoření a vzdálenost od akupunkturního bodu. Výhodou mohou být i nekouřivé formy moxy, který nemají tak pronikavou vůni jako moxa čistě pelyňková.

Jak se moxování provádí?

Moxu si řádně nahřejeme a přiblížíme k akupunkturnímu bodu, který chceme ošetřit. Doutník nahříváme nad svíčkou nebo silnějším zdrojem ohně, dokud není natolik rozžhavený, aby doutnal sám. Drobnější formy stačí chvilku nahřát i nad zapalovačem.

S moxou vždy pracujeme tak, abychom nepopálili ani sebe ani ošetřovaného. V našich končinách není žádoucí, aby po moxování zůstávala spálenina na kůži. Pracujeme tedy tak, aby v místě akupunkturního bodu bylo cítit příjemné teplo, které moxa vydává a aby se bod postupně prohříval. Vždy dáváme pozor, abychom se nedotkli rozžhaveným koncem kůže nebo aby popílek z moxy nepopálil kůži. U doutníku přibližujeme a oddalujeme zapálený konec k akupunkturnímu bodu tak, aby ošetřovaný v místě bodu pociťoval příjemné teplo. Ve chvíli, kdy je teplo už příliš intenzivní, přestáváme daný bod moxovat a přesuneme se k dalšímu bodu, který chceme ošetřit.

Jakmile jsou všechny body dostatečně prohřáté, je potřeba moxu zhasnout. Některé formy dohoří samy, doutník se dá uhasit odložením do dusítka, namočením do vody nebo zavřením do prázdné sklenice s víčkem, ve které moxa zhasne, jakmile dojde kyslík.

PROBLEMATIKA MOXOVÁNÍ 2

Kdy je moxování užitečné?

Moxování doplňuje čchi a jang, bude tedy užitečné u stavů nedostatku či prázdnoty čchi a/nebo jangu a také tam, kde je přítomný chlad. Bude vhodné pro bledé, zimomřivé, unavené jedince, pro ty, kteří vnímají chlad na některé části jejich těla a ty, kterým od jejich potíží ulevuje teplo. Bolesti, u kterých moxa dělá dobře, jsou bolesti z prázdnoty, které jsou obvykle dlouhodobější, obtěžující, ale ne moc intenzivní a člověka většinou neparalyzují. Pomůže ale i na bolesti z napadení chladem, které mohou být i velmi silné a kromě výše uvedených účinků podporuje i odvádění vlhkosti z těla, takže jej využijeme i u otoků.

Moxa bude také vhodná, když uvidíte na jazyku silnější bílý povlak, bledší barvu jazyka nebo nahmatáte pomalý pulz.

Kdy moxování vhodné není?

Obecně u stavů nadbytku a horkosti. Pokud je v organismu plné nebo prázdné horko, je dobré se moxování úplně vyhnout nebo aspoň zvážit, které dráze a orgánu další přísun tepla neuškodí.

V těhotenství je moxa doporučována jen za specifických podmínek jako metoda, která může způsobit obrat plodu. Moc vhodná také není v parném létě, kdy už máme dost tepla venku a nepotřebujeme do těla další dodávat.

Od moxování by vás měla odradit také červená barva jazyka, ať už se žlutým povlakem nebo úplně bez povlaku a také rychlý pulz. Stejně tak při alergii na pelyněk je vhodné se moxování vyhnout.

Jak dlouho a často se moxování provádí?

To záleží i dle typu moxy, kterou použijete. Obecně můžeme říct, že dokud je to na daném bodě příjemné a dokud nezčervená kůže v místě akupunkturního bodu. U nahřívání doutníkem to může u jednoho bodu trvat klidně 1-15 minut, podle stavu organismu ošetřovaného. Jakmile moxování na daném bodě začne pálit, posuneme se obvykle ke stejnému bodu na opačné straně těla, ošetříme jiný akupunkturní bod nebo moxování ukončíme.

Moxování může být dobré provádět i každý den u člověka, který je hodně zimomřivý a vyčerpaný. Tělo nám dá samo najevo, kdy už je tepla dost, tím, že se doba moxování na jednotlivých bodech bude postupně zkracovat.

 

Nevíte, jak si moxovací doutník a moxování představit? V tom případě vám může pomoct toto krátké video: https://youtu.be/8N5BplsDsRE .



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Slezina pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Slezina pohledem čínské medicíny
4 min

Káva a rakovina: Fakta, která vás možná překvapí

Zobrazit Článek

Káva a rakovina: Fakta, která vás možná překvapí
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
2 min

Kari z červené čočky s dýní

Zobrazit Recept

Kari z červené čočky s dýní
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.