Senná rýma pohledem čínské medicíny


Na jaře začne mnoho lidí trápit senná rýma. Tento název není úplně přesný, protože se nejedná o reakci na seno, ale na pylová zrnka rostlin a stromů. Přesnější název je tedy sezonní alergická rýma. Není to nemoc nebezpečná, dokáže nám ale hodně znepříjemnit život. Podle statistik jí trpí 30-50 % populace.

Jedná se tedy o alergickou reakci na pyly rostlin a stromů. Typickými příznaky jsou ucpaný nos, vodnatá rýma a kýchání. Často se přidávají i červenání a slzení očí. Asi ve 20 % případů je senná rýma spojená s dýchacími obtížemi. Tyto potíže mohou přerůst později do závažnějších problémů, jako jsou bronchitida či průduškové astma.

Pohled západní medicíny

Z pohledu západní medicíny je příčinou senné rýmy nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na pylové zrnko. Imunita běžného zdravého člověka na pylové zrnko nereaguje, nevyhodnotí ho jako nebezpečné. U alergiků ale imunitní systém špatně vyhodnotí částice pylu jako objekt našemu organismu nebezpečný a spustí obranné reakce.

Senná rýma je důsledkem reakce pylového zrnka a protilátek třídy IgE. Tyto protilátky se hojně nacházejí u alergických lidí na povrchu žírných buněk. Žírné buňky jsou velmi důležité pro správné fungování našeho imunitního systému. Nacházíme je na strategických místech, kde může dojít ke kontaktu našeho organismu s vnějším patogenem, tzn. v kůži, v plicích, v trávicím systému, a také v nosním epitelu. Jsou důležité třeba při hadím uštknutí nebo jako obrana při obraně před parazity, bakteriemi či viry.

Při kontaktu pylového zrnka s protilátkou IgE dojde k odemknutí nákladu žírné buňky a jsou do systému uvolněny takové látky, jako jsou třeba histamin či proteázy.  Proto západní medicína používá primárně u senné rýmy léky, které inhibují uvolňování histaminu. Histamin a další látky způsobí rozšíření cév (aby se do boje mohly zapojit větší buňky imunitního systému) a v podstatě vytváří zánět, jako obrannou reakci našeho organismu na útok zvenčí. Nicméně ještě mnoho mechanismů spojených s alergickými reakcemi pravděpodobně čeká na své objevení.

Přístup čínské medicíny

I lidé ve staré Číně trpěli alergiemi, ale pravděpodobně ne v takové míře, jako lidé v dnešní společnosti. I proto není tento problém v klasických učebnicích tradiční čínské medicíny moc často rozebírán. Lékaři tradiční čínské medicíny nemluví o nemocech tak, jak je dnes chápeme my, ale hovoří třeba o obrazu nedostatečnosti Qi (čchi, energie) Plic, o obrazu stagnace Jaterní Qi, o obrazu vlhkého horka v dráze Žlučníku apod. Takže nepoužívají většinou ani pojem senná rýma. Nejblíže pojmu senná rýma je pojem Bi Qiu, což v podstatě znamená „plný nos“. Typickými příznaky pro Bi Qiu je velké množství řídkého vodnatého hlenu vytékajícímu z nosu a kýchání. Obrazy, které jsou podkladem pro Bi Qiu, jsou nedostatečnost obranné Qi Ledvin a Plic (což je kořen nemoci – Ben) a zadržování chronického větru v nose (což je vrcholek nemoci – Biao). Spolupříčinou senné rýmy bývá kromě výše uvedeného i nedostatečnost Qi Sleziny či horko z Jater.

Nedostatečnost obranné Qi Ledvin a Plic

Ledviny jsou základem veškeré energie našeho organismu. Je v nich uložena energie, kterou získáváme od našich předků. Pokud naši rodiče žili ne úplně zdravě (hlavně třeba matka v době těhotenství), tak bude naše energie ledvin hodně oslabená. A to se může promítnout v mnoha zdravotních predispozicích. Ledviny se také přímo podílejí na dýchání, a jsou tak propojené s plícemi. Teorie čínské medicíny říká, že ledviny řídí nádech a plíce výdech. Ledviny řídí obrannou Qi našeho organismu. V jedné z klasických knih čínské medicíny, v Základních otázkách, se píše: „Ledviny řídí kýchání“ (přes řídicí dráhu). Popravdě kýchání může být způsobeno i větrem, o kterém budu psát za chvíli. Z výše uvedeného vyplývá, že systém ledvin výrazně ovlivňuje imunitní reakce.

Plíce řídí nos, dýchací cesty a samotnou funkci dýchání. Řídí také spolu s ledvinami obrannou energii, která je schopná uzavřít póry a zamezit vstupu patogenů z vnějšího prostředí. Oslabení plic vede nejen k dýchacím problémům, ale také k oslabení imunitních funkcí.

Plíce a Ledviny jsou oslabené hlavně díky dědičným vlivům (hlavně u dětí). Nicméně přepracovávání se a následné braní si z rezerv (které jsou v Ledvinách) nebo třeba kouření příliš stavu Plic a Ledvin neprospívají. Později dochází i k vlivům oslabené Sleziny (což je zjednodušeně řečeno synonymum pro trávení), která vytváří hlen, a ohně Jater, která se zahřívají nadměrnými či potlačovanými emocemi.

Abstract,Turquoise,Blue,Luminous,Background.,Blurry,Nature,View,In,Spring.

A co vítr?

Nedostatečnost Ledvin a Plic tvoří kořen nemoci, její základ. Vrcholkem, mohli bychom říci akutní příčinou, je vítr. Vítr v čínské medicíně patří k jednomu z vnějších klimatických patogenů. Patří k nim dále chlad, horko, oheň, vlhko a sucho. V dnešním chápání bychom mohli říci bakterie, viry, chlamydie nebo třeba alergeny. Ale zůstaňme u symbolického vyjadřování čínské medicíny.

Vítr je patogen hodně dynamický a proměnlivý. Dokáže se kombinovat s dalšími patogeny, hlavně s chladem a horkem. Je třeba příčinou i podzimních viróz, které mají se sezonní rýmou mnoho společných symptomů. V případě senné rýmy se ale nejedná o vnější vítr, ani o vítr vnitřní (který vzniká v Játrech a je příčinou třeba epilepsie či mozkové příhody), ale jedná se o určitý druh chronického větru, který přetrvává v horní části respiračního systému díky nedostatečnosti obranné energie Ledvin a Plic. Jejich energie je tak slabá, že není schopná ho vypudit. A pak přijde vnější vítr v podobě alergenu, v tomto případě pylového zrnka a člověk začne vnímat příznaky, jako jsou ucpaný nos, kýchání a vodnatá rýma.

Jak může pomoci čínská medicína?

Podle čínské medicíny je nutné řešit jak kořen problému (původní příčinu), tak vrcholek, kterým je v tomto případě vítr.

Čínská metoda nabízí mnoho možností, jak se s tímto problémem poprat. Velmi dobrá je akupunktura (napichování jehliček do akupunkturních bodů). Hlavně při řešení akutního stavu senné rýmy.

Výborné jsou také bylinky či vitální houby.

Čínská fytoterapie je hodně individuální terapie a obvykle používá bylinné recepty na míru daného člověka. Každý jsme jiný a každý má příčiny svých zdravotních problémů trochu jinak poskládané.

Ne vždy je ale v dosahu terapeut, který vám sestaví bylinný recept na míru. Pro tyto situace je možné použít již připravené produkty ve formě bylinných tinktur, kapslí či tablet.

Zkusím teď probrat čtyři, které nejčastěji v ordinaci používám. Jako první je kombinace hub Reishi a Cordyceps, které řeší kořen. Posilují Ledviny a Plíce.

Cordyceps

Cordyceps (Cordyceps sinensis) je houba, která posiluje zároveň Ledviny a Plíce. Stejně jako ostatní houby dokáže imunitní systém jak stimulovat, když je oslabený a my chytneme každou virózu, která se kolem nás mihne, tak i tlumit, pokud je jeho reakce nepřiměřená. Čehož se využívá hlavně u alergií či autoimunitních problémů. Cordyceps bych nepoužil u člověka, který je hodně horkokrevný a má třeba vysoký krevní tlak.

Reishi

Reishi (Ganoderma lucidum) je houba s velmi širokým záběrem účinků. Doplňuje celkovou energii a podporuje vitalitu. Harmonizuje psychiku. Používá se u různých kardiovaskulárních problémů. A hlavně stejně jako Cordyceps, reguluje imunitní systém.

Obvykle si dávám ráno 2 kapsle Cordycepsu (používám ten 30% od MycoMedica.cz, ale vím, že zvláště u alergií používají někteří kolegové ten 50%) a večer 2 kapsle Reishi (opět MycoMedica.cz a někteří dávají tu 50%). Vždy 5 dní užívat, 2 dny pauza. U senné rýmy doporučuji minimálně 3 měsíce před začátkem sezony. Někdy dávám ještě i před začátkem zimy (třeba využívat po balení). U celoroční rýmy klidně celý rok.

3 Senná rýma

Yu Ping Feng San

Druhou možností, kterou používám při řešení kořene senné rýmy, je tradiční směs Yu Ping Feng San. Možná ji znáte pod názvem Obranný val. Je to směs bylinek, která velmi výrazně stimuluje Wei Qi (obrannou energii). Wei Qi je systém naší obrany, který brání povrch našeho těla. Povrchem jsou kromě kůže i sliznice respiračního a trávicího systému. Dnes bychom řekli, že tato směs reguluje imunitní systém, pomáhá ho stimulovat, pokud je oslabený, a tlumí ho, pokud reaguje nepřiměřeně na nějaké alergeny. Třeba pylová zrnka.

Směs je vhodné užívat třeba 2-3 měsíce před pylovou sezonou. Často ji dávám s výše uvedenými houbami.

Te Xiao Bi Min Gan Tang

Směsí na akutní projevy je možné použít více. Jednou z těch modernějších je recept Te Xiao Bi Min Gan Tang, který možná znáte pod názvem Nefritový závoj. Používá se na vrcholek nebo můžeme říct akutní projevy senné rýmy. Směs nemá žádné vedlejší negativní účinky. Snižuje překrvení nosní sliznice, zastavuje kýchání a zprůchodňuje dýchací cesty. Má též výrazné protizánětlivé účinky. Zároveň posiluje energii Qi Plic. Směs není návyková a nezpůsobuje ospalost. Existuje studie (viz text o této směsi na stránkách CinskyHerbar.cz), která prokazuje protialergické působení bylinek Xin Yi Hua a Cang Er Zi, což jsou dvě dominantní byliny tohoto receptu. Bylo prokázáno, že mají protialergické, protizánětlivé a analgetické účinky. Současně regulují hladinu IgE.

Směs se dává pouze v době sezony, kdy člověk pozoruje charakteristické příznaky.

Můžeme si pomoci i změnou stravování?

Můžeme. Obvykle doporučuji způsob stravování zaměřený na posílení energie Sleziny. Slezina vyrábí Qi a krev, což je palivo pro náš organismus. Pokud dobře funguje, tak zásobuje i Plíce a z přebytků doplňuje i Ledviny.

Slezina miluje pravidelnost, a to hlavně ve stravování. Jezte ve stejné časy. Ideálně 3x denně. Děti a třeba lidé s hypotenzí častěji. Jezte kvalitně a pestře. Žádná éčka, barviva, či konzervanty.

Doporučuji v době akutních projevů vynechat mléčné a sladké produkty. Někdy pomůže omezit i bílou mouku. Zároveň alergizují potraviny, jako jsou arašídy, plody moře, citrusy apod. Každý to má trochu jinak.

Pokud jsou projevy horka, například červenání očí, tak omezte pálivé, kořeněné, smažené, pikantní apod. potraviny.

Závěrem

Řešit sennou rýmu a jiné alergické projevy, je často běh na delší trať. Je dobré řešit problém, když jsou akutní projevy, jako jsou rýma a kýchání. Mnohem důležitější je ale řešit kořen problému. Posilovat Ledviny, Plíce a Slezinu. Případně pročišťovat Játra a Žlučník od horkosti (pozor to ne úplně znamená užívat ostropestřec na regeneraci jater, ale spíše pročišťovat z jater horko, třeba směsí Long Dan Xie Gan Tang). Tento spíše preventivní postup posilování Ledvin, Plic a Sleziny praktikujte klidně po celý rok, nejen v době pylové sezony.

 

Autor: Milan SchirloČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.