Smutek - emoce podzimu: Jak na překonání sezónní deprese?


Když se řekne „podzimní deprese“, automaticky se mi vybaví podzimní film „Šeptej“, který ve mně kdysi v mém raně pubertálním věku zanechal hluboký dojem. Nebylo to jen postavou ztvárněnou mladičkou Tatianou Dykovou, černobílým psím pohledem na svět a hudbou, ale také zmínkou o „podzimní depce“, která pro mě byla naprosto nepochopitelnou novinkou, protože podzim miluji.

Tedy pokud není provázen urputnými lijáky, v jejichž důsledku se v koňských výbězích dělá poměrně vysoká vrstva bahna. V takovém případě se mi na mysl také derou černé myšlenky. Na druhou stranu v tomto prostředí vzniká i dost komických situací. Nicméně vás bude spíš zajímat, jakou souvislost má podzim se smutkem.

Podle tradiční čínské medicíny značnou, což nicméně neznamená, že je nutné smutku podléhat a nechat ho rozvinout v úzkost až depresi. Na úvod si pojďme shrnout, co vše podle čínské filozofie patří k podzimu, protože se nám tyto informace následně budou hodit.

  • Hlavním elementem je kov (jeho projevem je mimo sucha také smutek)
  • Yinovým orgánem jsou Plíce
  • Yangovým orgánem je Tlusté střevo
  • Emocí je smutek, respektive žal (jedná se o emoci Plic)
  • Zvukem je pláč
  • Patogenem je sucho
  • Barvou je bílá
  • Fází rozvoje je sklizeň
  • Chutí je ostrá
  • Smyslovým orgánem je nos

Podzimní smutek nemusí přerůst v podzimní depku

Podzim to nemá jednoduché, protože následuje po létě, které je plné yangové energie, radosti, slunce, radovánek a společenských aktivit. Mimo to je podzim spojen s návratem dětí a mládeže do „školských ústavů“ a s koncem času dovolených. Dny se zkracují a co se týče počasí, začíná dominovat nevlídno. Navíc je podzim obdobím, kdy ve všech ohledech platí, že „sklízíme, co jsme zaseli“, a to nemusí být vždy příjemné. Každopádně je na místě připomenout si, že Plíce jsou spojeny s jasným myšlením bez příkras, komunikací, otevřeností vůči novým myšlenkám, schopností odpočívat a připravovat se na zimní období, a hlavně velmi souvisí se vztahy a s bilancováním.

To v praxi znamená, že pokud se postavíme „rovně“ v první řadě sami k sobě, férově zrekapitulujeme své činy, přijmeme je a v případě potřeby si dovolíme smutek prožít ještě předtím, než se nám v mysli a následně v těle usadí ve formě nějakého nepříjemného zdravotního problému, máme napůl vyhráno. Naopak nejhorší, co může člověk udělat, je zvolit strategii „mrtvého brouka“ nebo „útěku“, protože ho to dříve či později stejně dožene, a v mnohem horší podobě. Pokud jde o zmíněného „mrtvého brouka“: zadržováním si obzvláště na podzim přivodíme kromě psychického diskomfortu také zácpu. Ne nadarmo je párovým orgánem Plic Tlusté střevo, které bychom si na podzim měli rovněž hýčkat tím, že nebudeme lpět na „odpadu“ a necháme ho svými střevy vše pěkně strávit a uvolnit ven.

podzim-v-prirode

Co nám na podzim prospěje

Jestliže si vezmeme k ruce výše uvedený seznam, logicky si odvodíme, že bychom na podzim měli:

  1. Dbát na správné dýchání: doslova pohlazením pro Plíce jsou různá dechová cvičení, která by měla zahrnovat dýchání do horní části břicha – bránice. Spoustu užitečných tipů jistě nabízí jóga.
  2. Dopřát tělu i duši čerstvý vzduch: choďte na podzim často do přírody, kde si rovnou můžete zkusit nenuceně pár dechových cvičení. Chápu, že ne vždy se podzim nese ve znamení úžasných barevných kombinací zalitých sluncem, ale po takové podzimní plískanici se zase pročistí vzduch, který navíc zvlhne, a to je vzhledem k číhajícímu suchému patogenu dobré.
  3. Dovolit si prožít negativní emoce a pustit je, pokud možno tak, abychom je nepředali svým blízkým (i neblízkým).
  4. Udělat si pořádek ve svých věcech, čímž nemám na mysli jen fyzický úklid, ale také ten v hlavě (a v srdci).
  5. Zjistit, co nám skutečně dělá radost, a tímto směrem se vydat.
  6. Pokud byste rádi svou dobrou náladu nějak podpořili pomocí bylinných preparátů inspirovaných tradiční čínskou medicínou, doporučila bych přípravky MyStress/MycoStress, o kterých jsem se rozepisovala více v článku Hoďte se do pohody pomocí bylinek.

 

Povzbuďte smysly vůněmi

Protože je smyslovým orgánem podzimu nos a plíce jsou navíc spojeny s dýcháním, určitě bych doporučila vytvořit si na podzimní očistu příjemnou atmosféru, třeba tím, že si namícháte esenciální oleje do difuzéru nebo si pořídíte (namícháte/koupíte) podzimní parfém. A jaké esence bych na rozvonění podzimu, rozjímání a rozptýlení smutků doporučila? Levanduli, heřmánek, meduňku, kadidlo, mátu, ylang ylang, rozmarýnu, citrón, limetku, cedr, bergamot a mandarinku. Zjistěte si, co z toho vám vyhovuje, a vylaďte si svou podzimní vůni na míru.

Autor: Moudrá želva

Koupit diář Cesta želvy 2025
Naplánujte si svůj rok 2025 s diářem Cesty želvy. K zakoupení zde

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Kari z červené čočky s dýní

Zobrazit Recept

Kari z červené čočky s dýní
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.