Svěží a fit po 40


Ať se nám to líbí nebo ne, po 40. roce věku začíná lidské tělo vykazovat známky, které souvisí s přirozeným procesem stárnutí. Jedná se o zhoršování zraku, snižování svalové hmoty, zpomalení metabolismu, všimnout si můžeme šedivějících vlasů a povadlé pleti. Podle západní medicíny jsou tyto změny spojeny hlavně s úbytkem mitochondrií, které v buňkách produkují energii a s hormonálními změnami, které vedou k menopauze u žen a andropauze u mužů a mohou výrazně ovlivňovat fyzické a emoční zdraví.

Tradiční čínská medicína vnímá stárnutí jako přirozený proces, který je spojen s postupným oslabováním Qi a nerovnováhou vnitřních orgánů. Po 35. roce života u žen a po 40. roce u mužů začíná postupně klesat esence Jing. Dobrá zpráva je, že existují způsoby, jak si ji co nejdéle zachovat. Jejich základem je zdravá strava, správné cvičení, které tělo nevyčerpává, zdravý a střídmý životní styl a vyrovnané vědomí, abychom se nenechali strhnout negativními emocemi.

5 tipů TČM proti stárnutí

  1. Zachovejte si zdravé srdce

Špatný krevní oběh je jednou ze základních příčin stárnutí, na které se shoduje jak západní, tak východní medicína. Podle TČM je orgánový systém Srdce zodpovědný především za zdraví cév a reguluje krevní oběh. Kromě těchto fyziologických funkcí řídí vitalitu a ducha. Pokud máte nedostatek krve a špatný krevní oběh, s největší pravděpodobností celý den sedíte, což vám ubírá chuť do života a způsobuje předčasné stárnutí. Pokud se chcete o Srdci z pohledu TČM dozvědět více, můžete si přečíst tento článek.

  1. Udržujte si zdravé trávení

Pokud máte navíc slabou Slezinu kvůli stresu, špatné stravě nebo kvůli biologickému procesu stárnutí, jídlo, které sníte, se nebude účinně rozkládat na živiny. Podle TČM systém Sleziny získává z potravy Qi a přenáší ji do celého těla. Slabá Slezina má za následek také nedostatek krve, protože je jejím původním zdrojem. Kvůli našemu hektickému životnímu stylu a způsobu zpracování potravin má mnoho lidí do určité míry nedostatek Sleziny. Dá se však pracovat na tom, aby její systém fungoval správně a v harmonii. Něco více o čínské dietetice se můžete dozvědět zde.

  1. Podpořte své Plíce

Další příklad nedostatku orgánu způsobujícího předčasné fyzické stárnutí se týká Plic. Podle TČM systém Plic zásobuje ostatní orgány a tkáně cennými tekutinami. U starších lidí se běžně vyskytují slabé (nedostatečné) Plíce, které způsobují vysychání tkání. Pokud tedy není tento orgánový systém dostatečně výkonný, nemusíte mít dostatek tekutin např. k promazávání kloubů. Abyste se na sjezdovce, kole nebo bruslích mohli pohybovat bez zbytečné bolesti až do vysokého věku, je nutné Plíce tonizovat.

  1. Zbavte se nadbytečného hlenu

Hlen je v podstatě kondenzovaná, nadměrná vlhkost v těle. Jeho příčinu hledejte ve své kuchyni. Konzumace příliš velkého množství zejména studených potravin, mléčných výrobků, zpracovaných potravin, smažených a mastných jídel a dalších nezdravých věcí může vést k hromadění přebytečného materiálu ve tkáních (západní medicína ho označuje jako toxiny). Kromě toho k tvorbě hlenu přispívá i emocionální stres a přepracování. Proto zkuste třeba meditovat, nepracujte příliš tvrdě a jezte podle doporučení TČM, abyste měli vlhkost pod kontrolou.

  1. Dodejte Ledvinám energii Qi

Proces stárnutí je způsoben především tím, že se vyčerpává prvotní Qi a zároveň klesá schopnost dodávat Qi získanou, postnatální. Tyto dvě esence tvoří lidskou vitalitu, esenci Jing, která je uložena v Ledvinách. Když se vyčerpá, naše fyziologické aktivity se zastaví a život člověka je u konce. Kromě procesu stárnutí vyčerpávají orgánový systém Ledvin i další faktory, které způsobují, že funguje ve stavu nedostatku. Jako příklad můžeme uvést dlouhodobou nemoc, užívání alkoholu nebo chronický stres.

Yoga,,Laugh,And,Woman,Friends,On,The,Beach,Together,For

V každém věku můžete systém Ledvin vyživovat. Co se dá dělat, abyste se cítili energičtěji a prožívali život s chutí i po 40?

  • Pravidelná fyzická aktivita

TČM doporučuje pravidelné cvičení, které podporuje tok Qi a posiluje tělesnou energii. Cvičení jako taichi, qigong, jóga nebo jiné mírné aerobní aktivity jsou vhodné pro udržení vitality a pohyblivosti.

  • Vhodná strava

Strava hraje klíčovou roli při udržování rovnováhy v těle. Doporučuje se, aby byla pestrá a obsahovala především vhodně upravené ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a vyvážené množství bílkovin.

  • Relaxace a prevence stresu

Pro prodloužení délky života je také zásadní osvojení si uvědomělého životního stylu. Podle holistické teorie tradiční čínské medicíny je tělo jako celek funkčně propojeno s myslí. Každá nerovnováha funkcí orgánů může ovlivňovat psychiku a naopak. Příliš citlivé reakce nebo emoční výkyvy mohou zvýšit míru spotřebovávání prvotní Qi, což může urychlit tempo stárnutí. Pravidelný odpočinek, meditace, jóga nebo taichi mohou pomoci uvolnit napětí a udržet klidné vědomí. Pokud dosud tápete, co by pro vás bylo nejlepší, nahlédněte do naší nabídky Cvičení a meditací .

  • Akupunktura a byliny

 Akupunktura je tradiční léčebná metoda TČM, která podporuje optimální proudění Qi v těle a pomáhá udržovat rovnováhu. Významnou roli hrají také bylinné přípravky, které jsou vybrány na základě individuálního energetického stavu pacienta. S identifikací a řešením energetických nerovnováh vám mohou pomoci pravidelné návštěvy praktika TČM.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.