Káva a rakovina: Fakta, která vás možná překvapí
Vitální houby jsou po dlouhá tisíciletí používána tradiční čínskou medicínou k léčbě mnoha zdravotních neduhů. Jejich popularita se přenesla i do dnešní doby, kdy jsou navíc jejich účinky zkoumány také pomocí studií na buňkách, zvířatech a někdy i v klinických studiích s dobrovolníky. Víme tak, že vitální houby mají potenciál ovlivňovat aktivitu imunitního systému, snižovat oxidační stres, ničit některé druhy nádorových buněk a patogenů, snižovat hladinu tuků a cukru v krvi atd.
Mezi nejznámější a nejpoužívanější vitální houby patří např. Reishi, Cordyceps, Coriolus, Maitake, Shiitake, Hlíva, Hericium atd.
My se zaměříme na potenciál vitálních hub podporovat hojení ran. Rány jsou nejčastěji na kůži a mohou pronikat i hlouběji. Jedná se o narušení jednolitosti kožního krytu, což je spojené s rizikem vniknutí znečištění a patogenů. To může vyvolat závažné záněty. Hojení je komplexní proces, na kterém se z velké části podílí imunitní systém. K hojení je totiž nezbytný zánět, jehož se účastní imunitní buňky i další buňky v poškozené tkáni. Během zánětu se zvyšuje produkce bílkovin, které vytváří novou tkáň, aby se uzavřela rána. Zánět však nesmí být příliš silný. Ten by totiž nevedl k hojení, ale k dalšímu poškození tkání a vzniku chronických, nehojících se ran.
Hojení ran je ovlivněno oxidačním stresem, který v místě poškození vzniká. Pokud však je nadměrný, může hojení naopak zhoršit a posílit zánět. Mnohé houbové složky, např. polysacharidy, fenoly, flavonoidy atd. mají výrazné antioxidační účinky, tj. snižují oxidační stres. Už tímto samotným mohou zmírnit probíhající zánět. Některé látky, hlavně polysacharidy, zasahují také do aktivity imunitních buněk a průběhu zánětu. Houby mají také protibakteriální a protihoubové účinky, čímž snižují riziko infikování rány.
Nyní si představíme konkrétní studie, které dokládají, že vitální houby disponují hojivými účinky. Vědci se zaměřují jen na některé houby, to však neznamená, že hojivý potenciál nemají i další druhy.
Ve studiích s buňkami pokožky se ukazuje, že vitální houby zvyšují jejich dělení a produkci kolagenu. Oba tyto faktory jsou pro hojení nezbytné.
Pokusy, které potvrzují hojivé účinky, se velmi často provádějí na zvířatech. A nutno podotknout, že to není nejlepší postup. Zvířatům je způsobeno nějaké zranění a pak se sleduje rychlost hojení při použití přípravku z houby v porovnání s jinými postupy.
Takové pokusy byly provedeny např. s Auricularií. Vodný extrakt výrazně urychlil hojení ran u myší. Rány ošetřené extraktem se zahojily o pár dní dříve než rány, na které se auriculariový extrakt nepoužil.
Existují také pokusy s použitím Hericia. Ten byl např. použit v pokusech na potkanech, kterým bylo provedeno 2centimetrové poškození kůže na krku a následně se na ránu pravidelně aplikoval vodný extrakt z houby, fyziologický roztok nebo ověřený hojivý gel. Rány, které byly léčeny Hericiem, se zacelily nejdříve. Vzorky kůže byly také zkoumány pod mikroskopem, kde se ukázalo, že v hojící se kůži, na kterou bylo aplikováno Hericium, je nižší zánět a větší množství kolagenu. Hericium podobně funguje také na poškození žaludeční sliznice a může tak zamezit vzniku závažnějších žaludečních vředů.
Další vitální houba, která byla použita v pokusech, je Agaricus. Byla použita v modelu popáleninových ran. Rány, při jejichž hojení se použil polysacharidový extrakt z Agaricu, se vyhojily rychleji, v ráně se více tvořil kolagen a došlo také k rychlé reepitelizaci, tj. k tvorbě nového kožního krytu. Hojení urychluje i to, že je Agaricus podáván s potravou či ve vodě.
Zajímavé studie proběhly také s Enoki. Byl vytvořen „obvaz“ nasycený extraktem z houby, který se přikládal na ránu. Enoki dokázala zastavit krvácení v ráně, omezila riziko infekce a podpořila regeneraci pokožky. Při zkoumání vzorku kůže se ukázalo, že extrakt z Enoki podporuje tvorbu nových cév a snižuje zánět. To je důležité, neboť hojící se pokožka potřebuje krevní zásobení, které dodává kyslík a živiny.
Velmi závažné a špatně se hojící jsou diabetické rány. Často vznikají vředy, které mohou dosáhnout svou hloubkou až ke kosti. Extrakt z Reishi, který byl bohatý na polysacharidy, kyselinu ganoderickou a adenosin, byl použit do krému, který se nanášel na rány diabetických potkanů. A asi vás nepřekvapí, že použití tohoto krému bylo účinnější než použití čistého gelu.
Z příkladových studií je jasně patrné, že vitální houby mají hojivé a regenerační účinky nezávisle na tom, zda se houbové produkty aplikují na kůži nebo užívají vnitřně.
Autor: Moudrá želva
Nanjangud V. Anil Kumar et al. Potential of Mushrooms Bioactive for the Treatment of Skin Diseases and Disorders. Journal of Food Biochemistry Volume 2023, Article ID 5915769, 26; https://doi.org/10.1155/2023/5915769
Sharifi-Rad J, Butnariu M, Ezzat SM, Adetunji CO, Imran M, Sobhani SR, Tufail T, Hosseinabadi T, Ramírez-Alarcón K, Martorell M, Maroyi A, Martins N. Mushrooms-Rich Preparations on Wound Healing: From Nutritional to Medicinal Attributes. Front Pharmacol. 2020 Sep 16;11:567518. doi: 10.3389/fphar.2020.567518.
Mapoung S, Umsumarng S, Semmarath W, Arjsri P, Thippraphan P, Yodkeeree S, Limtrakul P. Skin Wound-Healing Potential of Polysaccharides from Medicinal Mushroom Auricularia auricula-judae (Bull.). Journal of Fungi. 2021; 7(4):247. https://doi.org/10.3390/jof7040247
Cheng PG, Phan CW, Sabaratnam V, Abdullah N, Abdulla MA, Kuppusamy UR. Polysaccharides-Rich Extract of Ganoderma lucidum (M.A. Curtis:Fr.) P. Karst Accelerates Wound Healing in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:671252. doi: 10.1155/2013/671252.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.