Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Drobné kosmetické problémy jsou spíše nepříjemnou estetickou záležitostí. Mezi ně patří také pihy a pigmentové skvrny. Zatímco pihy jsou sezónní záležitostí spojenou s létem a pohodou a na podzim mizí, skvrny zůstávají po celý rok stejné.
Příčinou jejich vzniku bývá kombinace více faktorů, nejčastějšími jsou vyšší věk, hormonální změny a zánětlivé onemocnění kůže. Dále je to nadměrné působení UV záření, reakce na některé složky kosmetických přípravků a vliv mají také některé užívané léky, zejména na úpravu cholesterolu. Některá vážná onemocnění mají za následek kožní projevy.
Vyskytují se nejčastěji na místech vystavovaných slunci, tedy na obličeji, dekoltu, rukou, ale také na krku a na zádech. Vytváří je hnědý až černý pigment melanin.
Kůže patří k elementu Kov, stejně jako Plíce, které řídí obrannou Qi. Zároveň je ovlivňována i Slezinou. Cévní systém, stejně jako obličej, je spojený se Srdcem. Tyto tři orgány je třeba brát v potaz při terapii. A protože kořen obranné Qi leží v Ledvinách, bude jejich posílení nasnadě.
Slezina odpovídá za tvorbu Qi a krve a udržuje správnou vlhkost tkání. To, aby se výživa a tekutiny dostaly do podkoží a kůže, je úkolem Plic. Srdce řídí cévní systém a posílá krev, kam je třeba. Ledviny transformují vodu, aby se mohla využít při tělních pochodech.
Přístup k pigmentovým skvrnám by měl být trochu odlišný u konstitučně rozdílných lidí. Zatímco vlhké typy, které mají sklon k nadváze, budou muset více posilovat Slezinu a tonizovat Ledviny, suché typy trpící často podváhou musí více doplňovat krev a Yin Ledvin. Jedno budou mít však společné.
To je jedno z označení vitální houby Agaricus, celým jménem žampion brazilský nebo také mandlový. Původně rostl jen poblíž vesnice Piedade poblíž Sao Paula v Brazílii. Nyní se pěstuje po celém světě pro svůj obrovský potenciál. Ten spočívá v silné stimulaci imunitního systému, proto se po dvou měsících užívání zařazuje pauza. Kromě onkologických problémů, alergií a astmatu se používá u chronických kožních problémů, včetně melanomů a pigmentových skvrn. Dlouhodobě ho užíval Ronald Reagan, aby podpořil léčbu svého kožního nádoru.
Agaricus je povahou teplý a má sladkou, lehce ostrou chuť, která ho navádí do svrchních vrstev kůže. Snižuje pigmentaci a tvorbu znamének a pih a ovlivňuje nejvíce Slezinu, Žaludek a Střeva. Pomáhá rovněž u histaminem zprostředkované reakce v trávení i na kůži.
Agaricus je vhodné kombinovat s Coriolem. Ten hledá skrytý patogen, je dynamický a mírně chladnou povahou vyvažuje lehce teplý Agaricus. Dokáže pročišťovat horko a působí rovněž na Srdce, Játra a Plíce.
Trojici vitálních hub doplňuje Reishi podporující krev Srdce a Jater. Posiluje rovněž Plíce a esenci Ledvin. Tím jsou orgány kompletní.
Vhodné užívání je: Agaricus ráno, Coriolus odpoledne a Reishi na noc. Po dvou měsících je dobré na měsíc udělat pauzu a užívat Shiitake. Ta výrazně podporuje Qi a krev a také tělní tekutiny. Má vztah i ke kůži.
Jeden z nejznámějších starověkých lékařů čínské medicíny Li Shi Zhen napsal: „Perla projasní a rozzáří pleť, vyhladí vrásky a zjemní pokožku.“ Zhen Zhu dokáže z pokožky obličeje odvést horko a toxiny, pokožku rozjasní a zlepší její texturu. Řeč je o perlorodce říční, tvořící součást směsi Zhen Zhu An Chuang Tang (Čistota perly). Tu je vhodné užívat delší dobu a kromě pigmentových skvrn řeší rovněž akné a ekzémy na obličeji. Její působení je povrchové a v kombinaci s vitálními houbami se účinek neomezuje jen na obličej.
Zejména při velkém oteplení mají Játra tendenci „přitápět“ a šlehat svým ohněm nahoru. Tento oheň je společně s vlhkem příčinou zarudnutí okolí skvrn, jejich vystupování nad pokožku a rozšiřování do okolí. Zde bych doporučil přidat směs Chuan Xin Lian Kang Yan (Dračí dech). Ta odvádí vítr a horko, a tak snižuje svědění.
Pleť má ráda betakaroten, vitamin A a zinek. Před poškozením ji chrání vitamin E, který rovněž podporuje krvetvorbu. Vitamin C redukuje tvorbu melaninu. Pro udržení jeho hladiny v krvi je potřeba užívání několikrát denně po jídle. Když k němu přidáme zinek a hořčík, pleť nám jen poděkuje.
Vitamin B3 v klinických studiích po 4 týdnech léčby výrazně snížil odstín i rozsah hyperpigmentace. Ideální je jeho aktivní forma nikotinamid nebo kyselina nikotinová. Ovlivňuje rovněž nervovou soustavu, musí se však dávkovat opatrně a doplnit B-komplexem.
Od 35. roku věku je nasnadě užívat jednou denně hydrolyzovaný kolagen. Ten společně s hyaluronovou kyselinou (AHA) udržuje pleť vláčnou a hydratovanou.
A nic se v těle neděje bez přítomnosti vody. Vyladit si pitný režim je podmínkou!
Kůže ocení také vnější péči. Na pigmentové skvrny je vhodný jablečný ocet, ředěný napůl s vodou. Opakovat ideálně 2× denně, po 2–3 minutách vždy opláchnout.
Aloe vera je vhodné použít na noc a ráno opláchnout.
Drsnější povahy mohou zvolit aromatickou červenou cibuli, extrakt ze zeleného čaje, případně sójové mléko.
Když se působí zevnitř i z vnějšku, výsledky jsou vždy rychlejší a trvanlivější!
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.