Vypusťte negativní emoce, zbavíte se tak zánětů močového měchýře


Leden je v našich končinách spojen s novým začátkem a novými předsevzetími, což na první pohled působí přirozeně. Začátek nového roku svádí ke změně životosprávy, protože kdy jindy začít než prvního ledna, a pokud možno s kocovinou po „naposledy“ prohýřené noci loňského roku (což se nicméně zcela jistě nevztahuje na čtenáře Cesty želvy). Proto také není divu, že se začátkem ledna opakovaně objevuje ve fitcentrech, jógových studiích a tak trochu i v přírodě staronový typ „návštěvníků“ – osoby s předsevzetím. Ale opravdu je dobré dávat si na Nový rok náročná předsevzetí pro nový rok, která jsou ve spoustě případů spojena s fyzickou aktivitou, u které se člověk zapotí, a tím pádem se hned zpočátku roku vystavit vyčerpání a tlaku?

Měsíc leden je podle čínské filozofie yinovým obdobím, jemuž vládne element vody a náleží orgán Močový měchýř, který bychom v tomto čase měli nejvíce chránit, a to především před prochladnutím. Protože se nacházíme v období, kdy se příroda oddává své odpočinkové a regenerační fázi, aby měla dostatek sil na jarní pučení, je určitě rozumné přizpůsobit se jejímu rytmu, trochu zpomalit, zachumlat se do tepla a nenásilně se ladit do harmonie. Uznávám, zní to asi trochu jako rada z jiného světa. Co je tím tedy prakticky myšleno? Postavte si novoroční předsevzetí trochu jinak, a to v duchu močového měchýře, jehož hlavním úkolem je shromažďovat odpadní tekutiny a vylučovat je ven. To znamená: proveďte menší či rozsáhlejší vnitřní úklid a zbavte se všeho nepotřebného nebo dokonce škodlivého. Místo toho, abyste na sebe vyvíjeli nový tlak, pokuste se naopak vypustit ze života dosavadní tlaky a nechat odejít staré bolesti a křivdy, protože právě to je nový začátek: zbavit se toho, co nám neslouží, abychom mohli následně přijmout to, co nám prospívá. Vždyť lednový prvek vody mimo jiné symbolizuje vznik nového a zánik starého.

Jak se projevuje oslabení na úrovni močového měchýře

Než si řekneme, jakými příznaky se může projevovat disharmonie močového měchýře, je třeba si připomenout, že párovým orgánem močového měchýře jsou dle tradiční čínské medicíny Ledviny. Tudíž tu máme hned dva orgány, do kterých se v zimním období nejvíce promítají útoky negativních emocí, kam patří zejména vztek na partnera a obviňování ostatních. Oslabení močového měchýře se nicméně nemusí projevovat pouze záněty, nočním pomočováním (to se stává především u dětí vystavených velkému tlaku), častým močením, bolestivým močením nebo pálením při močení, ale také studenýma rukama a nohama, bolestmi v oblasti bederní a krční páteře, kruhy a váčky pod očima, výkyvy nálad, nerozhodností, zlobou na partnera, otoky a bolestmi v oblasti kolen a kotníků, zapáchající močí nebo častými vyrážkami v oblasti brady, což má svou logiku, protože brada náleží elementu vody.

Obrázek2

Jak prospět močovému měchýři

Meridiánové maximum močového měchýře probíhá mezi 15. a 17. hodinou, což z této doby dělá ideální čas pro doplnění tekutin a současně se jedná o druhý výkonnostní vrchol dne. Močový měchýř bychom v lednu měli podpořit tím, že se pokusíme harmonicky začlenit do našich životů následující pravidla:

  1. Je třeba udržovat tělo v teple, a to především jeho dolní část a bedra. Nicméně je třeba pamatovat také na to, že smyslovým orgánem močového měchýře jsou uši, takže kromě udržování nohou v teple je třeba chránit si před mrazivým větrem také ouška.
  2. Je třeba dodržovat optimální pitný režim, čímž není myšleno vypít čtyři litry tekutin denně nebo velkou lahev Coca-Coly z vánočního kamionu, aby se Ledviny a Močový měchýř zapotily, ale spíše popíjení čisté vody a bylinných čajů. Pokud již dojde k zánětu, jsou dobré např. čaje z celíku zlatobýlu, kopřivy, pampelišky, vrbovky, černého bezu, brusinek, přesličky nebo břízy. I zde však dbejte na to, že nic se nemá přehánět, obzvlášť ne s kopřivou.
  3. Je třeba omezit příjem cukru v potravě a nápojích, abychom jednoduše zbytečně nezatěžovali tělo. Pokud máte nutkání něco mlsat, zkuste třeba sušené ovoce, ideálně mrazem, ne obalené v „tuně“ cukru.
  4. Je dobré jíst potraviny posilující prvek vody, k níž se pojí slaná chuť, a současně je třeba zahřívat organismus, z čeho vyplývá, že jsou fajn polévky, obzvláště masové vývary s velkým podílem kořenové zeleniny, luštěniny (např. fazole, čočka nebo hrách), datle, vepřové maso, kroupy nebo jáhly, lískové a vlašské ořechy, jedlé kaštany, zelí, sušené ovoce, tepelně zpracovaná jablka nebo česnek a cibule. Z koření jsou fajn hřebíček, zázvor, badyán nebo skořice. Z toho vyplývá, že domácí jablečný štrúdl s ořechy, notnou dávkou skořice a oslazený medem místo cukru, není úplně špatný nápad. Naopak není dobré pít alkohol, takže nejen suchý únor, ale i leden, i když je o 2–3 dny delší.

Na Nový rok si tedy dejte předsevzetí, že se budete mít rádi, necháte plavat staré křivdy a pokusíte se vkročit do nového roku harmonicky a v pohodovém tempu, abyste nabrali dostatek sil a jarní únava pro vás byla naprosto cizím pojmem.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí

Zobrazit Video

Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí

Léčba neurologických zvířecích pacientů pomocí čínské medicíny 2. díl

Léčba neurologických zvířecích pacientů pomocí čínské medicíny 2. díl
6 min

Malý atlas akupunktury - 36. díl - Body přehrad

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 36. díl - Body přehrad
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Rezistence na antibiotika: Jak velký je to problém?

Zobrazit Článek

Rezistence na antibiotika: Jak velký je to problém?
7 min

Jak překonat emoční přejídání: Tipy na zvládání stresu a emocí

Zobrazit Článek

Jak překonat emoční přejídání: Tipy na zvládání stresu a emocí
9 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.