Vztahy jako léčivky života


Čínská medicína vidí zdravého člověka sedícího na židli se čtyřma nohama. Pokud jedna noha chybí, tak i náš život bude nestabilní. Jak známe tradiční čínskou medicínu, mnohé z jejích výrazů neznamenají to, co se za nimi skrývá. Jde spíše o symboly. Stejným způsobem můžeme chápat i ony čtyři nohy židle, na které celý život pomyslně sedíme: kvalitní strava, přiměřený spánek, dostatek pohybu a emoce pod kontrolou. Čtyři nohy židle zdravého životního stylu. Čtyři nohy systému pěstování zdravého života. Vlastně především čtyři nohy, na kterých kráčí životem moudrá stará Želva. Ale vážně to takhle stačí, opravdu nic nechybí?

Když se zeptáte jednoho z našich předních terapeutů tradiční čínské medicíny, lektora a publicisty Milana Schirla, na teorii čtyř pilířů zdravého a dlouhého života, řekne vám, že všichni potřebujeme ještě něco navíc, a tím jsou mezilidské vztahy.

Rovnováha mezi tělem, myslí a duší definuje naše zdraví. Pro udržení optimálního a dlouhodobého zdraví bychom se o tyto pilíře měli starat co nejlépe. Mnoho z nás si však neuvědomuje, že to není pouze o kvalitní stravě, pohybu a spánku. Toxické zatížení včetně toxických vztahů má velký vliv na naši imunitu a celkové zdraví.

Ženatý, nebo svobodná?

Ženatí muži mají šanci, že budou žít až o 8,5 roku déle než ti svobodní. U žen je tento rozdíl šest let ve prospěch těch provdaných. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad ve svém časopise Statistika a my. Podle psychologů je důvodem zdravější životní styl lidí žijících v partnerském vztahu.

Statistici ve své analýze hodnotili takzvanou naději dožití (tedy to, kolik let ještě budou v průměru na světě) u třicetiletých mužů a žen. U svobodných mužů to bylo 40,8 roku, zatímco u ženatých 49,3 roku. Ženáči se tak mohou dožít téměř osmdesátky, zatímco svobodní v průměru jenom něco přes sedmdesát let. Ženy prodlužují život i rozvedeným či ovdovělým mužům, byť ne o tolik.

Důvod, proč ženatí muži a vdané ženy žijí déle, je podle psychologů jednoduchý. Lidé v partnerských vztazích mají totiž lepší životosprávu, navíc často lépe čelí stresujícím situacím a životním těžkostem. Mají se o koho opřít. ,,Lidé bez partnera, kteří na to nemají povahu, mají ve vyšším věku sklony k depresním náladám, opouštějí zájmy, koníčky, a pokud si nenajdou jiný důvod, proč tu být, tak dříve umírají," říká pražský psycholog z Psychoterapie Anděl Jan Kulhánek.

Ženy jsou na tom podle něj ale přece jen lépe než muži. Například se o sebe umějí lépe postarat, takže je po smrti případného partnera nečekají takové problémy jako jejich protějšky.

Vztahy jako léčivky života 2

Vztahy, které chrání

Západní medicína neustále zkoumá, jak přesně vztahy ovlivňují naše zdraví. Už nyní je ale zřejmé, že emocionální podpora od blízkých přátel či rodiny pomáhá tlumit dopad chronického stresu. A také víme, že pocit vzájemného propojení s jinými lidmi má blahodárný vliv na naši náladu a chování, což s sebou nese řadu fyziologických výhod.

Pocity zamilovanosti, láska, pocit vděčnosti, autenticita, pocity štěstí či důvěra. Všechny tyto pocity spolu souvisejí a jsou ovlivněny produkcí hormonů v našem těle. Vznikají na popud nervové a endokrinní aktivity spojené s pohlavními hormony, a dále serotoninem, dopaminem, oxytocinem a kortizolem.

Kvalita partnerského vztahu má přímý dopad na zdraví. Ukázalo se to např. ve výzkumu americké psychiatričky Kiecolt-Glaserové, který probíhal následovně. Pozvali si heterosexuální páry do nemocnice, oběma udělali na ramenou vakuovou pumpou puchýře a pozorovali je při jejich rozhovoru o nějakém konfliktním tématu.

Těm párům, které se k sobě chovaly nepřátelsky, se puchýře hojily o 40 % pomaleji oproti těm, kteří byli v té interakci na sebe milí. Naše prožívání má tedy opravdu přímý vliv na schopnost těla se regenerovat. Vedle imunity má dobré partnerství pozitivní vliv ale  i na fungování srdce, pravděpodobnost přežití v případě onemocnění rakovinou nebo nižší výskyt duševních onemocnění – a to zejména deprese. 

Vztahy, které ničí

Nová studie Americké psychologické asociace APA zjistila, že lidé, kteří žijí v nejistém vztahu, jsou více ohroženi na zdraví než lidé, kteří žijí ve vztahu stabilním. Nepevný a nestálý vztah může podle výzkumníků zvýšit riziko artritidy, chronických bolestí zad, častých a opakovaných bolestí hlavy, chronických bolestí, sezonní alergie, potíží se srdcem, vysokého krevního tlaku, astmatu, plicních problémů, diabetu, žaludečních vředů, epilepsie, záchvatovitých onemocnění, rakoviny a psychických potíží.

Výzkum byl proveden na skupině čítající 5 645 lidí ve věku 18-60 let a zaměřoval se na to, zda lidé vnímají svůj vztah jako jistý a pevný, zda se v něm cítí bezpečně a zda se jedná o důvěrné pouto. Zkoumali i to, zda lidé necítí jistou vyhýbavost ze strany svého partnera, zda nepociťují v souvislosti se vztahem úzkost nebo obavy z odmítnutí.

Závěry výzkumu ukázaly, že lidé, kteří o svém vztahu mluvili jako o pevném a důvěrném poutu, jsou zdravější než ti, kteří mají ve vztahu problémy. Lidé, kteří pociťují v souvislosti se svým vztahem úzkost, jsou více ohroženi chronickou bolestí, vředy, srdečním kolapsem a vysokým krevním tlakem.

Psycholog Lachlan A. McWilliams z filadelfské Acadia University konstatoval: „Tyto poznatky ukazují, že nejistý vztah je rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních problémů.“

Vztahy jako léčivky života 3

Jak pečovat o vztahy

  • Zájem - buďme trpěliví, věnujme pozornost, všímejme si a upřímně se zajímejme o lidi kolem sebe, svoji rodinu a blízké. Snažme se je podporovat ve všem, co je naplňuje a baví. Ptejme se, jak se jim daří, jaké mají potřeby, jak se cítí a co plánují.
  • Respekt - úcta, tolerance a ohleduplnost jsou důležité součásti vztahu mezi lidmi a postoje k nim. Respekt se zakládá na úctě k jedinečnosti a odlišnosti každého z nás. Prostřednictvím respektu dáváme najevo, že i odlišné názory, víra či hodnoty mají právo existovat, a že dokážeme vyjít s druhým, i když se jeho názory liší od našich.
  • Důvěra - tu si tvoříme od dětství prostřednictvím výchovy rodičů. Důvěryhodný vztah je založený na upřímnosti, úctě, spolehlivosti, otevřenosti, laskavosti, předvídatelnosti, jistotě a přijímáním druhého takového, jaký je, bez hodnocení a souzení. Důvěru je potřeba upevňovat a prohlubovat. Dlouho ji budujeme, ale velice rychle o ni můžeme přijít.
  • Komunikace - je proces sdělování a výměny informací. Je vždy subjektivní a vypovídá o tom, jak člověk vnímá, chápe, vyhodnocuje sebe a jiné lidi a vztahy mezi nimi. V rámci vztahu hraje komunikace nezastupitelnou roli. Hovořme spolu, udržujme oční kontakt, vnímejme se navzájem a naslouchejme si. Abychom se stali lepšími posluchači, věnujme více pozornosti slovům i chování.
  • Sdílení - společné sdílení zážitků, myšlenek, emocí a vzpomínek nám pomáhá připomenout si, co vše jsme již spolu zvládli a k čemu směřujeme.

„Z mé letité praxe terapeuta jsem vypozoroval, že vztahy stojí nad vším ostatním. Pro náš zdravý a šťastný život je zcela nezbytné udržovat dobré vztahy s ostatními lidmi. S partnerem, s rodinou, s přáteli, v zaměstnání, v komunitě, ve které žijeme. Berte vztahy jako dar vašeho zdraví od ostatních lidí. A také s nimi tak zacházejte.“

Milan Schirlo

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy

Zobrazit Článek

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.