Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi


Často jsou to ty nejjednodušší myšlenky, které jsou zároveň i nejhlubšími. A zdánlivě jednoduchá myšlenka „volného proudění Qi a krve“ je jednou z nich. Koncept volného proudění je součástí čínské medicíny. Když Qi a krvi nestojí v cestě žádné blokády a volně proudí, jsme fyzicky a emocionálně zdraví.

Toto přirozené proudění však narušuje mnoho faktorů, přičemž těmi nejčastějšími jsou potlačování emocí, stres a napětí a nedostatek pohybu.

Poslední z jmenovaných má však pravděpodobně to nejjednodušší řešení. Jakékoli přiměřeně intenzivní cvičení zvýší průtok krve v tisících kilometrů žil, tepen a vlásečnic. Jakmile k tomu dojde, je každá část těla lépe vyživována, a to – což je velmi důležité – včetně mozku. Existuje proto dostatek důkazů, že pravidelné cvičení zlepšuje kognitivní funkce, paměť i schopnost učení se a snižuje riziko poklesu kognitivních funkcí během stárnutí.

sportujici-starsi-muz

Z pohledu čínské medicíny existují dva způsoby, jak optimalizovat proudění krve. Prvním z nich je to, čemu se říká „vnější“ cvičení, které klade na tělo vysoké nároky a silně stimuluje srdce a plíce a pumpuje krev cévami. Běh, další aerobní cvičení a intenzivní silový trénink lze praktikovat nejen v tělocvičnách, ale i v tradicích bojového umění gongfu (kung-fu) typu Shaolin. Poslední jmenované cvičení je obzvláště vhodné pro mladé lidi, kteří mají energii, již potřebují dostat z těla, a zároveň nepotřebují nalézat vnitřní klid a trpělivost, jako je tomu u protikladné tradice vnitřního cvičení.

Tradice „vnitřního“ cvičení (například tai chi a qigong) naopak přistupuje k optimalizaci proudění Qi a krve jiným způsobem. Důraz je kladen na tichost, jemnost a uvolnění, často uprostřed poměrně náročného fyzického tréninku. Myšlenka je taková, že proudění Qi a krve je přirozené. Pokud změkčíme, uvolníme a odstraníme jakékoli blokády (oblasti stagnace a sevření), pak proběhne tento přirozený proces a cévy zůstanou pružné a otevřené.

I když je pravdou, že pro dobré zdraví potřebujeme vhodnou kombinaci vnějšího i vnitřního cvičení, existují mezi těmito dvěma přístupy některé důležité rozdíly. Vnější cvičení je zaměřeno na výkon a přináší rychlé výsledky. Důkladně rozpohybuje Qi a krev, takže i když jsme se před cvičením cítili unavení, zasmušilí nebo letargičtí, pravděpodobně se po něm budeme cítit svěží, nabití energií a šťastnější. Ale vzhledem k poměrně intenzivní aktivitě srdce a plic se pravděpodobně během poměrně krátké doby vrátíme do stavu stagnace, zvláště pokud neřešíme základní příčiny této stagnace (např. stres / potlačení emocí).

Oproti tomu uvolněný, samovolný stav pěstovaný při tradici vnitřního cvičení má za cíl optimalizovat proudění Qi a krve jakožto trvalejší výchozí stav.

Tento krátký příspěvek byl inspirován novým výzkumem zaměřeným na prokrvování mozku u starších dospělých (50–80 let). Všichni byli vrcholnými sportovci, kteří se nejméně po dobu 15 let účastnili vytrvalostních akcí a věnovali se nejméně čtyři hodiny týdně vysoce intenzivnímu vytrvalostnímu tréninku.

Tato studie sledovala průtok krve několika oblastmi mozku, u kterých bylo zjištěno, že se zhoršují u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Hlavním zjištěním bylo, že po deseti dnech bez cvičení došlo k výraznému snížení průtoku krve těmito oblastmi.

To samozřejmě nepřináší důkaz o nadřazenosti vnitřního cvičení nad vnějším. Ukazuje to ale, že ať děláme jakékoli cvičení, musíme z něj udělat trvalou součást našeho každodenního života. Tyto výsledky ale také vyvolávají zajímavou otázku, která by však vyžadovala další výzkum, aby bylo možné najít na ni odpověď… Jsou výhody vnitřního cvičení pro krevní oběh dlouhodobější, pokud skutečně změní výchozí stav cév?

Tento výzkum také osvětluje starodávné čínské tradice pěstování života – že bez ohledu na vědomé nárazové cvičení musíme především udržovat tělo v pohybu a zachovávat volný průtok v něm po celou dobu našeho každodenního bdění. Jak uváděly již Letopisy od Lu Buwei ze 3. století př. n. l.: „Důvodem, proč se tekoucí voda nezkazí a otočné panty dveří nejsou sežrány hmyzem, je to, že se pohybují. Fyzické tělo a jeho qi jsou také takové. Pokud se tělo nepohybuje, pak základní qi neproudí. Pokud neproudí, qi se zablokuje.“

Další informace o zdravotních přínosech cvičení a rozdílech mezi tradicemi vnějších a vnitřních cviků najdete v mé nedávné knize Žijte dobře, žijte dlouho.

 

Autor: Peter Deadman



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku


Zdroje:

Frontiersin

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.