Naučte se správně reagovat na záchvaty vzteku u dětí
Nepodléhejme stereotypu, že menopauza je nemoc a že je s námi něco v nepořádku. Stejně tak neúčinné a neužitečné je, když se budeme tvářit, že se v našem životě nic nemění. Menopauza je období života, které s sebou přináší změny. Chceme-li i v tomto období života nebo právě v tomto období života žít plnohodnotným životem, musíme se osvobodit z celospolečenských předsudků a nepodléhat ani tvrzením gynekologa, pokud říká něco ve smyslu „a co byste chtěla“.
Všímavost nám může pomoci tomuto období života lépe porozumět a lépe ho zvládnout. Pomocí všímavosti můžeme objevit dary menopauzy.
V perimenopauze (období prvních příznaků menopauzy) dochází k poklesu hladiny progesteronu. Tím je narušena i rovnováha estrogenu a progesteronu. Na to reaguje tělo hledáním nové rovnováhy, a to může chvíli trvat. V těle dochází k celé řadě fyzických změn. Přirozeně nastávají i změny mentální. Starostlivé emoce, charakteristické pro období před menopauzou, se proměňují. Do období před menopauzou je rovnováha hormonů upravena pro těhotenství. V menopauze jsou často do té doby převládající vřelé a starostlivé emoce nahrazovány jinými silnými vlivy, např. vzpomínkami, vztekem a intenzivními myšlenkami. V důsledku změn v produkci hormonu GnRH (gonadotropin uvolňující hormon) je bdělejší pozornost k potlačovaným vzpomínkám. Ženy v tomto nemají přehnané reakce, jen nekladou harmonii a uklidňování hněvu na první místo. Ženy si v tomto období více začínají uvědomovat nespravedlnosti světa a potřeby svého mnohdy potlačeného skutečného já.
První příznaky signalizující příchod menopauzy nás mohou vystrašit. V extrémně rychlém životním tempu, v automatických vzorcích myšlení a chování vnímáme změny jako ohrožení. Přesně v tomto období jsem pozorovala, jak moje mysl vyjmenovává a vymýšlí, co všechno asi bude jiné, omezené a limitující. Bod zlomu ve vztahu k prvním symptomům menopauzy přinesla Cheryl Bridges Johnsová. Ve své knize Sedm darů menopauzy* mluví o tomto období jako o důležitém, a přitom tolik opomíjeném, s potenciálem psychologické a duchovní transformace. Kniha mi pomohla uvolnit se ze sevření pocitem ztráty, obavy ze stárnutí, ztráty výkonnosti a konkurenceschopnosti. Pamatuji si ten moment, kdy se při čtení knihy zažehla moje zvídavost, jak se tohle období mého života bude odvíjet a co všechno si díky tomu budu moci dovolit.
Podle teoložky a spisovatelky Johnsové v období menopauzy máme těchto sedm vývojových úkolů:
Hodně času a energie věnujeme pubertálním osobám. Chápeme, že procházejí vývojem a intenzivními hormonálními změnami. Jsme s nimi někdy více a někdy samozřejmě méně trpělivé. Stejnými změnami procházíme i na sklonku reprodukční části života v období menopauzy. Puberta se proto nabízí jako zdroj porozumění sobě samým v menopauze.
Hodnotit se nebo odsuzovat za něco, co jsme kdysi udělaly nebo neudělaly, nemá smysl. Nejde to změnit. Pokud se však všímavě ohlédneme a prozkoumáme to, můžeme lépe porozumět tomu, co potřebujeme nyní. Všímavost nám je velkou pomocí při uvědomění si toho, co jsme v pubertě potlačily. To je první vývojový úkol, do kterého bychom se podle doporučení Johnsové měly v menopauze pustit. A velkou pomocí nám v tom je všímavost. Všímavost nás učí svoje myšlenky a pocity pozorovat, uvědomovat si je a rovněž je nehodnotit a neposuzovat.
Vztahujte se ke svému pubertálnímu já laskavě. Vnímejte své pubertální já jako mladší sestru. Připomeňte si nehodnotící a neposuzující postoj kdykoli, kdy budete potřebovat hodnocení a sebekritiku zastavit. Odpouštějte sobě i druhým všechno, s čím se při ohlédnutí setkáte. To všechno už bylo. Vy máte nyní před sebou období, ve kterém můžete žít jinak.
Vezměte si papír a tužku a svoji zkušenost si napište. Co jste se o své pubertě a svém pubertálním já dozvěděly. Jaké je? Poté si několikrát pomalu svoje zápisky přečtěte.
Cvičení můžete několikrát po sobě opakovat. Uvědomujte si, zda se někde ve vašem současném životě objevuje prostor pro to, co pro vás kdysi bylo důležité. Máte-li chuť, zkoušejte a experimentujte. Pozorujte svoje hranice a zkoušejte je uvolnit nebo naopak posílit. Nechte se podporovat tím, že menopauza je obdobím změny a transformace.
Autor: Ing. Marcela Klauzová Roflíková, MBA
Marcela Klauzová Roflíková je mezinárodně kvalifikovaná lektorka mindfulness, lektorka programu MBSR (využití mindfulness pro snižování stresu), zakladatelka Českého mindfulness institutu, spolu-autorka knihy Mindfulness pro každého** (Grada,2020).
Zdroj:
* Cheryl Bridges Johnsová, Sedm darů menopauzy, Maitrea
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.