Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit – 1. díl


V prvním díle nového dvoudílného miniseriálu vytvořeného z textu Giovanniho Maciocia o alergické rýmě bychom měli probrat následující témata:

 • Alergická rýma z pohledu západní medicíny
 • Teorie Bi Yuan v čínské medicíně
 • Rozdíly mezi alergickou rýmou a Bi Yuan

ALERGICKÁ RÝMA Z POHLEDU ZÁPADNÍ MEDICÍNY

Hlavními klinickými projevy alergické rýmy jsou ucpaný nos, vodnatý výtok z nosu a kýchání. V některých případech postihuje rýma také oči, což je obvykle doprovázeno zčervenáním spojivek a svěděním v těchto místech. Ve 20 procentech případů je s rýmou spojeno také astma.

A) ETIOLOGIE

Alergická rýma je způsobena reakcí protilátek v nosní sliznici na antigen. Pokud za tento stav zodpovídají pouze antigeny v pylových částečkách, jedná se o sezónní alergickou rýmu (sennou rýmu). Pokud je antigen přítomný v prachu, trusu roztočů v domácím prachu, houbových sporách a zvířecí srsti, pak se jedná o celoroční alergickou rýmu. U chlupatých zvířat, jako jsou psi a kočky, je většina alergenů zastoupena proteinem uvolňujícím se z jejich kůže, moči a slin. Při celoroční alergické rýmě reaguje nos s vyšší podrážděností na nespecifické podněty, jako jsou cigaretový kouř, benzínové výpary, parfémy anebo kouř z moxy, což se týká především akupunkturistů.

B) PATOLOGIE

Alergická rýma se vyvíjí jako následek interakce mezi inhalovaným alergenem a sousedními molekulami IgE protilátek. Ty přilnou při prvním vystavení škodlivému alergenu k povrchu žírných buněk, které vystýlají nosní epitel. Po první expozici jsou žírné buňky tzv. připraveny, což znamená, že na jejich povrchu ulpívají vysoké hladiny protilátek IgE. Při následné expozici alergenům vyvolávají IgE protilátky „výbuch“ v žírných buňkách s masivním uvolňováním histaminu. Histamin sám o sobě způsobuje zvýšení propustnosti epitelu, což umožňuje alergenům dosáhnout na IgE připravené žírné buňky. Následné kýchání je důsledkem nadměrné stimulace aferentních nervových zakončení, přičemž začíná během několika minut poté, co se alergeny dostanou do nosu. Pak nastupuje podstatně zvýšené uvolňování sekretu z nosu, načež dojde zhruba 15–20 minut po kontaktu s alergenem k ucpání nosu.

Silně oteklá sliznice typická pro alergickou rýmu může bránit odtoku sekretu z dutin, a tím u poloviny pacientů způsobit sinusitidu. Z toho důvodu je častou komplikací a důsledkem alergické rýmy infekce vedlejších nosních dutin. Toto je důležitý bod, na který je třeba pamatovat při diskusi o rozdílech mezi alergickou rýmou a Bi Yuan. Mimo to může u některých jedinců dojít také ke ztrátě chuti a čichu.

Západní léčba alergické rýmy spoléhá převážně na použití antihistaminik. Jejich funkce spočívá v tom, že zabraňují histaminu, aby dosáhl svého místa působení, tj. receptorů H1, a proto se také nazývají blokátory H1 receptorů. Mezi vedlejší účinky antihistaminik patří sedativní efekt, závratě, únava, nespavost, nervozita a gastrointestinální poruchy.

Jestliže tělo na antihistaminika nereaguje, je to způsobeno tím, že se v rámci alergického stavu uvolňují jiné účinné látky než histamin.

Při západní léčbě alergické rýmy se využívají také steroidy podávané nazální inhalací, přičemž se nezdá, že by měly stejný obecný systémový účinek jako perorálně podávané steroidy.

ONEMOCNĚNÍ BI YUAN V ČÍNSKÉ MEDICÍNĚ

Mezi hlavní klinické projevy, které jsou obvykle zmiňovány v souvislosti s patologií Bi Yuan, jsou hnisavý výtok z nosu doprovázený nepříjemným zápachem, ucpaný nos, rýma, bolest hlavy a kýchání.

A) ETIOLOGIE

Onemocnění „Bi Yuan“ je způsobeno opakovaným napadáním dráhy Plic větrným chladem, přičemž nedochází k řádnému ošetření. Po nějaké době se chlad proniklý do organismu mění v horko, načež Plíce nemohou plnit svou rozptylovací funkci a podporovat sestupování Qi. Za této situace v nose vzniká lokální stagnace Qi a blokáda krve. Všechny tyto aspekty vedou k výtoku z nosu. Dráha Žlučníku, která stejně jako zadní střední dráha vede do mozku a nosu, poté přenáší horko nahoru do mozku, čímž vzniká rovněž hnisavý žlutý výtok tekoucí z nosu. V čínské medicíně se tento stav dokonce nazýval výslovně „zaplavení mozku“ nebo „výtok z mozku“.

B) PATOLOGIE

Do alergické rýmy jsou tedy zapojeny především dvě dráhy a dva navazující orgány: Plíce a Žlučník. Po několika letech se do tohoto koloběhu obvykle zapojí také Slezina a nedostatek na úrovni Sleziny vedoucí k tvorbě vlhkosti stav dále zhoršuje.

Manifestace tohoto stavu se skládá ze symptomů větrného chladu nebo větrného horka. Kořenem tohoto stavu je nedostatečná rozptylovací funkce Plic a také jejich neschopnost řídit sestupnou funkci Qi, k čemuž se v některých případech přidává horkost Žlučníku.

Léčba je zaměřena na různé způsoby vypuzení větrného chladu, pročištění Žlučníku nebo pročištění Sleziny v závislosti na konkrétním obraze.

Hlavními obrazy vyskytujícími se při onemocnění Bi Yuan jsou:

 • Napadení Plic větrným horkem
 • Horko na úrovni Jater a Žlučníku
 • Horko v Plicích
 • Horko na úrovni Žaludku a Sleziny

U chronických stavů může být přítomný jeden z výše uvedených obrazů horka doprovázený jedním z následujících obrazů:

 • Stagnace Qi a blokáda krve
 • Nedostatečnost Yin Jater a Ledvin
 • Nedostatečnost Qi Plic a Sleziny
Young,Woman,Suffering,From,Pet,Allergy,At,Home

ROZDÍLY MEZI ALERGICKOU RÝMOU A ONEMOCNĚNÍM BI YUAN

Nejprve se zaměříme na rozdílnosti mezi alergickou rýmou a onemocněním Bi Yuan a poté se dotknu ještě čínské teorie Bi Qiu (jedná se o ucpaný nos).

A) ROZDÍLY MEZI ALERGICKOU RÝMOU A ONEMOCNĚNÍM BI YUAN

Při aplikování teorie Bi Yuan v rámci léčby alergické rýmy může vyvstat několik problémů.

Teorie onemocnění Bi Yuan nepředkládá žádné jasné vysvětlení, proč má rýma alergickou povahu, a ani žádné vysvětlení její etiologie. Některé z obrazů popsaných v rámci onemocnění Bi Yuan nepopisují alergickou rýmu, ale zánět dutin (sinusitidu). Ve skutečnosti všechny tyto obrazy kromě „napadaní Plic větrným chladem“ zahrnují rýmu se žlutým, lepkavým, hnisavým a páchnoucím výtokem. A to je velmi jasný příznak sinusitidy, nikoliv rýmy, protože právě při infekci dutin dochází k produkci žlutého a hnisavého výtoku. U rýmy tomu tak není.

B) ČÍNSKÁ TEORIE BI QIU (ucpaný nos)

Všechny knihy o moderní čínské medicíně přirovnávají alergickou rýmu k Bi Yuan, ale tato nemoc odpovídá spíše sinusitidě než alergické rýmě. Nicméně mimo Bi Yuan existuje prastará čínská nemoc zvaná Bi Qiu, která alergické rýmě odpovídá mnohem lépe. Bi Qiu znamená „ucpaný nos“, přičemž se jedná o onemocnění, které se vyznačuje vydatným, tenkým, jasným výtokem z nosu, ucpaným nosem a kýcháním. Další čínské onemocnění, které by také mohlo odpovídat alergické rýmě, se nazývá Qiu Ti, což lze přeložit jako „ucpaný nos a kýchání“.

Ve výše uvedeném ohledu představuje jedinou výjimku kniha „New General Outline of Chinese Medicine“ (Nový obecný přehled o čínské medicíně) vydané kantonským armádním zdravotním oddělením, která stejně jako já připisuje patologii alergické rýmy nedostatečnosti Ledvin a nedostatečnosti na úrovní řídící dráhy (zadní střední dráha). V knize se také výslovně uvádí: „Kýchání řídí Ledviny. Zadní střední dráha vede k hornímu rtu. Kýchání, ucpaný nos, rýma s vodnatým čistým výtokem z nosu je způsobena nedostatečností na úrovni Ledvin a zadní střední dráhy. Svědění v nose je způsobeno větrem.“(1)

V této knize jsou uvedeny čtyři obrazy alergické rýmy, z nichž dva jsou evidentně vypůjčené z teorie Bi Yuan, zatímco dva další popisují nedostatečnost na úrovni Ledvin a zadní střední dráhy a také nedostatečnost Sleziny v kombinaci s vlhkem.

Onemocnění Bi Qiu („ucpaný nos“) je charakterizováno svěděním v nose, bílým vodnatým výtokem z nosu a ucpaným nosem. Při vyšetření je nosní sliznice oteklá, ale není zanícená. Mezi obrazy Bi Qio patří:

 • Nedostatečnost Qi Plic a oslabení obranné Qi
 • Nedostatečnost Qi Sleziny.
 • Nedostatečnost Yangu Ledvin a oslabení na úrovni zadní střední dráhy
 • Nedostatek Qi a blokáda krve

V příštím díle se můžete těšit na přístup Maciocia k alergické rýmě a také na jeho doporučení pro léčbu.

 

Autor: Giovanni Maciocia

Poznámky pod čarou

(1) A New General Outline of Chinese Medicine (Xin Bian Zhong Yi Xue Gai Yao [ch#]) vydalo v roce 1975 kantonské armádní zdravotní oddělení, nakladatelství People’s Health Publishing House, Peking, str. 676.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl
10 min

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit – 1. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit – 1. díl
8 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.