Čínský svátek středu podzimu


Svátek středu podzimu中秋节 neboli Zhongqiujie připadá na 15. den 8. měsíce lunárního kalendáře. Začátek prvního lunárního měsíce se datuje mezi 21. lednem a 21. únorem. V letošním roce tedy tento svátek, který se začal slavit již na konci 10. století za dynastie Song, připadá na 29. září. Podle některých pramenů by se původně mohlo jednat o jakousi obdobu našich dožínek.

K Svátku středu podzimu se váže legenda o krásné Chang E, což byla milovaná dívka slavného lukostřelce Hou Yiho. Říká se, že v dávných dobách se na obloze objevilo deset sluncí. Tato slunce spálila veškerou úrodu, což byl důvod, proč zemřela spousta lidí hlady. Proto se muži rozhodli vyrobit obrovský luk a šíp. Když byl luk připraven, požádali lidé o pomoc Hou Yiho. Ten vyšplhal na vysokou horu a vystřelil šípy na devět sluncí, přičemž ponechal pouze jedno, a to nám svítí dodnes. Za spásu lidí byl statečný Hou Yi bohyní Sivanmu odměněn elixírem nesmrtelnosti. Každý, kdo ochutnal jednu kapku tohoto elixíru, mohl žít věčně a nezestárnout. Pokud by ochutnal dvě kapky, mohl vystoupat na Měsíc. Jeho milovaná Chang E dlouho snila o cestě na Měsíc, a proto když Hou Yi nebyl doma, rozhodla se lektvar vyzkoušet. Bylo to právě 15. dne 8. měsíce. Ale bez ohledu na to, jak krásně bylo na Měsíci, Chang E tam byla velmi osamělá. Od té doby je zvykem v tento den obdivovat krásu Měsíce a oslavovat možnost trávit čas s rodinou. Pokud to počasí dovolí, mnoho rodin jde ven, jedí „měsíční koláčky“ a užívají si jasného světla úplňku.

Ke zmíněnému dni se váže ještě jedna zajímavá legenda. Ve 13. století byla Čína dobyta Mongoly, načež byli Číňané všemi možnými způsoby degradováni a ponižováni a ve společnosti dozrávala nespokojenost, která vyústila vzpourou. Iniciátorem povstání se stal jistý muž jménem Zhang Shijing. V předvečer Svátku středu podzimu rozeslal zprávu vyzývající k povstání 15. dne 8. měsíce. Samotné poselství bylo ukryto v „měsíčních koláčcích“, které se začaly šířit mezi celý lid a staly se jakýmsi komunikačním prostředkem. V noci na svátek začalo protimongolské povstání.

Chinese,Lanterns

Stejně jako mnoho jiných tradičních svátků v Číně je v tento den zvykem sejít se s rodinou, přáteli a společně si odpočinout od práce. Připravují se také různé dobroty. Za tradiční jídlo tohoto dne je považován Yuebing (月yue – měsíc, 饼bing – koláč) neboli měsíční koláč. Tyto koláčky tvarem připomínají měsíční kotouč, jsou vyrobeny z pšeničné mouky a másla, přičemž mohou být sladké (plněné cukrem, vlašskými ořechy, rozinkami a sušeným ovocem) i slané. Přípravy na tento svátek začínají dávno před jeho začátkem. Již na konci léta se často na pultech obchodů objevují měsíčkové perníčky. Je zvykem dávat kamarádům měsíčky, které symbolizují přání pohody v rodině. Mně osobně tyto měsíční koláčky příliš nechutnají, jejich chuť mi připadá velmi nevýrazná a mdlá. Pokud Číňané cestují po Číně, s největší pravděpodobností svým blízkým a přátelům přivezou právě zmíněné měsíční koláčky, které se prodávají v průběhu celého roku. Přirovnala bych je k českému suvenýru – a to lázeňským oplatkám. Přestože je máme všichni spojeny s lázeňským místem (stejně jako jsou měsíční koláčky spojeny se Svátkem středu podzimu), koupit je můžeme v průběhu celého roku i na místech, která nemají s lázeňstvím nic společného.

Turisté mohou být svědky tradičních lidových slavností, které se konají v parcích a na náměstích. Mimo jiné se poslední dobou staly velmi populární, především v Hongkongu a Guilinu, lampionové festivaly, které jsou se Svátkem středu podzimu bezprostředně spjaty.

Je důležité připomenout, že v tento den je mnoho obchodů a podniků zavřeno z důvodu vyhlášeného státního svátku. Je také nutné si předem promyslet trasu, protože provoz v některých ulicích může být dočasně zablokován. Stejně tak je třeba se připravit na to, že všechna nádraží, letiště, muzea a atrakce budou doslova přeplněné lidmi.

 

Autor: Mgr. Hana VitachováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Zdravotní dopady chronického stresu

Zobrazit Článek

Zdravotní dopady chronického stresu
3 min

Prvek Země

Zobrazit Článek

Prvek Země
3 min

Obezita v těhotenství zvyšuje riziko srdečních onemocnění dítěte

Zobrazit Článek

Obezita v těhotenství zvyšuje riziko srdečních onemocnění dítěte
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.