Deprese


Co to je?

Lidé si často pletou depresi s depresivními náladami.

To, že se člověk občas cítí unaveně, melancholicky, nic se mu nechce, je obvyklé a občas postihne každého z nás. Rozdíl však je, když tento stav trvá dlouhodobě. Lidé s depresí nejsou schopni ráno vstát z postele, přestanou o sebe dbát, trpí nechutenstvím a nezájmem o své okolí i své blízké. Ztratí smysl svého života.

Klasická západní léčba spočívá v nasazení antidepresiv, a pokud je to aspoň trochu možné, i psychoterapie.

Deprese mohou souviset i s ročním obdobím, tzv. SEZONNÍ. Nejčastěji v zimě, která často souvisí s nedostatkem slunečního svitu, jenž je důležitý pro tvorbu serotoninu. Jehož nedostatek se často dává do souvislosti s výskytem depresí. V centrálním nervovém systému se totiž účastní procesů, které se podílejí na vzniku nálad.

Proto bychom měli v zimním období co nejvíc pobývat venku za denního světla.

Kdy jsme nejvíc ohroženi depresí:

  • V těhotenství a poporodním čase.
  • V menopauze u žen. Často začíná už kolem 42. roku věku a souvisí se sedmiletými cykly ženy dle čínské medicíny, kdy většina žen ještě menstruuje, ale hladina hormonů už se pomalu snižuje nebo se mění jejich poměry.
  • Dětství a puberta. Bohužel v současné době jsme těmito případy zavaleni mnohonásobně více než třeba před čtyřmi lety. Děti ztratily své jistoty a bohužel i hranice a ony se v tom necítí dobře a bezpečně.
Deprese 2

Pro člověka s depresí je důležité mít řád. Vědět, že ráno musím vstát, umýt se, vyčistit si zuby a jít do práce nebo do školy. Zkrátka i povinnosti nám pomáhají vyhnout se depresi nebo depresivní náladě.

Často vede k psychickým poruchám více cest. Jedna je vyčerpání, kdy prostě dojde energie.  Ani auto bez benzinu nenastartujete.

A druhá, kdy nemáme čím vyplnit den. To je někdy i období odchodu do důchodu.

Případně tzv. syndrom opuštěného hnízda. Kdy častěji ženy než muži neví, co s volným časem.

Proto je důležité celý život mít více zájmů. Nejen práce a domácnost. Ale věnovat se koníčkům a mít přátele.

Pohled TČM

Už některé předchozí věty nás přivedou k příčinám depresí.

Poporodní období nemusí vždy souviset jen se stresem a strachem z nového uspořádání života, ale někdy i se ztrátou krve. To může být i u žen se silnou menstruací, nebo po úrazech či velkých operací. Zde musíme dodat krev. Buď např. směsí SI WU TANG. Ale i stravou – vařenou kořenovou zeleninou, červenou řepou apod.

Další příčinou je nedostatek energie. Prostě dojde palivo. V terminologii TČM - QI XU. O tom, jak se člověk vyčerpá, asi psát nebudu. To všichni známe. Ale jak si pomoct, kromě toho, že zvolníme, už ano. Často se stává, že se člověk začne doplňovat – různými energetickými drinky, kávou apod. Což je ale štvaní uštvaného koně. A s reálným navýšením energie to nemá nic společného. Máme na to úžasnou směs BU ZHONG YI QI TANG. Ale v čem je tak úžasná? Ona totiž nejen učí tělo si zase energii vytvářet, hlavně ze stravy, ale zároveň ji i zvedá nahoru a rozváží po celém těle. A to znamená, že i v životě je nesmírně důležité nejen dodávat energii, ale hlavně rozhýbat ji v těle. Jinak začne stagnovat. A z toho vyplývá, že se člověk, nejen s depresí, musí vždy hýbat. POHYB JE ŽIVOT!!!

A tady jsme u další příčiny depresí, které jsou už často spojeny s úzkostmi. Tlakem na hrudi, brněním těla, křečemi apod. A to je STAGNACE QI, která může být jednak 1. způsobena nedostatkem energie, krve, tekutin. Představte si řeku, která skoro vyschla, a překonat každý kámen ji stojí obrovské úsilí.

Nebo za 2. je v těle nadbytek, a to buď chladu. A co se stane, když mrzne? Vše se zastaví. Nebo vlhko – v bažině se hodně špatně chodí. Nebo nadbytek ohně a ten buď všechno pálí, vysušuje, šlehá nahoru, až zanechá spáleniště.

Takže pohled TČM na deprese, úzkosti nebo jen depresivní nálady je opravdu obsáhlý. A proto je dobré vždy vyhledat terapeuta, který vám pomůže najít zase cestu k dobré náladě.

A můj příběh z ordinace: před asi deseti lety za mnou přišla moc milá paní, která byla dva roky v důchodu a trápil ji hlenovitý kašel. Když jsme si začali povídat, mluvila hodně o únavě a že ji nic nebaví. Měla nadváhu. A tak jsme se domluvili, že změní denní režim. Začala chodit 2xtýdně plavat, omezila mléčné výrobky a dostala bylinnou směs ER CHEN TANG, aby se zbavila vlhkosti (kašel a nadváha). Denně hodina venku za každého počasí a do 3 měsíců byla bez kašle a s dobrou náladou.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?

Zobrazit Článek

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?
4 min

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně

Zobrazit Webinář

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně
60 min

Geriatrie očima TCM - 3. díl

Zobrazit Článek

Geriatrie očima TCM - 3. díl

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Zobrazit Video

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.