Deprese


Co to je?

Lidé si často pletou depresi s depresivními náladami.

To, že se člověk občas cítí unaveně, melancholicky, nic se mu nechce, je obvyklé a občas postihne každého z nás. Rozdíl však je, když tento stav trvá dlouhodobě. Lidé s depresí nejsou schopni ráno vstát z postele, přestanou o sebe dbát, trpí nechutenstvím a nezájmem o své okolí i své blízké. Ztratí smysl svého života.

Klasická západní léčba spočívá v nasazení antidepresiv, a pokud je to aspoň trochu možné, i psychoterapie.

Deprese mohou souviset i s ročním obdobím, tzv. SEZONNÍ. Nejčastěji v zimě, která často souvisí s nedostatkem slunečního svitu, jenž je důležitý pro tvorbu serotoninu. Jehož nedostatek se často dává do souvislosti s výskytem depresí. V centrálním nervovém systému se totiž účastní procesů, které se podílejí na vzniku nálad.

Proto bychom měli v zimním období co nejvíc pobývat venku za denního světla.

Kdy jsme nejvíc ohroženi depresí:

  • V těhotenství a poporodním čase.
  • V menopauze u žen. Často začíná už kolem 42. roku věku a souvisí se sedmiletými cykly ženy dle čínské medicíny, kdy většina žen ještě menstruuje, ale hladina hormonů už se pomalu snižuje nebo se mění jejich poměry.
  • Dětství a puberta. Bohužel v současné době jsme těmito případy zavaleni mnohonásobně více než třeba před čtyřmi lety. Děti ztratily své jistoty a bohužel i hranice a ony se v tom necítí dobře a bezpečně.
Deprese 2

Pro člověka s depresí je důležité mít řád. Vědět, že ráno musím vstát, umýt se, vyčistit si zuby a jít do práce nebo do školy. Zkrátka i povinnosti nám pomáhají vyhnout se depresi nebo depresivní náladě.

Často vede k psychickým poruchám více cest. Jedna je vyčerpání, kdy prostě dojde energie.  Ani auto bez benzinu nenastartujete.

A druhá, kdy nemáme čím vyplnit den. To je někdy i období odchodu do důchodu.

Případně tzv. syndrom opuštěného hnízda. Kdy častěji ženy než muži neví, co s volným časem.

Proto je důležité celý život mít více zájmů. Nejen práce a domácnost. Ale věnovat se koníčkům a mít přátele.

Pohled TČM

Už některé předchozí věty nás přivedou k příčinám depresí.

Poporodní období nemusí vždy souviset jen se stresem a strachem z nového uspořádání života, ale někdy i se ztrátou krve. To může být i u žen se silnou menstruací, nebo po úrazech či velkých operací. Zde musíme dodat krev. Buď např. směsí SI WU TANG. Ale i stravou – vařenou kořenovou zeleninou, červenou řepou apod.

Další příčinou je nedostatek energie. Prostě dojde palivo. V terminologii TČM - QI XU. O tom, jak se člověk vyčerpá, asi psát nebudu. To všichni známe. Ale jak si pomoct, kromě toho, že zvolníme, už ano. Často se stává, že se člověk začne doplňovat – různými energetickými drinky, kávou apod. Což je ale štvaní uštvaného koně. A s reálným navýšením energie to nemá nic společného. Máme na to úžasnou směs BU ZHONG YI QI TANG. Ale v čem je tak úžasná? Ona totiž nejen učí tělo si zase energii vytvářet, hlavně ze stravy, ale zároveň ji i zvedá nahoru a rozváží po celém těle. A to znamená, že i v životě je nesmírně důležité nejen dodávat energii, ale hlavně rozhýbat ji v těle. Jinak začne stagnovat. A z toho vyplývá, že se člověk, nejen s depresí, musí vždy hýbat. POHYB JE ŽIVOT!!!

A tady jsme u další příčiny depresí, které jsou už často spojeny s úzkostmi. Tlakem na hrudi, brněním těla, křečemi apod. A to je STAGNACE QI, která může být jednak 1. způsobena nedostatkem energie, krve, tekutin. Představte si řeku, která skoro vyschla, a překonat každý kámen ji stojí obrovské úsilí.

Nebo za 2. je v těle nadbytek, a to buď chladu. A co se stane, když mrzne? Vše se zastaví. Nebo vlhko – v bažině se hodně špatně chodí. Nebo nadbytek ohně a ten buď všechno pálí, vysušuje, šlehá nahoru, až zanechá spáleniště.

Takže pohled TČM na deprese, úzkosti nebo jen depresivní nálady je opravdu obsáhlý. A proto je dobré vždy vyhledat terapeuta, který vám pomůže najít zase cestu k dobré náladě.

A můj příběh z ordinace: před asi deseti lety za mnou přišla moc milá paní, která byla dva roky v důchodu a trápil ji hlenovitý kašel. Když jsme si začali povídat, mluvila hodně o únavě a že ji nic nebaví. Měla nadváhu. A tak jsme se domluvili, že změní denní režim. Začala chodit 2xtýdně plavat, omezila mléčné výrobky a dostala bylinnou směs ER CHEN TANG, aby se zbavila vlhkosti (kašel a nadváha). Denně hodina venku za každého počasí a do 3 měsíců byla bez kašle a s dobrou náladou.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.