Diagnostika jazyka podle tradiční čínské medicíny - 2. díl


V první části článku jsme si řekli, k čemu je dobrá diagnostika jazyka a současně jsme si ukázali a popsali pět jazyků, abyste věděli, o čem všem může jazyk vypovídat. Dnes se podíváme na dalších osm jazyků, díky čemuž získáte větší jistotu při rozpoznávání jednotlivých projevů. Nenechte se zmást číslováním, budeme pokračovat šestým příkladem.

6. příklad

MyTao s.r.o.

Barva jazyka: bledý
Tvar jazyka: oteklý, středová srdeční rýha, příčné rýhy v oblasti Sleziny po stranách
Povlak: tenký bílý (normální), ve střední části lehce nažloutlý

Bledá barva jazyka vypovídá o nedostatku Yangu (ačkoli může naznačovat také nedostatek krve, u muže je pravděpodobnější nedostatek Yangu). Přestože z tohoto jazyka nelze zjistit, které orgány jsou nedostatkem Yangu nejvíce zasaženy, z jeho oteklosti si lze vyvodit přítomnost hlenu, z čehož lze usuzovat, že se pravděpodobně jedná o nedostatek Yangu Sleziny. Centrální rýha v tomto případě náleží Srdci.

„Srdeční rýha“ je poměrně tenká a dlouhá, přičemž se táhne od kořene jazyka až k jeho špičce; „žaludeční rýha“ je oproti tomu poměrně široká a nachází se pouze ve střední části jazyka připadající Žaludku. O čem srdeční rýha vypovídá? To záleží na její hloubce a barvě špičky jazyka. Obecně srdeční rýha naznačuje konstituční sklon k srdečním a emocionálním problémům, přičemž platí, že čím hlubší rýha je, tím větší je tendence k těmto potížím: kombinace srdeční rýhy a červené špičky jazyka znamená, že se již vyskytly určité srdeční problémy obvykle způsobené pod tlakem emocí. Jinými slovy, změna barvy jazyka nám prozrazuje, že se konkrétní konstituční tendence již projevila a došlo k vytvoření skutečného problematického srdečního vzorce. Jestliže budeme porovnávat dvě osoby, které mají červenou špičku jazyka a jedna z nich má srdeční rýhu, zatímco druhá ji nemá, přítomnost rýhy prozrazuje tendenci k problematickým srdečním vzorcům, což znamená, že je stav dané osoby hlubší a její léčba bude obtížnější než u člověka, který tuto rýhu nemá.

Malé příčné praskliny po stranách obvykle ukazují na závažný chronický stav nedostatku Sleziny. Můžeme tedy usuzovat, že tento muž trpí chronickým nedostatkem Yangu Sleziny a přítomností hlenu.

7. příklad

MyTao s.r.o. (2) (1)

Barva jazyka: tmavě červený, po stranách rudější
Tvar jazyka: oteklé okraje, rýha v oblasti Žaludku
Povlak: bílý, bez kořene

Tmavě červená barva jazyka jasně ukazuje na intenzivní horko, přičemž větší začervenání okrajů společně s jejich otokem na horko v Játrech. Z toho lze vyvodit, že tento pacient dlouho trpěl jaterním ohněm (dlouhodobost můžeme odvodit z tmavě červeného zbarvení jazyka) a tento intenzivní oheň začal zraňovat Yin. To poznáme podle skutečnosti, že povlak jazyka nemá kořen: tento příznak ukazuje na počínající nedostatečnost Yinu. Protože je jazyk tmavě červený, zatímco obecně povlak nechybí, můžeme vydedukovat, že se jedná spíše o oheň, který zraňuje Yin, než že by nedostatek Yinu vedl k prázdnotě z horka.

8. příklad

MyTao s.r.o. (3) (1)

Barva jazyka: červená s lehkou tendencí do fialova, červenější špička
Tvar jazyka: oteklá a nahoru zkroucená špička, srdeční rýha
Povlak: normální, ale na levé straně směrem ke kořeni povlak částečně chybí

Červená barva jazyka vypovídá o přítomnosti horka, zatím jeho lehké nafialovění naznačuje určitou stagnaci krve. Červená špička ukazuje na oheň v Srdci, což potvrzují otok špičky i její zkroucení. Mimo to je zde srdeční rýha, která nám říká, že měl pacient konstituční sklon k srdečním a emocionálním problémům. Malý kousek bez povlaku vypovídá o počínající nedostatečnosti Yinu Žaludku.

9. příklad

MyTao s.r.o. (4) (1)

Barva jazyka: červený s tendencí do fialova
Tvar jazyka: velmi oteklý, žaludeční rýha
Povlak: žlutý, bez kořene, suchý

Červená barva jazyka vypovídá o přítomnosti horka, zatím jeho lehce fialový odstín naznačuje určitou stagnaci krve. Velmi oteklé tělo jazyka ukazuje na přítomnost hlenu. Červená barva ve spojení se žaludeční rýhou a žlutým povlakem společně indikují, že se jedná o horko zasahující Žaludek. To potvrzuje také absence kořene u povlaku, což naznačuje počáteční nedostatečnost Yinu Žaludku vzniklou pravděpodobně v důsledku zranění Yinu horkem. Suchost povlaku potvrzuje jak horko, tak i nedostatečnost Yinu (příčinou může být obojí).

Tento jazyk má povlak bez kořene, který je ale jinak docela silný, což je dvojnásobný problém. Proč? Chybějící kořen povlaku ukazuje na nedostatek Yinu, zatímco jeho relativní tloušťka vypovídá o patogenním faktoru, což je v tomto případě horko Žaludku: tento pacient tedy trpí kompletně špatným stavem, který se vyskytuje na pozadí nedostatečnosti Žaludku. Jinými slovy lze říct, že by bylo lepší, kdyby byl povlak buď bez kořene, ale tenký (naznačující nedostatečnost Yinu, ale bez patogenního faktoru), nebo silný s kořenem (vypovídající o přítomnosti patogenního faktoru, ale současně o dobrém stavu Žaludku).

10. příklad

MyTao s.r.o. (5) (1)

Barva jazyka: červenofialová, červené okraje
Tvar jazyka: velmi oteklý, oteklé okraje, žaludeční rýha
Povlak: žlutý lepkavý, uvnitř žaludeční rýhy lepkavý, suchý, hrubý a žlutý

Červenofialová barva jazyka ukazuje na blokádu krve způsobenou horkem nebo s ním související. Zarudnutí po okrajích naznačuje horko ve Slezině a/nebo v Žaludku. V tomto případě zarudnutí po stranách nesouvisí s Játry, protože zabírá širší oblast než Játra a také proto, že je spojeno s oteklými okraji, které jsou typické pro patologie Sleziny. Celková oteklost jazyka vypovídá o přítomnosti hlenu, zatímco oteklé okraje ukazují na Slezinu a na vlhkost na pozadí chronické nedostatečnosti Sleziny.

Žlutý lepkavý povlak potvrzuje přítomnost vlhkosti, zatímco žaludeční rýha pokrytá lepkavým suchým hrubým a žlutým povlakem svědčí o přítomnosti horkého hlenu v Žaludku.

Závěrem lze říct, že je v tomto případě hlavním zdrojem nerovnováhy střední zářič s horkem v Žaludku a Slezině, přičemž je v Žaludku navíc vlhké horko a horký hlen. Blokáda krve je pravděpodobně způsobena zčásti horkem a zčásti chronickým zadržováním hlenu.

11. příklad

MyTao s.r.o. (6) (1)

Barva jazyka: mírně bledý, téměř normální
Tvar jazyka: velmi oteklý, více na levé straně (z pohledu pacienta)
Povlak: silný bílý povlak bez kořene

Oteklý jazyk ukazuje na přítomnost hlenu, zatímco částečný otok na levé straně často vypovídá o slabosti drah v této části těla pacienta. Příčinou takovéto slabosti může být buď horečnaté onemocnění s vysokou teplotou nebo úraz, který se stal na této straně těla.

Povlak bez kořene ukazuje na nedostatečnost žaludeční Qi nebo Yinu Žaludku, zatímco jeho tloušťka indikuje přítomnost patogenního faktoru, v tomto případě nejspíše vlhkosti. Silný povlak bez kořene ukazuje na dvojnásobný problém, protože na jedné straně vypovídá o nedostatečnosti Yinu Žaludku, zatímco na straně druhé z něj lze vyvodit přítomnost patogenního faktoru. Je lepší, když je povlak bez kořene tenký (naznačující nedostatečnost Yinu, ale bez patogenního faktoru), nebo je silný s kořenem (vypovídající o přítomnosti patogenního faktoru, ale současně o dobrém stavu žaludeční Qi).

12. příklad

MyTao s.r.o. (7) (1)

Barva jazyka: zarudlý až fialový
Tvar jazyka: oteklé okraje
Povlak: tenký bílý povlak bez kořene, který na některých místech chybí

Červenofialová barva jazyka nám říká, že se zde jedná o blokádu krve ve spojení s horkem. Boční otoky svědčí o chronické nedostatečnosti Sleziny, zatímco povlak, který nemá kořen a ztrácí se i na jiných místech, ukazuje na nedostatečnost Yinu Žaludku.

Také tento pacient se v první řadě potýká s nerovnováhou v oblasti středního zářiče s chronickým nedostatkem Qi Sleziny a nedostatkem Yinu Žaludku. Oteklé okraje (vztahující se ke Slezině) i povlak bez kořene, který místy chybí (to se týká Yinu Žaludku), naznačují chronický stav.

Z tohoto jazyka nelze poznat, zda byl kromě Žaludku zasažen blokádou krve a horkem také nějaký další orgán.

13. příklad

MyTao s.r.o. (8) (1)

Barva jazyka: červená, červená špička
Tvar jazyka: krátký
Povlak: tenký bílý

Tento obrázek je zde zařazen především jako ukázka krátkého jazyka. Pacient nedokázal vypláznout jazyk více než do této polohy. Červená špička ukazuje na horkost Srdce.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Diagnostika jazyka podle tradiční čínské medicíny - 2. díl

Zobrazit Článek

Diagnostika jazyka podle tradiční čínské medicíny - 2. díl
6 min

Diagnostika jazyka podle tradiční čínské medicíny - 1. díl

Zobrazit Článek

Diagnostika jazyka podle tradiční čínské medicíny - 1. díl
8 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?

Zobrazit Článek

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?
5 min

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.