TCM jako pomocník v boji proti diabetu: Objevte sílu přírodní léčby
V minulém dílu jsme si vysvětlili, co je to Qi. Popravdě, co je to Qi, to přesně nikdo neví. Mluvili jsme o Qi, která tvoří vše v našem vesmíru. A také jsme mluvili o užším chápání Qi, a to Qi, která proudí v našem organismu. Proudí v drahách neboli v meridiánech. Stejně jako proudí krev v cévách.
A podle toho, co zrovna dělá, nebo kde se nachází, tak se také nazývá.
Udělám zde takový seznam, kde si popíšeme jednotlivé druhy Qi.
Yin Qi (yinová Qi) – yinová část celkové Qi organismu
Yang Qi (yangová Qi) – yangová část celkové Qi organismu
Zheng Qi (řádná Qi) – mohli bychom říct, že to je vše dobré a fyziologické v nás, v našem organismu. Pokud jsme plní Zheng Qi, Xie Qi se do nás nedostane.
Xie Qi (škodlivá Qi) – jde o Qi, jejímž cílem je proniknout do našeho organismu, kde narušuje mechanismus Qi. Typicky se jedná o vnější klimatické patogeny, jako jsou vítr, chlad, horko, oheň, sucho a vlhko. V moderním pojetí jde o viry, bakterie, kvasinky apod.
Yuan Qi (původní Qi) – původní Qi, která je uložená v Ledvinách a kterou dědíme po předcích. Je úzce spojená s esencí Jing.
Gu Qi (Qi ze zrní) – Qi, kterou Slezina vyextrahuje z potravy a posílá nahoru do Horního zářiče. V této fázi ještě není pro organismus využitelná. Musí se spojit se vzduchem a vytvořit Zong Qi.
Zong Qi (osnovná či shromažďovací či prsní Qi) – Qi, která vznikla spojením Gu Qi a Qi ze vzduchu, který dýcháme. Její hlavní funkce v těle jsou následující:
Zong Qi je energií hrudníku, proto se oblast, kde se shromažďuje, někdy nazývá ,,moře Qi" a může být ovlivněna emocionálními poruchami, jako jsou smutek a žal, které vyčerpávají plicní Qi. Pokud je Zong Qi slabá nebo jí je nedostatek, mohou být končetiny těla (ruce a nohy) chladné a slabé.
Zhen Qi (pravá Qi) – Qi vzniklá spojením Zong Qi a Yuan Qi v horním zářiči. Je posledním stupněm transformace Qi. Působením Zong Qi se Yuan Qi přeměňuje na Zhen Qi. To je konečná verze a zjemnění Qi a výsledkem je Qi, která proudí meridiány.
Zhen Qi vzniká v Plicích a dělí se do dvou částí: Ying Qi (vyživující Qi) a Wei Qi (obranná Qi).
Wei Qi (obranná Qi) – Qi, která koluje po povrchu těla (v kůži a svalech) a brání ho před vpádem externích patogenů. Kontroluje také otevírání a uzavírání pórů a zároveň prohřívá, zvlhčuje a částečně vyživuje pokožku a svaly. Tím reguluje pocení i tělesnou teplotu. Stejně jako Zhen Qi je pod kontrolou Plic, a proto může slabost nebo nedostatek Plic vést k oslabení Wei Qi, což může způsobit, že člověk bude náchylný k častému nachlazení apod.
Ying Qi (vyživující Qi) – Qi, která koluje v meridiánech a vyživuje náš organismus. Je v úzkém vztahu s krví a také s ní proudí cévami.
Shen Qi (Qi ducha Shen) – Qi, pomocí které dokáže duch Shen vykonávat své funkce.
Dále pak rozeznáváme Qi jednotlivých orgánů:
Gan Qi (Qi Jater)
Xin Qi (Qi Srdce)
Pi Qi (Qi Sleziny)
Fei Qi (Qi Plic)
Shen Qi (Qi Ledvin)
Autor: Milan Schirlo
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.